پخش زنده

اخبار انتخابات

گروه‌ها و افراد نباید از خطوط قرمز نظام فراتر بروند

اسحاق جهانگیری با بیان این که باید سلایق سیاسی مختلف را به رسمیت بشناسیم گفت: گروه‌ها و افراد نباید از خطوط قرمز مورد تائید نظام فراتر بروند.

اسحاق جهانگیری گفت:‌ باید سلایق سیاسی مختلف را به رسمیت بشناسیم چرا که عدم توجه به این موضوع باعث به وجود آمدن ساختارهای سیاسی غیررسمی در کشور می‌شود.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در گفت‌وگوی زنده با شبکه سه با موضوع پاسخ به مطالبات جوانان با تاکید بر ضرورت ایجاد احزاب سیاسی مختلف گفت:‌ کشور نیازمند به سازوکارهای سیاسی برای شفاف سازی مسائل سیاسی است. حزب برای این به وجود می آید که جوانانی که برای اداره کشور نظر و برنامه دارند، بتوانند اظهارنظر کنند. احزاب در همه دنیا پارلمان را به دست می گیرند و اکثریت حزب پارلمان و دولت را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه باید سلایق سیاسی مختلف را در کشور به رسمیت بشناسیم در توضیح این گفته خود اضافه کرد: توجه به سلایق گوناگون سیاسی باعث به وجود آمدن ساختارهای غیررسمی در کشور می‌شود. ایران جزو کشورهایی است که دموکراسی دارد و من فکر می‌کنم اینکه جریان‌های سیاسی مختلف در کشور به وجود آید یکی از پیش فرض‌های توسعه است.

وی افزود:‌ البته این گروه‌ها و افراد نباید از خطوط قرمز مورد تائید نظام فراتر بروند. همچنین گروه دیگری که در انتخابات رای نیاورد همچنان باید در مسائل کشور تاثیرگذار باشد. هر جریان سیاسی که بر سر کار بیاید باید از این مدیریت‌ها استفاده کند.

وی ادامه داد: آینده یک کشور به سرنوشت جوانان آن کشور وصل است. ما نباید جوانان را به کارهای حاشیه‌ای مشغول کنیم که هیچ فایده‌ای ندارد اما فعالیت های سیاسی جوانان باعث بلوغ و رشد سیاسی آن‌ها در آینده خواهد شد. جوانان کشور ده‌ها فرصت برای توسعه کشور به وجود آورده‌اند اما بحث آسیب‌های اجتماعی باید موردتوجه قرار گیرد. ابتدا ما باید ببینیم که چه می‌شود که جوانان ما به سمت اعتیاد می‌روند.

جهانگیری تاکید کرد: جوانان ما به دنبال شادی و نشاط هستند که نباید با محدودیت روبرو شود. ما نباید محدودیت ایجاد کنیم بلکه جوانان ما باید احساس کنند در یک چارچوب مشخص ارزش‌های کشور می‌توانند فعال و تاثیرگذار باشند.

وی با تاکید بر این مسئله که نمی‌شود مسائل جوانان را با برخوردهای قضایی و انتظامی حل کرد گفت:‌ همانطور که رهبر معظم انقلاب در خصوص آسیب های اجتماعی به مسئولان سه قوه توصیه داشتند باید برای آسیب های اجتماعی برنامه ریزی علمی داشت. همین توصیه موجب شد شورای اجتماعی تشکیل شود و همچنین با کمک شورای عالی انقلاب فرهنگی پیگیر آسیب های اجتماعی با روش های علمی باشد. این روش علمی را باید در ارتباط با جوانان و آسیب های اجتماعی و مسئله اعتیاد دنبال کرد.

جهانگیری با بیان این‌که «مجموعه تصمیماتی که ما برای خانه اولی ها گرفتیم به آن‌ها کمک می‌کند که مشکل مسکن شان حل شود» اظهار داشت: امروز 60 هزار نفر برای وام مسکن در بانک مسکن نام‌نویسی کردند و همچنین دولت طرحی را برای مسکن روستایی و کمک به ساخت‌وساز آن داشته است و در کنارش به بهبودسازی بافت‌های فرسوده توجه شده تا اگر جوانانی در این بافت‌ها زندگی می‌کنند برای‌شان امتیاز ویژه‌ای در نظر گرفته شود که آنان بتوانند مسکن خود را در جایی که می‌خواهند انتخاب و جابجا کنند و نیز شرایط مسکن فعلی شان هم بهبود یابد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که «مهمترین مسائل پیش روی خانواده ایرانی بیکاری جوانان است» گفت:‌در دهه شصت با رشد تولد روبرو بودیم و متولدین دهه شصت امروز جویای کار و راغب ازدواج هستند و از طرفی سالی 160 هزار نفر به نیروی جویای کار افزوده می‌شود و در عین حال سالی حدود یک میلیون نفر دانشجو از دانشگاه ها فارغ التحصیل می‌شوند که کاری مناسب خود را طلب می‌کنند و این رقم برای اقتصاد ما بسیار بزرگ است.

وی با اشاره به راهکارهای دولت برای ایجاد اشتغال گفت: ما بحث شرکت‌های دانش بنیان را داریم که می‌تواند فارغ التحصیلان دانشگاه ها در درون خود جذب کند که بیش از 160 هزار نفر در این شرکت ها مشغول کار شده‌اند که عمده آنان افرادی دانشگاهی هستند.

جهانگیری افزود: در کنار این موضوع بحث پارک های علم و فناوری را در نظر گرفته‌ایم تا هر کس در دوران دانشجویی خود و پیش از فارغ التحصیلی ایده ای دارد بیاید و آن ایده را بگوید و اگر امکانش وجود دارد آن را به فناوری تبدیل کند. همچنین ما بسته ای تهیه کرده‌ایم که فارغ التحصیلان دانشگاهی در یک مجموعه ، در دوره ای کارآموزی داشته باشند و اگر شرایطشان فراهم بود در همان جا آماده کار شوند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان این‌که «دولت به دنبال ایجاد بنگاه‌های کوچک و متوسط برای ایجاد اشتعال است» ، گفت: ما بنگاه‌های کوچک و متوسطی را برای ایجاد اشتغال تاسیس کرده‌ایم؛ چراکه این بنگاه‌ها هزینه کمتری را برای ایجاد اشتغال می‌برند و برای یک بنگاه کوچک می‌توان با 60 تا 70 میلیون تومان شغل ایجاد کرد.

وی با تاکید بر این‌که «ایجاد اشتغال در کشور نیازمند بهبود هر چه بیشتر فضای تولید و سرمایه‌گذاری است» گفت:‌ از نامگذاری سال جدید توسط رهبری این طور استنباط می‌شود که اقتصاد مقاومتی می‌تواند موضوع بیکاری را حل کند که مهم جز از طریق سرمایه‌گذاری و تولید محقق نمی شود و بقیه آن چه که مطرح می‌شود یکسری شعار است که مردم خوش‌شان می‌آید. ما باید فضای تولید و سرمایه‌گذاری را بهبود بخشیم و الزامات آن را قبول کنیم که امیدوارم بتوانیم از این چالش که هم برای حکومت و هم برای مردم چالش مهمی محسوب می‌شود به خوبی عبور کنیم.

جهانگیری در پاسخ به این پرسش که روند کاهش تورم بر معیشت مردم چه تاثیری داشته است؟ اظهار داشت: تورم معنای عامیانه‌اش این است که وقتی میزانش بالا می‌رود به همان اندازه در آمد مردم هم کاسته می‌شود به این معنا که اگر کسی دو میلیون تومان حقوق می‌گیرد و تورم 30 درصد است او باید 30 درصد از حقوق اش را برای تورم خرج کند که در این شرایط برای کسی که حقوق پایینی دارد معیشت سخت و دشوار می‌شود و اتفاقا کسانی که ثروتمند هستند و املاک و دارایی هایی فراوانی دارند در این شرایط وضعیت مناسبی پیدا می‌کنند؛ چرا که قیمت املاک و دارایی های آنان به شدت افزایش پیدا می‌کند که یکی از دلایل رشد جهشی مسکن در دولت قبلی نیز همین بوده است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مردم ظرف دوره کوتاه در سال‌های گذشته شاهد این بودند که ارزش دارایی‌شان به یک سوم کاهش پیدا کرد و هیچ ایرانی نبود که ازآن دوران ضرر نکرده باشد. سفره مردم در آن دوران کوچک شد و مردم وقتی به بازار می رفتند می دیدند که نمی‌توانند کالایی که می خواهند خریداری کنند.

وی افزود: هر چه تورم کمتر شود معنایش این است که قدرت خرید مردم بالاتر می‌رود و ما اگر بتوانیم تورم را به نقطه‌ای برسانیم که در برابر آن درآمد مردم را بیش از میزان تورم افزایش دهیم وضع مردم عوض می‌شود و به همین دلیل در سال‌های اخیر تمرکز دولت به کاهش تورم بود؛ چراکه همه ایرانی‌ها از آن وضعیت در رنج و ناراحتی بودند. اما این نکته هم وجود دارد که مردم دیدند که در دوره ای با تورم 40 درصدی یک باره از ارزش دارایی‌های‌شان کاسته شد اما در حال حاضر به صورت 5 درصدی این میزان تورم در حال کاهش است و همین موضوع نشان دهنده نیازمندی به کار بیشتر و زمان بیشتر برای حل مشکل تورم است.

جهانگیری در پاسخ به این پرسش که برای رفع آسیب‌های اجتماعی و از جمله اعتیاد به مواد صنعتی چه راهکارهایی در نظر دارد؟ اظهار داشت: مهمترین کار ما در دولت این بود که با آسیب های اجتماعی برخوردی علمی کرده و برایش منابع مالی در نظر گرفتیم تا موضوع را با دقت پیش ببریم اما درباره اعتیاد به مواد مخدر صنعتی موضوع بسیار نگران کننده است و ما نمی توانیم با آن به صورت عادی برخورد کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما باید کار جدی در این زمینه انجام دهیم و رسانه‌ها و از جمله صدا و سیما باید با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مضررات استفاده از این مواد مخدر صنعتی را به مردم اعلام کند و البته ما در دولت نیز در طرحی که وزارت رفاه در این زمینه ارائه داد نقش تعیین کننده را به خانواده دادیم و در خانواده نیز بر نقش مادر تکیه کردیم که در چنین شرایط حساس و خاصی می‌تواند انسجام خانواده را حفظ کند.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 485

آخرین خبر