پخش زنده

اخبار انتخابات

جهانگیری : ایرانیان خارج از کشور فرصت مهمی برای ایران هستند

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سئوالی درباره برنامه اش برای استفاده از توان و امکانات ایرانیان خارج از کشور گفت : ایرانیان عزیر خارج از کشور از فرصت های مهمی است که در اختیار ملت و دولت ایران قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، اسحاق جهانگیری که برای ضبط برنامه گفتگو با ایرانیان خارج از کشور به شبکه جام جم رفته بود ، به خبرنگاران گفت : ایرانیان خارج از کشور مجموعه ای هستند که از لحاظ علمی در دنیا جایگاه بالایی دارند و از لحاظ مالی انسانهایی هستند که توانی های مالی زیادی دارند و می توانند در بخش های مختلف به کشور کمک کنند.

وی تصریح کرد : از نظر توسعه علمی کشور ما باید حتما از توانمندی علمی ایرانیان خارج از کشور استفاده کنیم ، برنامه ای در دولت یازدهم برای ارتباط با نخبگان و دانشمندان ایرانی در خارج از کشور طراحی شد که آنها بتوانند با آمد و رفت و ارتباط با ایران در واقع به دانشگاهها و توسعه علمی کشور کمک بکنند.

جهانگیری گفت : در سالهای اخیر بیش از پانصد نفر جذب این طرح شده اند و این روند باید توسعه پیدا کند ، در زمینه شرکت های دانش بنیان یا دانش بنیان کردن اقتصاد که یکی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی است ، نیازمندیم که نیروهای نخبه علمی در داخل و خارج کشور حضور جدی پیدا کنند.

وی تاکید کرد : خوشبختانه در همین دوران تعداد زیادی از جوانان که در رشته های آی تی و ای سی تی در خارج از کشور حضور داشتند ، شرکت های خود را به داخل کشور منتقل کرده اند یا شرکت هایی در ایران تاسیس کرده اند و در حوزه هایی مانند خرید و فروش کالا و صدور خدمات کارهای مهمی انجام می دهند.

این نامزد انتخابات گفت : از آمدن این افراد به داخل کشور استقبال می کنیم و تلاش داریم برای این افراد و به ویژه برای فارغ التحصیلان ، تسهیلاتی فراهم کنیم که در داخل کشور کار کنند.

جهانگیری افزود : از کسانی که صاحب ثروت هستند می خواهیم به ایران بیایند و در داخل کشور سرمایه گذاری کنند و قبلا هم گفتم از نظر من به عنوان یک آدم فنی و اجرایی هیچ کجایی از دنیا به اندازه ایران نمی توان سرمایه گذاری کرد که به اندازه کافی سودآوری داشته باشد.

وی اضافه کرد : در هر رشته در ایران می توان سرمایه گذاری خوبی انجام داد بویژه که ایران کشوری است که می تواند زمینه ترانزیتی گسترده ای ایجاد کند و حمل و نقل می تواند زمینه خوبی برای فعالیت باشد.

این نامزد انتخابات گفت : ایران کشوری است که در آن مصرف انرژی خیلی بالاست و در زمینه صرفه جویی انرژی می توان کارهای بسیار بزرگی انجام داد.

وی افزود : فکر می کنم در دولت دوازهم یکی از کارهایی مهمی که باید انجام گیرد ، همین موضوع صرفه جویی انرژی در کارخانه ها و مصارف عمومی است ، چرا که اتلاف انرژی زیادی داریم و باید با صرفه جویی انرژی، دهها میلیارد دلار بدست آوریم و در بخش های دیگر استفاده کنیم.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از این زمینه بسیار وجود دارد و ایرانیان می توانند در آنها سرمایه گذاری کنند و من فکر می کنم که این دغدغه گاهی وجود دارد که ممکن است محدودیت هایی برای ایرانیان به وجود بیاید که باید گفت این موضوع غیرواقعی است.

وی تاکید کرد : دولت وظیفه دارد همه موانع احتمالی پیش روی این افراد را برطرف کند.

جهانگیری درزمینه نگاه امام به اقشار ضعیف جامعه گفت : امام خیلی به قشر محروم علاقمند بود به همین دلیل هم در نخستین روزهای انقلاب هم نهادهایی درست کرد که بتواند درد آنها را برطرف کند.

وی افزود : کمیته امداد و جهاد سازندگی ابتکار امام برای حل مشکلات آنها بود و تعبیرهای زیبایی امام در این زمینه داشت که شاید یکی از زیباترین تعبیرها این بود که من یک موی کوخ نشین ها را با کاخ نشین ها عوض نمی کنم.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد : امام راحل پایگاه خود را در این طبقه می دانست و فکر می کرد که انقلاب اسلامی را رهبری کرده است تا مشکلات طبقه محروم و مستضعف جامعه را برطرف بکند.

جهانگیری افزود : ما رسالت خودمان می دانیم که آنچه در توان داریم برای این طبقه جامعه یعنی نیازمندان جامعه به کار بگیریم تا مشکلات آنها را حل کنیم و می دانیم مشکلات آنها به ویژه در زمینه معیشت فراوان است و باید کارهای جدی برای آنها صورت گیرد.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 665

آخرین خبر