پخش زنده

اخبار انتخابات

دولت باید به ورزش قهرمانی بیشتر توجه کند

اسحاق جهانگیری گفت: ورزش همگانی اهمیت بسیار زیادی دارد و ما باید شرایطی را به وجود بیاوریم که عموم مردم به ورزش به منظور تندرستی علاقه‌مند شوند و آن را انجام دهند.

به گزارش خبرنگار انتخابات باشگاه خبرنگاران جوان؛ اسحاق جهانگیری نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه "صدای انتخاب" رادیو ایران درباره علت اختصاص جایگاه به ورزش در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در نظام جمهوری اسلامی و همچنین هر نظام دیگری درارتباط با مردمش مسئولیت‌هایی دارد که باید آن مسئولیت‌ها به صورت جدی در قوانین و اسناد مختلف و به خصوص اسناد قانون اساسی نمود داشته باشد.

جهانگیری گفت: وقتی مردم به قانون اساسی کشور مراجعه می‌کنند، بدانند که این نظام و این حکومت برای مردم در چه بخش‌هایی جایگاه قائل شده است و برای خود وظیفه‌ای دارد که مردم بتوانند بر اساس آن وظایف، از مسئولان کشوری مسئولیت بخواهند.

وی افزود: یکی از مهمترین مسائلی که در مورد مردم وجود دارد موضوع سلامت آنهاست و بحث نشاط و شادابی است و همچنین هویت و غرور ملی مردم است، وقتی به ورزش به عنوان یکی از مولفه‌های مختلفی که می‌تواند تاثیرگذار باشد، نگاه کنیم سهم آن در بین مولفه‌‌های دیگر بیشتر است.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: به هر میزانی که مردم با ورزش آشنایی داشته باشند، حتما در موضع سلامت وضعیت بهتری خواهند داشت و اگر نخواهند به ورزش بپردازند بدان معناست که حکومت باید ده‌ها برابر برای سلامت هزینه کند و اگر بتواند به سلامت مردم بها بدهد و از این دیدگاه ورزش جایگاه برجسته‌ای دارد.

جهانگیری تصریح کرد: شادابی و نشاط مخصوصا برای کشور ما که جمعیت جوانی دارد می‌تواند با ورزش به وجود بیاید و حتی ورزش می‌تواند به امید جوانان کمک کند وقتی که یک جوان در مسابقه بین‌‌المللی حضور می‌یابد و پرچم ایران را بالا می‌برد و هر ایرانی‌ای که بیننده این صحنه است به خود افتخار می‌کند و بر غرور ایرانی افزوده است.

این کاندیدای ریاست جمهوری بیان داشت: هویت ملی از مهمترین مسائلی است که دریک کشور و یک ملت وجود دارد یک ملت با وحدت و اتحاد خود معنا پیدا می‌کند، میدان ورزشی از مکان هایی است که فرقی نمی‌کند که یک فرد سنی، شیعه و یا جزء اقلیت‌ها باشد به هر حال ایرانی است و چون ایرانی است همه ایرانیان به او افتخار می‌کنند.

وی افزود: با این ویژگی‌ها است که ورزش می‌تواند یکی از مولفه‌های مهمی باشد که در سلامت و نشاط و هویت بخشی به جامعه سهم بسیار تعیین کننده‌ای دارد و به همین دلیل در قانون اساسی و دولت مشخص شده که مثل آموزش و پرورش باید به تربیت بدنی هم پرداخته شود.

جهانگیری در پاسخ به این سوال که در جهان امروز 4 نگاه به ماهیت ورزش وجود دارد، ورزش قهرمانی، ورزش همگانی، ورزش تربیت و تندرستی و ورزش حرفه‌ای، قانون اساسی هم دولت را موظف به آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تامین آموزش عالی کرده است در این حوزه نگرش‌ و برنامه‌های شما برای دولت احتمالی آینده‌تان چگونه خواهد بود، تصریح کرد: دولت باید به صورت جدی به این مسئله بپردازد و منابع مورد نیاز باید تخصیص پیدا کند؛ ورزش همگانی اهمیت بسیار زیادی دارد و ما باید شرایطی را به وجود بیاوریم که عموم مردم به ورزش به منظور تندرستی علاقه‌مند شوند و آن را انجام دهند. خوبشختانه در سال‌های اخیر سعی شده است با فرهنگ‌سازی و توجه به ورزش همگانی به این امر پرداخته شود.


جهانگیری تصریح کرد: از بین ورزش های همگانی است که استعداد‌های خوبی کشف می‌شود تا به سمت ورزش قهرمانی پیش بروند، دولت باید به ورزش قهرمانی بیشتر توجه نشان بدهد و باید منابع مورد نیاز آن تامین گردد که قهرمانان بتوانند با خیال آسوده در صحنه‌های بین‌المللی حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: همینطور ورزشی را هم باید برای سالمندان و همچنین جانبازان و معلولین و تمام کسانی که نیازمند هستند شرایط خاصی برای آنان تعبیه شود. در کشور ما محدودیت‌هایی وجود دارد و یکی از آن محدودیت‌ها همین زیرساخت‌ها و اماکن ورزشی است خصوصا آنکه در خیلی از نقاط کشور برای بانوان اماکن بسیار کمی وجود دارد و فضا‌های ورزشی بیشتر در اختیار آقایان قرار دارد.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: باید در مکان‌هایی که اماکن ورزشی مخصوص بانوان وجود ندارد فضایی برای ورزش آنها در نظر گرفته شود، در روستاها و مناطق محروم این شرایط سخت‌تر نیز هست و ما از نظر زیرساخت‌های ورزشی باید به صورت جدی به آن توجه کنیم.

جهانگیری افزود: باید امکانات ورزشی بین خانم‌ها و آقایان به عدالت تقسیم شود و مراکز استان‌ها به شهرستان‌های اطراف خود عدالت را اعمال کنند مخصوصا در روستاهایی که از امکانات اولیه ورزشی هم محروم هستند، امکانات تخصیص پیدا کند.

وی اظهار داشت: به هر حال دولت به آن دلیل که این مسئولیت متوجه اوست باید منابع را اختصاص دهد در برنامه ششم توسعه درصدی از مالیات و ارزش افزوده به امور ورزشی اختصاص پیدا کرده و امیدوار هستم که در دولت آینده علاوه بر این ارقام دیگری افزوده شود.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که در مورد ورزش حرفه‌ای شما چه فکر می‌کنید و چه برنامه‌ای برای این حوزه خواهید داشت، خاطر نشان کرد: در این بخش نیز به جهت برنامه‌ریزی باید از متخصصان و صاحب‌نظران استفاده شود و منابع مورد نیاز آن تامین گردد.

جهانگیری در پاسخ به این سوال که مطابق اصل سوم قانون اساسی خروجی ورزش و تربیت بدنی باید تربیت انسان‌هایی باشد که متصف به ارزش‌های بالا هستند و دولت موظف است که تمامی امکانات خودش را برای نیل به این اهداف به کار ببرد لذا برنامه عملیاتی شما در این زمینه چگونه تعبیه شده است، اظهار داشت: اخلاق یکی از مهمترین خصایص انسانی است وقتی که به رسالت پیامبر عظیم‌الشان اسلام نگاه می‌کنیم و پیامبر می‌فرمایند که من برای آن مبعوث شدم که فضایل اخلاقی را بالا ببرم این مسئله به عنوان یک راهبرد کلی برای همه جامعه است.

وی تصریح کرد: ورزش به دلیل آنکه به شدت مورد توجه جامعه است هرچه ارزش‌های اخلاقی بالاتر باشد آن جامعه بیشتر از ورزشکاران خود الگو می‌گیرد همانطور که در خیلی از کشورها الگوهای نسل جوان از میان ورزشکاران انتخاب می‌شود. همین الان نیز در کشور خودمان علاقه‌مندی که به قهرمانان وجود دارد مصداق بارز این مسئله است و جهان پهلوان تختی به عنوان یک سمبل در کشور مطرح است وهمینطور پوریای ولی نیز به عنوان یک انسان بزرگ مطرح است.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری افزود: نه آنکه مردم هنوز در اندیشه این دو ورزشکار باشند بلکه به ارزش‌های اخلاقی‌ آنها فکر می‌کنند که آنها از خود بجای گذاشتند و این مسئله که یک انسان بزرگ چطور می‌تواند کارهای اخلاقی بزرگی را انجام دهد.

جهانگیری خاطر نشان کرد: ما باید تلاش کنیم که در بین ورزشکارانمان فضایل اخلاقی را افزایش دهیم، اما معمولا این کارها با دستورالعمل‌ها و فشارهای محدودیتی نسبت به جوانان شدنی نیست.

وی بیان داشت: ما بجای آنکه به جوانان سخت‌گیری بکنیم باید به آنها حس آزادی و اعتبار شخصیت بدهیم به نحوی که فکر کنند که خودش تصمیم‌گیری می‌نکند آنوقت شخصیت‌های درونی او بروز می‌دهد و می‌تواند نمونه‌ها و الگوهای جدیدی را در جامعه به وجود بیاورد.


نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که رکن اصلی برنامه‌های توسعه کشور که در سیاست‌های کلان نظام مبنای ششمین برنامه 5ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور است و موردتوجه قرار گرفته است، به نظر شما راهبرد مقاوم‌سازی اقتصاد با تکیه بر پتانسیل‌های واقعی در حوزه ورزش چگونه عملیاتی می‌شود، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی مجموعه سیاست‌هایی است که تدوین شده است تا بتواند اقتصاد کشور را به یک شرایط مطلوب برساند.

جهانگیری افزود: در اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه‌ای که از سوی رهبر صادر شد، این است که اقتصاد کشور بتواند در برابر اتفاقات خارجی مقاومت کند و از فشارهای بیرونی آسیب نبیند و چنین اقتصادی ساختنش کار بسیار مهمی است زیرا کشور ما هم سابقه تجربه تحریم‌ها را دارد و هم از اتفاقاتی که در اقتصاد کشورهای دیگر می‌افتد و تاثیرش بر روی اقتصاد کشور ما نیز ظاهر می‌شود.

وی اضافه کرد: ما کشوری هستیم که اقتصادمان به فروش نفت وابسته است و وضعیتی که اقتصاد اروپا و آمریکا با یک بحران رو‌به‌رو می‌شود قیمت نفت افت پیدا می‌کند و در اقتصاد ما تاثیر می‌گذارد و ما باید کاری با اقتصادمان بکنیم که بتواند در مقابل چنین تکانه‌هایی از خودش مقاومت نشان دهد و به مردم فشار وارد نیاورد.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: در حال حاضر زمان پرداختن به سیاست‌های 24گانه نیست، 5 رویکرد جدی در اقتصاد مقاومتی وجود دارد که این 5 رویکرد در تمامی بخش‌های اقتصادی لازم‌الاجرا است.

جهانگیری تصریح کرد: یکی از این رویکرد‌ها دانش‌‌ بنیان کردن اقتصاد است، آیا ما اقتصادمان باید به منابع طبیعی متکی باشد که به این شکل نفت را بفروشیم و کشور را اداره کنیم یا معدن را بفروشیم و اقتصاد را اداره کنیم و یا اینکه اقتصادمان متکی باشد به فکر و مغز انسان.

وی خاطر نشان کرد: ما اگر بخواهیم ورزش را اداره کنیم، باید منابع مورد نیاز آن را از یک جایی تامین کنیم آیا باید نفت فروخته شود تا ما بتوانیم ورزش را اداره کنیم و یا باید فکر و اندیشه نخبگان جوان این کشور خودش را نشان بدهد.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: ما باید ببینیم چگونه می‌توانیم ورزشی را در کشور خود بنیان‌گذاری کنیم که بجای آنکه به منابع طبیعی متکی باشد به فکر و اندیشه جوانان متکی باشد هم در حرکت‌های ورزشی، تیم‌های ورزشی، ادارات ورزشی، اداره امور فدراسیون‌ها، اداره مرتبط با ورزش باید خودش را نشان بدهد که چگونه این مجموعه‌ها سنتی اداره می‌شود و یا به صورت مدرن.

جهانگیری تصریح کرد: آیا بنگاه‌های اقتصادی که ابزار و نیازهای ورزشی را تولید می‌کنند سنتی هستند و یا اینکه نیروهای متخصص مدرن دارند و این نیروها کمک می‌کنند که این مکان با علم روز اداره شود.

وی بیان داشت: بنابراین رویکرد این است که ما دانش را وارد ورزش کنیم، رویکرد دیگر اقتصاد مقاومتی مردمی کردن اقتصاد است، مردمی کردن اقتصاد تنها به این معنا نیست که ما در حوزه کشاورزی اقتصاد را اداره می‌کنیم بلکه در ساخت‌وساز، در صنعت مردم باید همه کاره باشند، در ورزش نیز همین شکل است.

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اظهار داشت: چه اشکالی دارد که ما ورزشگاه‌هایمان را در اختیار مردم قرار دهیم که توسط مردم اداره شود و راهکاری پیدا کنیم که هم مردمی که آنها اداره می‌کنند سود ببرند و هم دولت احساس کند که خدمات بهتری را به مردم ارائه می شود.

جهانگیری گفت: راهکاری را پیدا کنیم که فدراسیون‌ها مردمی باشند و نقش مردم در آن تعیین‌کننده باشد و امور ورزش مانند امور بخش‌های دیگر در یک برنامه 5 ساله بتواند به مردم واگذار شود.

وی تصریح کرد: باید عدالت بنیان باشد و در ورزش عدالت بین رشته‌ای برقرار باشد و نباید منابعی که اختصاص پیدا می‌کند به یک رشته باشد و رشته‌های دیگر محروم بمانند و یااینکه پایتخت کشور دارای اماکن ورزشی متعددی باشد، و مناطق مرزی و محروم کشور از امکانات ورزشی بی‌بهره‌ باشند.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 506

آخرین خبر