پخش زنده

اخبار انتخابات

دولت مشکل را حل کرد؛ دیگر کسی از گرانی و تورم حرف نمی‌زند

اسحاق جهانگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه اسم دولت بنده "دولتِ امید و آینده" است گفت:به همه اهدافمان در برجام دست یافتیم و الان دیگر کسی از گرانی و تورم حرف نمی‌زند چون دولت وقت گذاشت و مشکل را حل کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای اسحاق جهانگیری در برنامه تبلیغاتی گفتگوی مستقیم با دوربین شبکه یک سیما ضمن تبریک روز معلم و گرامیداشت روز کارگر به تشریح زندگی خود پرداخت و افزود: پدر من کارگر معدن بود و کسانی که با کار معدن آشنا هستند می دانند که یکی از دشوارترین کارهای کشور و حتی در سطح جهان کار معدن کاری است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با ابیان اینکه خودمان مسائل ساده کشور را به بحران تبدیل می کنیم و بعد می گوییم نمی توانیم حل کنیم، گفت: با مذاکره می‌شود مشکلات کشور را حل کرد.
وی تصریح کرد: معمولاً مردم ما با معدن روباز آشنا هستند که در روی زمین انجام می شود و مقداری آسان است و معادنی که در عمق زمین هستند و کارگران برای استخراج مواد معدنی باید به تونل هایی در زیر زمین بروند و انفجار انجام دهند تا بتوانند سنگ معدن استخراج کنند سخت است و کار معدن کاری از هر نظر مهم است و انسان را با دشواری های زندگی بیشتر آشنا می کند تا بداند راهکار عبور از مشکلات، رسیدن به ثروت و روزهای خوب، عبور از سختی هاست و این فرهنگ به ما آموخته است که این گونه نیست تا به راحتی از مشکلات عبور کرد. فرهنگ معدن کاری این موضوع را می آموزد که انسان باید با مشکلات کنار بیاید و با آنها زندگی کند و بتواند برای برون رفت از آنها راهکار داشته باشد.
جهانگیری افزود: در دوران دبیرستان با معلمی آشنا شدم که در این روز معلم یاد او را گرامی می دارم و ایشان در زندگی من تأثیر تعیین کننده ای داشت و اسم ایشان شهید نصیری لاری است و همه انقلابیون قبل از انقلاب و همه مردم سیرجان و استان های فارس و کرمان ایشان را می شناسند و نماینده مردم لار در اولین دوره مجلس شورای اسلامی شد و در انفجار هفت تیر 1360 به شهادت رسید. ایشان ما را به سمتی هدایت کرد که با امام و انقلاب و با راه مبارزه و اسلام رحمانی آشنا شدیم که آن اسلام، اسلام محبت و دوست داشتن و صمیمیت بود.
وی گفت: در دوران دانشگاه در کرمان و در مبارزات دانشجویی با دانشجویانی همراه شدیم که برخی از آنها امروز بین ما نیستند و شهید شدند، برخی مسیر دیگری را انتخاب کردند و برخی در این مسیر طولانی همراه ما هستند. در آن ایام در مقابل مسجد ملک کرمان هدف گلوله قرار گرفتم و علیرغم زخمی بودن مدتی متواری بودم ولی به فضل الهی سلامتی خود را بازیافتم و توانستم مجدداً در خدمت باشم و برای کشورم کارهای بزرگ و مهمی انجام بدهم.
این نامزد انتخاباتی افزود: با پیروزی انقلاب فکر می کردم درد فقر و محرومیت در روستاها بیش از جاهای دیگر است و در روستاهای شرق و جنوب شرق کشور بسیار زیاد است به منطقه بم رفتم و قبل از تشکیل جهاد سازندگی سعی کردیم در حد وسع و توان به روستاییان کمک کنیم و در سال 59 اولین مسئولیت حکومتی من مسئول جهاد سازندگی جیرفت بود.
جهانگیری گفت: فکر می کنم در آن دوره بیشتر با این مسئله آشنا شدم که کار گروهی باید چگونه باشد، و چگونه می شود بدون منت به مردم خدمت کرد و با درد و رنج مردم همراهی و آنها را حل کرد، دو سال بیشتر در جیرفت نبودم و بعد از آن مسئولان تصمیم گرفتند تا در جهاد استان کرمان مشغول شوم.
وی افزود: دوستان جیرفتی در سال 1363 انتخابات برگزار شد از من برای حضور در انتخابات که جوان 27 الی 28 ساله بودم دعوت کردند و در مجالس دور دوم و سوم شورای اسلامی افتخار نمایندگی مردم جیرفت را یافتم و با همان روحیه در کمیسیون برنامه و بودجه حضور یافتم و به سرعت اطلاعات کلان کشور در دستم قرار گرفت.
جهانگیری با بیان اینکه جنگ بوده و مشکلات کشور نیز زیاد بود گفت: برای اداره کشور برنامه داشتن بسیار سخت بود خصوصاً در اینکه کشور گاهی کل درآمد ارزی کشور در یک سال هفت میلیارد دلار می شد، شاید برای برخی ها شوخی باشد که یک کشور را با هفت میلیارد دلار آن هم در حالت جنگ بتوان اداره کرد. باید به مدیرانی که آن زمان کشور را اداره کردند دست مریزاد گفت.
وی افزود: از آن هفت میلیارد دلار در کمیسیون بودجه حدود چهار میلیارد دلار را در یک ردیف به عنوان بودجه دفاعی برای تأمین نیازهای جنگ قرار می دادیم و با سه میلیارد دلار باید کشور را اداره می کردند و از این تعداد نیز باید دو میلیارد دلار صرف کالاهای اساسی که آن موقع کوپنی بود وارد می کردیم بنابراین باید با یک میلیارد دلار کشور را اداره می کردیم.
این نامزد انتخاباتی گفت: فعلاً این یک میلیارد دلار را در ذهنتان داشته باشید که در یک جای دیگر باید درباره اداره کشور با 120 میلیارد دلار صحبت کنیم. خیلی تفاوت است؛ یک میلیارد دلار تا 120 میلیارد دلار.
جهانگیری با بیان اینکه جنگ و کشور اداره شد و تصمیمات مهمی برای کشور گرفته شد، افزود: در همان زمان که در کمیسیون برنامه و بودجه حضور داشتم، فرمانده جنگ گروه سه نفره به عنوان مشاور مالی جنگ انتخاب شده بود که آقای عبدالله نوری رئیس گروه بود و بنده و آقای علی محمدی عضو گروه بودیم و برخی از اعتباراتی که در اختیار فرمانده جنگ بود ما با جلساتی که با نیروهای مسلح برگزار می کردیم بر اساس نیاز به آنها اختصاص می دادیم و واقعاً روزهای سختی بود و خیلی دشوار بود.
وی با بغض ادامه داد: اداره کشور سخت بود ولی اطلاعات زیادی به دست آمد و کشور خوب اداره شد، دوران سازندگی فرارسید، مهمترین مسئله این بود که منابع اداره کشور برای سازندگی ویرانه های جنگ کجاست؟ از کجا باید منابع تأمین کرد که ویرانی های جنگ ساخته شود؟ زیربناهای کشور تخریب شده بود و در این حال اولین برنامه سازندگی کشور نوشته شد و امام به سران سه قوه مأموریت داد (آن زمان مقام معظم رهبری، رئیس جمهور بودند) و اصولی برای برنامه توسعه کشور تدوین کردند.
جهانگیری افزود: ما به عنوان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، محور اصلی تدوین برنامه اول توسعه کشور بودیم، اولین بار بود که در برنامه توسعه بحث شد که باید از منابع خارجی استفاده کنیم. خیلی ها در مجلس برایشان باور پذیر نبود که آیا باید از منابع خارجی استفاده کرد؟ فکر می کردند این موضوع ضد انقلاب است و فکر می کردند استفاده از سرمایه خارجی به منزله عبور از نظام است.
وی گفت: درباره مناطق آزاد بحثی در مجلس درگرفت مبنی بر اینکه این موضوع در قانون برنامه گنجانده شود و این بحث حتی امروز هم شنیدنی است. برخی از دوستان به قول معروف انقلابی چپ آن زمان که ما هم در همان طیف دسته بندی می شدیم مواضعی گرفتند که این بازگشت از خیلی از مواضع است ولی کمیسیون برنامه و بودجه ایستاد و آقای هاشمی رئیس جمهور شد و کمک کرد از منابع خارجی برای ساخت کارخانه ها استفاده شود.
این نامزد انتخاباتی افزود: در یک مقطعی می گفتند استفاده از منابع خارجی برای نیروگاه خوب است چون همه می دیدند وقتی شب به خانه بر می گردند برق قطع می شود بنابراین می گفتند اینجا می شود از منابع خارجی استفاده کرد و ما می گفتیم برق جاهای دیگر هم قطع است و شما نمی بینید، برق کارخانه لاستیک، سیمان، فولاد و ... خاموش شده و این موارد وارد می شود. هیچ کشوری با منابع خودش نمی تواند این صنایع را ایجاد کند و باید از منابع خارجی استفاده شود و اولین بار بود که اجازه داده شد در قانون بودجه که از فاینانس خارجی برای استقرار صنایع در کشور استفاده شود و به فضل الهی صنایع مختلفی شکل گرفت و برخی از زیربناهای کشور ساخته شد، اتوبان ها راه افتاد، رسیدگی به بنادر شروع شد و وارد دوره اصلاحات شدیم.
جهانگیری گفت: بعد از مجلس سوم استاندار اصفهان بودم و در اصفهان یاد گرفتم که چگونه می شود با گروه های مختلف سیاسی کار کرد و کار کشور را پیش برد. اصفهان به تعبیری یکی از بزرگان این استان که مرحوم شده است می گفت مرکزی است که از اینجا موشک اختلاف به سراسر کشور شلیک می شود. آن زمان اصفهانی ها در مراکز قدرت و جناح های مختلف خیلی حضور داشتند و ما در آنجا از علما و مردم با فرهنگ و دوست داشتنی اصفهان یاد گرفتیم که چگونه می شود گام های بلند در توسعه کشور برداشت.
وی افزود: خیلی از طرح های بزرگی که الآن در اصفهان اجرا شده و یا در حال اجراست، یادگار آن دوران است. اخیراً به عنوان معاون اول به اصفهان رفتم و ورزشگاه هایی را استفاده کردم که وقتی استاندار اصفهان بودم کلنگ آنها را زده بودم و تمام شدن آنها طول کشید. یک سبک مدیریت در اصفهان یاد گرفتم و آن اینکه همه مسائل کشور را می شود با گفتگو و قانون حل کرد و می شود با تفاهم بحران ها را به مسئله تبدیل و بعد حل کرد.
جهانگیری گفت: در استانداری اصفهان بودم که دوستان اداره کل اطلاعات به من خبر دادند که آیت الله منتظری تصمیم گرفته است به نجف آباد بیاید و خیلی موضوع عجیبی بود، بالأخره ایشان از سال 68 از قائم مقامی رهبری برکنار شده بودند و اتفاقاتی از سال 68 تا 74 در قم، نجف آباد و اصفهان پیرامون ایشان مطرح شده بود و فکر می کردیم وارد یک بحران بزرگ شده ایم و حضور ایشان در اصفهان و در نجف آباد می تواند مشکل ساز باشد، به عنوان رئیس شورای تأمین استان، مسئولان امنیتی استان را خواستم، عده ای پیشنهاد می دادند برویم و در ورودی اصفهان راه را ببندیم و ایشان را برگردانیم و نگذاریم وارد استان شوند و عده ای روش های دیگری پیشنهاد می کردند نهایتاً به این جمع بندی رسیدیم هیچ مشکلی در آمدن ایشان به وجود نیاید و مذاکره کنیم چون ایشان می خواست به نجف آباد بیاید و علاقه مند زیاد داشت و ما از حضور ایشان در نجف آباد استقبال کردیم و در نجف آباد ماندند. مردم نجف آباد صف کشیدند و با ایشان دیدار خصوصی داشتند، سه روز که آنجا بودند روز آخر اعلام کردند می خواهم سخنرانی کنم. به فرماندار گفتم هر جا که می خواهد سخنرانی کند مقدمات را فراهم کنید و آن سخنرانی کمترین حاشیه ای برای جمهوری اسلامی نداشت، مردم را به دین، به تقوا، به ارادت به امام رضا دعوت کردند و برگشتند و بعد فکر کردم همه مشکلات کشور را می شود این گونه حل کرد.
وی افزود: ما خودمان مسائل ساده کشور را به بحران تبدیل می کنیم و بعد می گوییم نمی توانیم حل کنیم.

آمار بازدید خبر: 582

آخرین خبر