پخش زنده

اخبار انتخابات

حاشیه مناظره، بررسی حادثه معدن گلستان

پیش از مراسم مناظره زنده شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری، حادثه معدن زغال سنگ در گلستان مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، پس از پرسش آقای حسن روحانی درباره آخرین اخبار حادثه معدن زغال سنگ، اسحاق جهانگیری گفت: دیروز بعدازظهر جلسه ای تشکیل دادیم و با حضور تعدادی از وزراء آخرین اخبار و تلاش ها برای کمک رسانی به حادثه دیدگان مورد بررسی قرار گرفت.
جهانگیری افزود : هنوز تعدادی از معدنکاران در داخل تونل هستند و متأسفانه ادامه راه تونل بسته شده و کار برای نجات باقیمانده ها بسیار دشوار است.
محمدباقر قالیباف نیز گفت : زمانیکه تونل ریزش می کند کار بسیار سخت است و حتی در صورت آواربرداری بازهم تونل ریزش می کند.
وی افزود : با حرکت خاک در تونل ، خاک مانند شیر خفته ای است که بیدار می شود و دیگر نمی توان به سادگی آن را مهار کرد، در این حوادث دیگر بحث فنی مطرح نیست و فقط صبر و حوصله می طلبد.
در ادامه ، جهانگیری گفت : با توجه به اینکه ریزش تونل به دلیل انفجار صورت گرفته، کار بسیار دشوار است ، با این حال در معادن زغال سنگ مناطقی با عنوان دستک تعبیه می شود تا در زمان رد شدن لوکوموتیو و سایر وسایل نقلیه، امکان انتظار معدن کاران وجود داشته باشد، در این شرایط ممکن است تعدادی از معدن چیان محبوس در درون این دستک ها زنده باشند.
جهانگیری ادامه داد : در معادن زغال سنگ گاز متان بسیاری وجود دارد که کار را بسیار سخت می کند و در واقع کار در این معادن از دشوارترین کارهاست.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی نیز گفت: از لحاظ ایمنی مثل اینکه سازوکار ویژه ای برای جلوگیری از وقوع حوادث در چنین معادنی درنظر گرفته می شود.
جهانگیری در پاسخ به این موضوع گفت: زغال سنگ گاز متان زیادی تولید می کند و به همین دلیل کسانیکه داخل معدن می شوند نمی توانند با خود فلزات و وسایلی که امکان ایجاد جرقه می کند، همراه ببرند.
در ادامه این جلسه سیدمصطفی هاشمی طبا گفت: من از معادن زغال سنگ بازدید کرده ام و معتقدم که این معادن باید تعطیل شوند چراکه راندمان معادن در ایران بسیار پایین است و تنها رگه هایی از زغال سنگ باقیمانده است به طوری که در استخراج از این معادن تنها 20 درصد زغال سنگ و 80 درصد خاک است.
وی افزود: کار در این معادن بسیار سخت است چرا که در بعضی از جاها معدن کاران باید سینه خیز حرکت کنند، حتی اگر مسائل ایمنی بسیار رعایت شود ،گردوغبار زغال سنگ مثل الماس ، تیز و نرم است و داخل ریه ها می شود و اکثر کسانیکه چند سال در این معادن کار می کنند از ناحیه ریه ها مشکل دارند.
جهانگیری نیز در این زمینه گفت: راندمان معادن ما بسیار پایین است و تنها معدنی که خوب راه افتاده معدن زغال سنگ طبس است که دارای تونل های بزرگ است و حفاری ویژه ای در آن صورت گرفته است.
قالیباف نیز در پایان به رسانه ملی توصیه کرد: در تبلیغات درباره حادثه معدن باید دقت شود که امید زیادی به زنده ماندن معدن کاران محبوس ایجاد نشود.

https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 425

آخرین خبر