پخش زنده

اخبار انتخابات

هنجارشکنی در مناظرات انتخاباتی پسندیده نیست

امام جمعه موقت تهران از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خواست در مناظرات و نحوه مواجهه با یکدیگر، اخلاق را رعایت کرده و از هنجارشکنی اخلاقی بپرهیزند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از مهر، آیت الله سید احمد خاتمی امام جمعه تهران صبح امروز جمعه (15 اردیبهشت) و همزمان با سومین روز از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از این رویداد فرهنگی بازدید کرد.

در حاشیه این بازدید و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد مناظره های انتخابات ریاست جمهوری و توصیه اش به کاندیداها گفت: اصل این کار ستوده است. این که کاندیداها به صورت شفاف و صریح مناظره می کنند، شایسته تقدیر است و معتقدم چنین کاری جلوی بسیاری از اسراف ها را در تبلیغات می گیرد. منتهی باید در این زمینه به چند نکته توجه کرد. نخست اینکه آقایانی که در معرض کاندیداتوری در انتخابات هستند باید در رفتار خود اخلاق را نشان دهند و مطلع باشند که نحوه برخورد آنها با یکدیگر الگو می شود. متأسفانه در مناظره اول شاهد برخی هنجارشکنی های اخلاقی بودیم که در شأن کاندیداها نبود.

وی افزود: نگاه مولا علی (ع) بر همه مسئولیت ها نگاه امانتی است. این مناظره ها خوب نشان می دهد که چه کسی نگاهش به مسئولیت در نظام اسلامی امانتی است و چه کسی این مسئولیت را لقمه چرب برای خود می پندارد. مردم از لابلای این حرفها خوب می فهمند که چه کسی دلش برای ملت می سوزد و چه کسی به فکر ارتقاء باند خود است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اگر فردی در مناظره ها مدام باند و حزب خود را به رخ بکشد معلوم است که به دنبال آن است که پس از پیروزی در انتخابات به صورت اتوبوسی افرادی را به بدنه دولت وارد و خارج کند. این آفتی است که در سی و هشت سال پس از انقلاب اسلامی ما به آن مبتلا بوده ایم و حاصلی جز از دست دادن فرصت های طلایی و تجربه های کسب شده توسط مدیران ندارد.

آیت الله خاتمی در این زمینه خاطرنشان کرد: فردی که ۱۰ سال تجربه مدیریتی کسب کرده، چون نگاهمان باندی است جابجا می کنیم و با این اتفاق، فرصت هایی را که نظام با تربیت وی ایجاد کرده است از دست می رود. از مردم می خواهیم دقیق باشند که در میان کاندیداها چه کسی به دنبال خدمت است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه اظهارات خود با اشاره به دیدارش با سیدعباس صالحی رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: در دیدارم با آقای صالحی تأکید کردم که مسئولان نمایشگاه مراقب باشند که از این اتفاق، استفاده سوء نشود. نمایشگاه کتاب سفره گسترانیده شده فرهنگ است و مانند جشن فرهنگی مایه مسرت است اما باید به برخی سوءاستفاده ها هم در آن توجه شود.

وی ادامه داد: ما معتقدیم برخی تفکرات مسموم است مانند تفکر تکفیری. اگر صاحبان این تفکر بخواهند آثار خود را در نمایشگاه عرضه کنند باید با مراقبت از آن جلوگیری کرد و ما مجاز نیستیم که نمایشگاه را در اختیار چنین تفکرات مسمومی قرار دهیم. البته در فعالیت های بزرگی مانند نمایشگاه کتاب انتظار نداریم هیچ گونه خطایی رخ ندهد. من و شخص آقای صالحی که خود از فرهیختگان کشور است این اطمینان و همت را دیدم که مراقبت کامل از نمایشگاه در این جنبه ها انجام می شود.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 495

آخرین خبر