پخش زنده

اخبار انتخابات

جهانگیری: احزاب باید در نظام انتخاباتی قدرت پیدا کنند

جهانگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: احزاب دارای سلایق مشخصی هستند و برای موضوعات متفاوت اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی و اداره کشور فکر و نظر دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تجربه موفق کشورهایی که دموکراسی داشتند این بوده که احزاب قدرت اول هستند و نظام های پارلمانی این احزاب هستند که ساز و کارهای آن را تعیین می کنند و مشخص می شود که اکثریت پارلمان چه حزبی است.
جهانگیری تاکید کرد: اصل وجود سلایق سیاسی یک واقعیت است که وجود دارد ما باید سلایق مختلف سیاسی را به رسمیت بشناسیم و عدم به رسمیت شناختن آنها باعث می شود که به مخفی کاری پیدا کند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در منطقه ای که قرار داریم که در آن خیلی انتخابات مطرح نیست ایران یکی از کشورهای مهم منطقه است که انتخابات در آن معنی دارد ممکن است بگوییم انتخابات ما تا انتخابات مطلوب فاصله دارد و ما باید قدم های بزرگی در این زمینه برداریم.
وی گفت: اگر ما سلایق و احزاب را به رسمیت نشناسیم ممکن است افرادی با شعارهایی در انتخابات حضور پیدا کنند و سرنوشت کشور و مردم را به سوی دیگری رقم بزنند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: گروه های سیاسی باید از رقابت به رفاقت حرکت کنند منافع ملی باید خط قرمز آنها باشد و اینکه ایران و مردم را در جایگاه بالا قرار دهند.
جهانگیری افزود: در زمینه احزاب باید ساز و کار خوبی تعریف شود که وقتی سرکار آمدند دیگران را حذف نکنند.
وی به نقش جوانان در گروه های سیاسی اشاره کرد و گفت: جوانان را نباید به کارهای حاشیه ای مشغول کنیم که ثمره ای برای آنها نداشته باشد و امکان حضور آنها را در گروه های سیاسی برای بالا بردن بلوغ فکری شان به کار گیریم.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه شما در خصوص رفع چالش ها و آسیب های نسل جوان مثل اعتیاد چیست گفت: ابتدا باید به دنبال این باشیم که چرا جوان به دنبال اعتیاد می رود احتمالا محدودیت هایی در مقابل جوانان زیاد است او به دنبال کار می رود ولی کار پیدا نمی کند دنبال شادی است با محدودیت هایی روبرو است دنبال کنسرت و فیلم می رود کشور محدودیت برای او ایجاد می کند ما نباید محدودیت برای جوانان ایجاد کنیم.
وی گفت: جوان باید آزاد باشد نباید فرصت جوانی را از او گرفت البته او این را هم باید بداند در چارچوب ارزشهای کشور هم سازی داشته باشد.
جهانگیری گفت: دولت یازدهم بصورت علمی به مسائل جوانان پرداخت البته عده ای فکر می کنند که با آسیب های اجتماعی می شود برخورد انتظامی و قضائی کرد و اینگونه صورت مسئله را پاک کرد عده ای نیز معتقدند که در مواجه با آسیب های اجتماعی باید علمی با آن برخورد کرد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: گزارش خوبی در دولت یازدهم درباره آسیب های اجتماعی جوانان تهیه و به رهبری داده شد و جلسه ای نیز با حضور سران سه قوه با حضور ایشان برگزار و تصمیم گیری شد.
وی گفت: در وزارت کشور نخستین سازمان را به همین منظور تشکیل دادیم و شورای اجتماعی را فعال کردیم و مصوب شد این شورا به ریاست رئیس جمهور تشکیل شود و موضوعات اجتماعی و آسیب های اجتماعی در دستور کار این شورا قرار گرفت.
جهانگیری با اشاره به کاهش آمار اعتیاد نسبت به قبل گفت: مراکز متعدد بازپروری معتادان در سراسر کشور شکل گرفته است و نگاه به مقوله اعتیاد به عنوان یک بیماری دیده شده است و باید به آن توجه شود.
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به سوالی راجب برنامه های شما در خصوص مسکن ارزان قیمت چیست گفت: اتفاقاتی که در دولت قبل در خصوص مسکن رخ داد قیمت مسکن را افزایش داد.
وی به تصمیمات دولت یازدهم در خصوص مسکن اشاره کرد و گفت: چند تصمیم در مورد مسکن جوانان یا همان مسکن اولی ها گرفته شد نخست اینکه صندوق سپرده ای در بانک ها در نظر گرفته شد که زوجین با قرار دادن سپرده به اعزای هر نفر تا دو برابر میزان وام دریافت کنند در تهران هر زوج 80 میلیون در دیگر شهرها 60 میلیون در شهرهای کوچک 40 میلیون به ازای هر فرد پرداخت می شد.
جهانگیری افزود: در تهران فردی با 200 میلیون تومان به راحتی می تواند صاحب یک آپارتمان شود نرخ سود تک رقمی 8 درصد و دو و نیم درصد با بازپرداخت 25 ساله از جمله تسهیلات به نیازمندان به مسکن بود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: به بقیه بانک های کشور ابلاغ شد تا 200 میلیون تومان وام تسهیلات به متقاضیان پرداخت شود.
وی گفت: تاکنون 160 هزار نفر در بانک مسکن نام نویسی کردند.
جهانگیری همچنین خاطرنشان کرد: مسکن روستایی نیز شیوه دیگری برای خانه دار کردن روستایان که دولت آنرا دنبال کرد و سالی 200 هزار تا در این زمینه با دادن وام صاحب خانه می شوند.

* مهمترین مسئله دولت؛ اشتغال است

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مهمترین مسئله و دغدغه دولت اشتغال است.
اسحاق جهانگیری در ادامه پاسخ به سؤالات جوانان در ویژه برنامه شبکه سه سیما در زمینه اشتغال افزود: بیکاری جوانان دغدغه بسیاری از خانواده های ایرانی است و ایران کشور جوانی است.
جهانگیری گفت: در دو سال گذشته در هر سال یک میلیون و 200 هزار متقاضی کار وارد بازار شده اند که این آمار بزرگی برای اقتصاد ایران است.
وی با اشاره به این که اکنو 5 میلیون دانشجو داریم که هر ساله یک میلیون نفر از آنان فارغ التحصیل می شوند افزود: ما یک بسته برای اشتغال تهیه کرده ایم که باید در دولت بعد دنبال شود و یک بحث مهم آن شرکتهای دانش بنیان است.
جهانگیری ایجاد پارکهای علم و فناوری برای جذب نظریه دانشجویان را از دیگر طرح های اشتغالزایی اعلام کرد و افزود: فارغ التحصیلان داشنگاهی علاوه بر فعالیت در بنگاههای صنعتی با مشارکت دولت می توانند به صورت کار آفرین بنگاههای کوچک و متوسط ایجاد کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که روند کاهش تورم در سطح معیشت مردم چه تأثیری داشته است؟ افزود: تورم در معنای عامیانه اش به هر میزان که بالا رود به همان میزان به طور مساوی از جیب مردم پول برداشته می شود، لذا برای کسی که حقوقش پایین است شرایط بسیار سخت می شود.
وی گفت: در شرایط تورمی برای پولدارهایی که املاک و دارایی های آنچنانی دارند برای آنها خوبست چون قیمت دارایی های فیزیکی آنها به شدت افزایش پیدا می کند و یکی از دلایل رشد جهشی قیمت مسکن همین موضوع است.
جهانگیری با بیان اینکه در شرایط تورمی ارزش پولی کشور هم سقوط می کند افزود: در یک مقطعی دلار از هزار تومان یکباره به سه هزار و 700 تومان افزایش یافت، یعنی مردم ارزش پول ملیشان به یک سوم کاهش یافت و هیچ ایرانی نبود که در این تغییر ضرر بزرگی نکند.
وی با اشاره به تأثیر تورم در کاهش توان خرید و کوچک شدن سفره مردم گفت: مهمترین رسالت حکومت این است که سیاست گذاری کند تا این تورم کوچک شود، هر چه تورم کم شود معنایش این است که مردم اگر درآمدشان بیش از تورم افزایش پیدا کند قدرتشان بیشتر شده است.
این نامزد انتخاباتی افزود: در سال های اخیر که تمرکز روی تورم گذاشته شد به این دلیل که همه ایرانیان در فشار بودند و الآن می بینیم که تورم هفت درصد است و حقوقها 12 درصد افزایش یافته است. معنایش این است که وضع زندگی مردم به اندازه پنج درصد بهتر شده است.
جهانگیری با بیان اینکه کاهش تورم به صورت پنج درصد یا 10 درصد خیلی زمان می برد گفت: اگر بتوانیم تورم را کاهش و درآمد مردم را افزایش دهیم معنایش این است که رفاه مردم بیشتر شده است.
وی در پاسخ به سؤال کارشناسی شماره 11 که به قید قرعه انتخاب شد و مربوط به رفع آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد و مواد مخدر صنعتی بود افزود: مهمترین کار ما در بحث آسیب های اجتماعی این است که یک کار علمی و نهادهای مورد نیاز ایجاد کردیم، منابع مالی برایش تأمین کردیم ولی در برخی مسائل آسیب های اجتماعی مثل مواد مخدر صنعتی یک موضوع بسیار نگران کننده است و نمی توانیم به صورت عادی با آن برخورد کنیم.
جهانگیری گفت: رسانه های کشور ازجمله رسانه ملی مسئولیت بسیار مهمی دارند و باید فرهنگ سازی کنند، هشدارهای لازم را به خانواده ها و جوانان بدهند.
وی افزود: مراکز مختلفی باید در وزارت بهداشت و درمان ایجاد شود که بتواند اگر کسی گرفتار شد کمک کند.
این نامزد انتخاباتی با تأکید بر نقش کلیدی خانواده در فرهنگ سازی و مقابله با مواد مخدر صنعتی گفت: طرح های ما هم در این زمینه کمک به خانواده به ویژه مادران خانواده های معتاد است.
جهانگیری در پاسخ به سؤال مردمی هم که به صورت قرعه کشی شماره 7 انتخاب شد در زمینه پیاده سازی، استقرار و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی افزود: من در زمینه اقتصاد مقاومتی بیشتر از سایر کاندیداها در جریان کارها هستم و مسئول اصلی این کار هستم.
وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی پنج رویکرد اصلی دارد، گفت: اقتصاد دانش بنیان، درونزا شدن اقتصاد، برون نگر بودن، مردمی بودن اقتصاد و عدالت بنیان بودن پنج رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی است.
جهانگیری افزود: اقتصاد مقاومتی در همه بخش های کشور حتی در بخش خصوصی باید اجرا شود.
وی با اشاره به 24 بند اقتصاد مقاومتی گفت: در آن توسعه صادرات ازجمله توسعه صادرات گاز، برق، محصولات پتروشیمی، بهره برداری از میادین مشترک باید در اولویت قرار داده شود.
این نامزد انتخاباتی افزود: درباره بهره وری، امنیت غذایی، انواع و اقسام سیاست ها گفته شده است.
جهانگیری گفت: آنچه در اقتصاد مقاومتی مهم است این است که قادر است ایران را از چالش های پیش رو رهایی دهد و اقتصاد ایران را به شکوفایی برساند.
وی افزود: دلایل آن این است که سیاست اقتصاد مقاومتی می تواند انسجام لازم را در همه ارکان نظام برای اجرای این سیاست ها متحد کند.
جهانگیری با بیان اینکه هر کس باید در اقتصاد مقاومتی نقش خود را پیدا کند گفت: از امام جمعه گرفته تا رسانه ملی، تا یک دانشجو و یک کارآفرین، تا رئیس جمهور و مسئولان اجرایی کشور اگر همه نقش خود را تعریف کنند سیاست های اقتصاد مقاومتی قابل اجراست.
وی افزود: در سال 95 که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نام گذاری شد، در هر وزارتخانه اولویت ها مشخص شد و در پایان سال هم از همه دستگاه ها گزارش عملکرد گرفتیم.
این نامزد انتخاباتی با بیان اینکه در اجرای اقتصاد مقاومتی در سال 95 نظارت جدی داشتیم گفت: به همه استان های کشور سرکشی و بر طرح ها را نظارت کردم.
جهانگیری افزود: اگر همین سیاست ها امسال هم دنبال شود با اطمینان می گویم سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 96 هم با موفقیت اجرا خواهد شد.
وی در ادامه در قرعه کشی سؤالات کارشناسی در پاسخ به سؤال شماره 8 در پاسخ به این سؤال که دولت شما چگونه می خواهد مانع از شکل گیری فساد اقتصادی سازمان یافته شود گفت: یکی از دغدغه های اصلی من از ابتدای ورود به دولت مسئله فساد اقتصادی به ویژه فساد اقتصادی سازمان یافته بود.
جهانگیری با اشاره به اینکه بیش از همه در مبارزه با فساد اقتصادی قوه قضائیه نقش دارد، افزود: فساد اقتصادی به اعتماد مردم به نظام و فضای سرمایه گذاری آسیب می زند و تبعیض ها انگیزه های لازم را برای فعالیت های اقتصادی از بین می برد.
وی گفت: از ابتدای این دولت ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با مسئولیت من تشکیل شد و در آن معاون اول قوه قضائیه، معاون اول مجلس و سایر مسئولان شرکت می کنند.
این نامزد انتخاباتی با بیان اینکه کانون های اصلی فساد شناسایی شده است افزود: باید بر گلوگاه های فساد نظارت شود.
جهانگیری گفت: عملیات بانکی، مناقصه های دولت، زمین و منابع طبیعی ازجمله جاهایی است که در آن زمینه بروز فساد اقتصادی وجود دارد.
وی افزود: امروز در برخی مناطق تهران می بینید که باغات و درختانی که بوده قطع شده و جای آن برج ساخته شده است و این معلوم است که در آن روال عادی طی نشده است.
جهانگیری گفت: برای نظام بانکی و نظام گمرکات، سامانه های الکترونیکی ایجاد شد که خیلی از ارتباط میان افراد کم می کند.
وی افزود: آیین نامه ای ابلاغ کردیم که در هر وزارتخانه ای با مسئولیت وزیر جلساتی با حضور مسئولان دستگاه های ذیربط تشکیل شود تا گلوگاه های فساد اقتصادی شناسایی و برطرف شود.
این نامزد انتخاباتی ابراز امیدواری کرد با این تصمیمات و با نظارت عامه، با فساد اقتصادی مقابله شود.
جهانگیری گفت: آزادی مطبوعات و رسانه ها و فضای مجازی مهمترین نقش را در جلوگیری از فساد دارد.
وی افزود: بسیاری از مفاسد اقتصادی ازجمله املاک نجومی و دریافتی های غیرمجاز از طریق همین جوانان افشا شد.
جهانگیری گفت: مطبوعات باید آزاد باشند و نقد کنند و نظارت عامه را سازماندهی کنند.
وی در پاسخ به سؤال شماره 11 مردمی درباره گسترش فرهنگ رسانه ای و فرهنگ مطالعه به نقش رسانه های سنتی به ویژه رسانه ملی و مطبوعات و حمایت های دولت از مطبوعات اشاره کرد و افزود: در این زمینه فضای مجازی نقش بسیار مهمی ایفا می کند و دولت مسئول است زیرساخت های لازم را به ویژه برای دانشگاه ها و مراکز علمی در این زمینه فراهم کند.
این نامزد انتخاباتی افزایش پهنای باند و انتقال فیبر نوری را از جمله طرح های دولت برای توسعه فضای مجازی دانست و گفت: امروز 27 هزار روستای کشور به اینترنت دسترسی دارند.
جهانگیری با بیان اینکه در زمینه برخی شبکه ها به دولت فشارهایی وارد می شود افزود: ما معتقدیم فضای مجازی بیش از تهدید، یک فرصت است و ما این محدودیت ها را نه به مصلحت و نه کارساز می دانیم.
وی گفت: این برای کشور ما خوب نیست که با مردم طوری رفتار کنیم که به کارهای غیرقانونی روی بیاورند.
جهانگیری در زمینه توسعه فرهنگ مطالعه هم افزود: کمک می کنیم تا با یارانه کاغذ، کتاب ارزان قیمت به دست مردم برسد.
وی در پاسخ به سؤال مردمی شماره 26 که پرسیده بود اگر یکی از اعضای خانواده و کابینه شما دچار فساد شوند اولین واکنش شما به این موضوع چیست و در مرحله بعد چه اقدامی خواهید کرد؟ گفت: فساد مهمترین سرمایه را که سرمایه اجتماعی و اعتماد مردم است از بین می برد.
این نامزد انتخاباتی با انتقاد از اینکه برخی از مسئولان برای همسران و فرزندانشان به اسم مشاور مسئولیت داده اند، افزود: این خود فسادآور است و در زندگی شخصی من حتی یک نقطه خاکستری در این زمینه وجود ندارد.
این نامزد انتخاباتی در پاسخ به سؤال کارشناسی شماره 6 که مربوط به برنامه های وی برای افزایش ازدواج و کاهش طلاق بود افزود: یکی از مشکلاتی که الآن در کشور وجود دارد افزایش سن ازدواج است.
جهانگیری با اشاره به اینکه در فضای سنتی گذشته با گفتگوهای خانوادگی، زمینه ازدواج بیشتر فراهم بود به جمعیت چند ده میلیونی جوانان در حال حاضر اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما تلاش می کنیم بین دختران و پسران هیچ گفتگویی صورت نگیرد و برخی معتقدند در دانشگاه ها و محل کار باید تفکیک صورت گیرد.
وی با بیان اینکه حتی در خیابان هم برای جوانان محدودیت وجود دارد، افزود: باید زمینه آشنایی برای جوانان فراهم شود تا بتوانند ازدواج کنند.
جهانگیری گفت: باید به جوانان اعتماد کنیم و این جوانانند که می خواهند ایران را بسازند.
وی به پیش نیازهای ازدواج برای زندگی مشترک ازجمله اشتغال و مسکن اشاره کرد و افزود: وام ازدواج را به رغم محدودیت منابع قرض الحسنه، از سه میلیون تومان به 10 میلیون تومان رساندیم.
این نامزد انتخاباتی با بیان اینکه در سال 95 بیش از یک میلیون نفر وام 10 میلیون تومانی با مجموع 9 هزار و 800 میلیارد تومان گرفتند، گفت: برای سال 96 برنامه ریزی شده است تا این رقم به 12 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
جهانگیری در پاسخ به سؤال شماره 12 مردمی که پرسیده بود اولویت شما برای جوانان اشتغال است یا ازدواج و برنامه شما در این باره چیست؟ افزود: این اولویت را جوانان تعیین می کنند که اول ازدواج کنند یا شغل پیدا کنند.
وی به جوانان توصیه کرد: درست است که اشتغال مهم است اما به سمت ازدواج بروند و بدانند که خانه، خانواده و دولت، جوانان را رها نخواهند کرد.
جهانگیری مهمترین مسئله دولت را اشتغال اعلام کرد و افزود: ایران از نظر اقتصادی و مدیریتی ظرفیت بالایی دارد، با توجه به انواع ظرفیت ها که شامل ظرفیت نفت و گاز، منابع معدنی، شرایط ترانزیتی کالا و وجود جوانان تحصیل کرده، اقتصاد ایران وارد دوران رونق می شود.
وی از بخش خصوصی و جوانان به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه ها خواست تا ریسک پذیر باشند.
این نامزد انتخاباتی خاطرنشان کرد: امروزه بهترین بنگاه های اقتصادی، شرکت های خدماتی و خرید و فروش کالا به وسیله جوانان در اینترنت راه اندازی شده است.
جهانگیری گفت: من از دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی می خواهم در این زمینه به جوانان سخت نگیرند.
این نامزد انتخاباتی در پایان برنامه که یک دقیقه زمان در اختیار وی برای جمع بندی قرار گرفت خطاب به جوانان افزود: آینده این کشور در گرو دستان پرتوان شماست، شما سرنوشت این کشور را می توانید به یک ایران موفق و پیشرفته تبدیل کنید.
جهانگیری با تأکید بر اینکه شما جوانان می توانید در مسائل سیاسی ایران تعیین کننده باشید گفت: همان گونه که در مقاطع مختلف مانند سال 76، سال 92 تعیین کننده بودید، اکنون هم شما باید تعیین کننده باشید، یک راه نیمه تمامی برای توسعه ایران شروع شده، این راه باید تکمیل شود، برجام باید تکمیل شود، کارهای توسعه ای ایران باید تکمیل شود، کارهای سازندگی ایران باید تکمیل شود و این نیاز است که شما حتماً در صحنه های مختلف حضور داشته باشید، ما هم در خدمت شما عزیزان هستیم که به کمک شما مشکلات را حل کنیم.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 471

آخرین خبر