اخبار رسانه

رعایت تغذیه صحیح در ۱۰۰۰ روز اول زندگی

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک و غذای کودک بر ضرورت رعایت تغذیه صحیح در ۱۰۰۰ روز اول زندگی کودکان در کشور تاکید کرد.

طبق معمول مردم تولد را از زمانی می دانند که نوزاد متولد می شود در حالیکه روز اول زندگی هر نوزادی مربوط به روزی می شود که نطفه در رحم مادر شکل می گیرد.
وی همچنین اظهارداشت: بطور کلی از روزی که نطفه شکل می گیرد تا ۱۰۰۰ روز بعد از لحاظ تغذیه ای بسیار مهم است.
رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک و غذای کودک گفت: هرچه توجه بیشتری به این ۱۰۰۰ روز اول زندگی شود یعنی از زمان تشکیل نطفه تا رسیدن بچه به سن دو سالگی نسل های بعدی پویا تر، باهوش تر و همینطور بروز انواع مشکلات در دوران میان سالی، پیری یا حتی جوانی کمتر خواهد بود به شرط اینکه تغذیه صحیحی در این بازه زمانی اتفاق بیفتد.
وی در ادامه به بانوان توصیه کرد که قبل از بارداری و مادر شدن به نکاتی همچون ورزش، پرهیز از مصرف الکل، سیگار، قلیان و دیگر مواد دخانی، کنترل فشار خون یا دیابت در صورت مبتلا بودن، رساندن وزن خود به وضعیت مطلوب، مصرف سبزیجات، میوه، پرو تئین، غذایی دریایی، چربی های ضروری و همینطور خودداری از مصرف شکر، شیرینی جات، چربی های اشباع و نمک، استفاده از مکمل های فولیک اسید برای افزایش حجم خونی توجه ویژه ای داشته باشند.
تحویل زاده اظهارداشت: طبق معمول یک اشتباهی که در خانواده ها وجود دارد اینکه خانم باردار باید به اندازه دو نفر غذا بخورددر صورتی که این درست نیست.
وی به رادیو اقتصاد گفت: نیاز به انرژی مازاد نسبت به قبل از بارداری فقط ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلوکالری است البته این میزان کالری در سه ماهه سوم بارداری به ۴۰۰ تا ۴۵۰ کیلوکالری خواهد رسید.
رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک و غذای کودک افزود: این شعار را همیشه باید مدنظر داشت که در دوران حاملگی به اندازه دو نفر فکر کنید اما به اندازه دو نفر غذا نخورید.
وی اظهارداشت: خوشبختانه برای دوران بارداری مکمل های خیلی خوبی در بازار وجود دارد که بانوان می توانند از این مکمل ها استفاده کنند.
تحویل زاده گفت: تمامی برندهای موجود در داخل مورد تائید است چرا که فرمولاسیون این مکمل ها بر اساس مازاد نیاز درشت مغذی ها و ریز مغذی های مادر برای دوران بارداری تعریف شده است.
وی افزود: ریز مغذی ها شامل اسید فولیک، ویتامین های گروه B،C، ویتامین های محلول در چربی هستند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک و غذای کودک به بانوان باردار توصیه کرد مصرف کلسیم، زینک و منزیم را در این دوران فراموش نکنند.
وی تصریح کرد: اگر مادر در دوران بارداری کلسیم یا لبنیات کم مصرف کند اتفاق ناگواری می افتد چون جنین کلسیم مورد نیاز خود را از بدن مادر تامین می کند بنابراین اگر مادر در این دوران به اندازه کافی مواد غذایی کلسیم دار مثل لبنیات مصرف نکند مشکلاتی همچون اسکلت بندی، خرابی دندان ها و غیره در آینده دامنگیر مادر خواهد شد.
تحویل زاده در ادامه یادآورشد: اگر بانوان غذای طبیعی ومکمل های ضروری را در دوران باداری مصرف کنند کمتر دچار این آسیب ها و مشکلات در آینده می شوند.
برنامه «کالای ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۰ صبح به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی و لیلا امیدیگانه» با هدف معرفی، ترویج و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید کنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

آمار بازدید خبر: 267

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات

آخرین خبر