اخبار رسانه

معرفی مهارت های ایرانی توسط شبکه آموزش در خارج از مرزها

شبکه آموزش سیما با هدف دستیابی به اهداف تعیین شده در حوزه مهارت قدم به آن سوی مرزها گذاشت.

در راستای برنامه ریزی های چند سطحی شبکه ای، استانی، ملی در حوزه مهارت آموزی، شبکه آموزش برنامه فراملی خود را هم کلید زد. در اولین نشست فراملی مهارتی دکتر احمدی افزادی با دبیران بخش فرهنگی و رسانه ای سفارت آلمان در ایران زمینه های همکاری فیمابین بررسی شد.
در این دیدار که به منظور بررسی همکاری های مشترک بین الملل در حوزه مهارت افزایی برگزار شد، دبیران اول بخش مطبوعاتی و فرهنگی سفارت آلمان آقایان مارتین فالک و اشتفان رایتسه حضور داشتند.
دکتر احمدی افزادی در ابتدا با ارائه گزارشی از پیشرفت های عظیم مهارتی ایران در دهه های اخیر و ظرفیت های بزرگ منطقه ای و جهانی مهارتی جوانان ایرانی، به تبیین راهبرد و برنامه کاری شبکه آموزش در سه سطح شبکه ای، ملی و بین المللی پرداخت و گفت: شناسایی هرچه بیشتر ظرفیت های ملی تولید مهارت، اولین گام شبکه هفت در زمینه مهارت آموزی در رسانه ملی بود. این اقدام در راستای تولید خوراک صحیح و هدفمند در زمینه مهارت آموزی به نسل جوان بوده است.
وی ارتباط با همه متولیان تخصصی ذیربط را از دیگر برنامه های شبکه دانست و افزود: تلاش شده تا تمامی زمینه های ایجاد مهارت در کشور شناسایی گردد.
دکتر احمدی افزادی با طرح زمینه های مورد علاقه دو کشور به رشد فزاینده مهارتی در مراکز فنی و دانشگاهی ایران و نیز موفقیت های کشور آلمان در توسعه صنعت اشاره کرد و افزود: شبکه آموزش با آنالیز این سیستم درحال توسعه مهارتی کشور، آنها را مبنای تعدادی از تولیدات قرار داده است. وی ابراز امیدواری کرد؛ در حوزه مهارت آموزی و فرهنگ کارآفرینی دو کشور برنامه های مشترک تولید و یا مبادله نمایند.
مدیر شبکه آموزش طراحی فضای مجازی مهارت را از دیگر اقداماتی دانست که در شبکه پایه ریزی شده است و ادامه داد: به این ترتیب تمامی اساتید در رشته های مختلف با دسترسی به این فضا قادرند مهارت های خود را در اختیار علاقمندان قرار داده و تعاملی دو جانبه با کاربران داشته باشند.
برندسازی از طریق مسابقات استارتاپ از دیگر موضوعاتی بود که دکتر احمدی افزادی به آن اشاره کرد و در ادامه به معرفی تعدادی از تولیدات شبکه ها پرداخت، وی افزود: از دیگر اقدامات این شبکه فرهنگسازی مهارت آموزی میان اساتید و دانش آموزان است که در 40 رشته آموزشی تولید و روی آنتن می رود.
دبیرمهارت آموزی رسانه ملی در ادامه به نقش این شبکه در تعریف برنامه هایی در راستای آموزش مهارت در صداوسیما اشاره کرد و گفت: «فوت و فن»، «یقه هفت»، «من می توانم» نمونه برنامه هایی است که در شبکه آموزش تولید شده و در آن به اهمیت مهارت در زندگی توجه ویژه دارد. شبکه های دیگر ما نیز نمونه هایی از این برنامه ها را تولید و روانه آنتن می کنند.
توجه به توانمندی جوانان در حوزه کسب و کار موضوع دیگری بود که مدیر شبکه آموزش بر ان تاکید کرد و خواستار تولید و تبادل برنامه میان دو کشور شد. وی افزود:کشور ما به دلیل قدمت تاریخی و سرمایه های بیکران گردشگری منبع خوبی برای تولید برنامه های منحصر به فرد صنایع دستی است که می توان از آن به عنوان پل ارتباطی مهارت ورزی بهره برد.
مارتین فالک دبیر اول و رییس بخش مطبوعاتی سفارت آلمان نیز با قدردانی از برگزاری این نشست به سوابق و تجربیات رسانه ای آلمان در زمینه تولید برنامه های مهارت افزا اشاره کرد و گفت: راه اندازی و برنامه سازی در زمینه مهارت آموزی تلاشی ارزشمند، اثرگذار و قابل توجه به شمار می رود و تا جایی که می دانم در کشور ما رسانه ای متمرکز در امر مهارت آموزی وجود ندارد. البته شبکه های خصوصی برنامه هایی به صورت پراکنده تولید و پخش می کنند. شبکه آموزش در ایران تجربه ای ارزشمند و تحسین برانگیز به شمار می رود.
وی با استقبال از ایده تبادل تولید برنامه ای در زمینه معرفی شبکه و یا برنامه های متناسب با مهارت آموزی قول همکاری داد.
اشتفان رایتسه دبیر اول سفارت و رییس بخش فرهنگی نیز با اشاره به ظرفیت های عظیم فرهنگی دو کشور ایران و آلمان همکاری در حوزه مستندسازی را راهی موثر در آموزش مهارت توصیف کرد و گفت: به عنوان مثال وجود صنایع دستی بیشمار ایران می تواند یکی از محورهای عمده کارآفرینی و مهارت افزایی قلمداد شود.
وی با استقبال از پیشنهاد شبکه در مورد پوشش و تولید برنامه بزرگداشت دویستمین سالگرد گوته گفت: گوته شاعر آلمانی و حافظ شاعر ایرانی وجوه اشتراک فراوانی با یکدیگر دارند و می توان برای شروع همکاری های فرهنگی برنامه مشترک حافظ و گوته در شیراز را دنبال کرد.
در پایان این نشست شرکت کنندگان برگزاری چنین جلساتی را گامی عملی د ر زمینه تبادلات فرهنگی آموزش مهارت دانسته و ابراز امیدواری کردند تا همکاری های دوجانبه در تولید برنامه های آموزشی و فرهنگی فرصت های شغلی بیشماری برای جوانان دو کشور فراهم نماید.
برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.

آمار بازدید خبر: 220

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات

آخرین خبر