پخش زنده

اخبار انتخابات

سامانه‌ای به عنوان بانک ایده جوانان راه اندازی می‌کنیم

نامزد دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما برای ارتباط با جوانان و استفاده از ایده های آنان سامانه ای ایجاد خواهیم کرد که این سامانه بانک ایده های آنان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار انتخابات گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه انتخاباتی خود از شبکه خبر صدا و سیما به بیان نظرات خود پرداخت.

وی در ابتدای این گفت و گو در پاسخ به این سوال که آیا می توانید اسامی اعضای کابینه دولت احتمالی خود را بیان کنید گفت: ما کابینه خود را دولت کار و کرامت نامیدیم لذا کسانی که بخواهند در این کابینه فعال باشند باید دو مشخصه داشته باشند اول اینکه اهل کار باشند و روحیه جهادگری داشته باشند و دوم اینکه برای بیکاران کشور با یک تلاش شبانه روزی کار ایجاد کنند و زمینه اشتغال در کشور را رقم بزنند.

رئیسی افزود: مسئله دوم بحث کرامت است، افرادی که اعضای کابینه دولت کار و کرامت خواهند بود باید کرامت جامعه، فرد، خانواده، ارتباطات درون کشور و ارتباطات خارج از کشور را حفظ کرده و نگاه آنها نگاه عزت به مردم باشد.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ممکن است یک چهره سیاسی خوش نامی وجود داشته باشد اما فرد خیلی کارآمدی نباشد لذا ما بنا به استفاده از این فرد نخواهیم داشت اما در طرف مقابل ممکن است فردی از یک جریان سیاسی خاص باشد اما برای کشور کارآمد باشد و تعهد به مردم، رهبری و دغدغه مردم را داشته باشد که حتما این فرد می تواند همکار ما باشد.

وی تصریح کرد: کسانی که در کابینه دولت کار و کرامت خواهید یافت کسانی خواهند بود که از مردم در مردم و با مردم باشند لذا مشخصه اصلی آنها باید ارتباط با مردم باشد ضمن آنکه اساس انتخاب ما همان طور که پیشتر هم اشاره شد بحث کارامدی است.

رئیسی هم چنین در پاسخ به این سوال که در دولت خود چه قدر به جوانان میدان خواهید داد و متوسط اعضای سنی کابینه شما جه قدر خواهد بود بیان داشت: خود بنده در 20 سالگی مدیریت اجرایی پیدا کردم، هر جا که ما به جوانان اعتماد کردیم ضرر نکردیم و امروز هم هر عرصه ای که دست جوانان کارآمد بود عرصه خلاقیت و نواوری بوده است.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید براینکه باید به جوانان اعتماد کنیم و حتما هم این کار را خواهیم کرد خاطر نشان ساخت: بنا داریم از جوانان کارآمد در حوزه های مختلف کشور بهره مند شویم و بنده قصد دارم در دولت آینده خود یک سامانه ارتباط با جوانان را برقرار کنم ضمن اینکه هم اکنون مشابه چنین سامانه ای در آستان قدس رضوی برقرار شده که بانک ایده هاست و براساس این سامانه ما هر روز در جریان دیدگاه ها و ارتباط با همه افراد جامعه و صاحب نظران هستیم.

وی تاکید کرد: یقین دارم حضور جوانان در عرصه های مختلف کشور گره گشا خواهد بود.

**از نزدیکانم در دولت استفاده نخواهم کرد

رئیسی هم چنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا از نزدیکان شما کسی در کابینه دولت کار و کرامت خواهد بود و یا به آنها مناصبی را خواهید سپرد گفت: شیوه من تاکنون این بوده که علی رغم آنکه اعضای خانواده و نزدیکان بنده همه از چهره های تحصیل کرده و فعال اجتماعی بوده اند اما بنا ندارم از نزدیکانم در دولت استفاده کنم.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: تاکنون در مسئولیت ها و مدیریت هایی که هم داشتم ضمن آنکه از مشورت اعضای خانواده و نزدیکان بهره مند شدم اما حتما مسئولیت و مدیریتی را به آنها واگذار نخواهم کرد.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو هم چنین در پاسخ به این سوال که برای ایجاد تعامل بین قوا و دستگاه های اجرایی جهت تحقق وعده های انتخاباتی خود چه خواهید کرد گفت: رئیس جمهور بعد از رهبری مقام عالی کشور محسوب می شود اگر نگاهش به قوای دیگر یک نگاه تعامل نباشد کشور دچار مشکل می شود.

رئیسی تصریح کرد: ما به استقلال قوا معتقدیم اما این به آن معنا نیست که دستگاه ها با یکدیگر همگرایی، همراهی و همکاری نداشته باشند.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: برای گره گشایی از کار مردم همکاری همه بخش ها لازم است تا ما شاهد یک ارتقای کمی و کیفی باشیم و به اعتقاد بنده اگر یک نارسایی هم در بخشی وجود داشته باشد این کار رئیس جمهور است که این نارسایی را در جلسات فی مابین سران قوا حل کند و نقش تعامل را هر چه بیشتر پررنگ کند.

وی خاطر نشان ساخت: مردم ما و کشور دیگر ظرفیت این را ندارند که هر روز شاهد دعوا باشیم لذا هر مشکلی می تواند در اتاق های در بسته حل شود تا به درون مردم کشیده نشود و این موضوع آنها را نگران نکند.

رئیسی خاطر نشان ساخت: نقش رئیس جمهور به دلیل آنکه مدیریت دستگاه های اجرایی را برعهده دارد نقش ممتازی است و می تواند تعامل در کشور را برقرار کند به نحوی که ضمن احترام به استقلال قوای دیگر در ارتقای کمی و کیفی کارهای کشور و پیشرفت مدیریت کشور گام برداریم.

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم چنین در پاسخ به این سوال که اگر با قوای دیگر اختلاف پیدا کنید چگونه حل می کنید گفت: موضوع می تواند در نشست روسای قوا یا شوراهای عالی هم چون شورای عالی انقلاب فرهنگی حل شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از اختلافات بین قوا را می توان در جلسات قوا حل کرد تا مردم شاهد دعواها و کشمکش ها نباشند چرا که اگر این کشمکش های سیاسی به درون جامعه راه پیدا کند طرح های اقتصاد در کشور با این دعواهای سیاسی به گردش نخواهد آمد.

رئیسی اظهار داشت: امروز مردم دنبال رونق اقتصادی و رفع مشکل فقر از کشور هستند، به هیچ وجه این میزان بیکاری شایسته کشور ما نیست و باید برای همه اشتغال ایجاد کرد اما تا دولت دولت کار نباشد نمی توان کار ایجاد کرد، مگر می شود در ساعات اداری و بی توجهی به حقوق مردم کارافرینی کرد؟

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان ساخت: رفع مشکل بیکاری و فقر نیازمند عدم توجه به دسته بندی های سیاسی است تا رونق تولید و اقتصاد در کشور فراهم شود و فقر از چهره زیبای کشور زدوده گردد.

وی افزود: بیکاری به عنوان یک دغدغه باید به حاشیه رانده شود و تمام فضای کشور باید تبدیل به فضای کسب و کار، تولید و اشتغال و نواوری و خلاقیت گردد.

رئیسی هم چنین درباره اینکه چه قدر از روحیه انقلابی گری برخوردارید و برای ترویج این روحیه در جامعه چه خواهید کرد گفت: برخی فکر می کنند انقلابی گری یعنی اینکه کار با عقلانیت و تدبیر توام نباشد و گمان می کنند انقلابی گری یعنی کار احساسی و سطحی که این معنا مورد قبول نیست و انقلابی گری با نگاه به منافع آینده و منافع طولانی مدت کشور رقم می خورد.

**بدون یک مدیریت جهادی و انقلابی امکان گره گشایی از مشکلات کشور نیست

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما هم خودمان هم اعضای کابینه و هم دوستانی که در حوزه های مختلف مدیریت خواهند داشت معتقدیم که بدون مدیریت جهادی و انقلابی امکان گره گشایی از مشکلات کشور ندارد.

وی خاطر نشان ساخت: آنچه که می تواند کشور را با مشکلاتی که مردم به آن دچار شده اند نجات دهد مدیریت انقلابی و جهادی است که هم کار کند و هم کارآفرینی کند.

رئیسی یادآور شد: اگر در جایی از کشور مشاهده می کنیم در آنجا موفقیت حاصل شده (حوزه هایی مثل نانوتکنولوژی، فناوری هوا و فضا و ماهواره) و نوآوری و خلاقیت داشتیم و گره از کار مردم گشوده شده شاهد بودیم یک مدیریت انقلابی و جهادی را داشتیم و هر جا این موفقیت را نمی بینیم شاهد بودیم که یک مدیریت غیرپویا مسئول بوده است لذا معتقدیم مدیریت انقلابی ترجمان آن معناست که ما می توانیم.

وی در ادامه برنامه با اشاره به اینکه انتقاد به عنوان یک غنیمت است نه امری مزاحم گفت: بنده در طول ده سال مدیریت در سازمان بازرسی کل کشور ناظر بر دستگاه های اداری و وزارت خانه ها بودم و شعارم این بود که ناظر را به هیچ عنوان مزاحم و مچ گیر تلقی نکنم لذا باید به ناظر به عنوان یک فرصت نگاه کرد تا عیب ها و کاستی ها بیان شود.

رئیسی با اشاره به اینکه انتقاد رسانه ها، فرهیختگان حوزه و دانشگاه، صاحب نظران و سایر اقشار جامعه در جهت پیشرفت کشور نقش آفرین است عنوان کرد: اگر دولت نماینده مجلس یا فلان روزنامه را به خاطر انتقاد برخورد کرد و او را تحت تعقیب قرار داد باید اذعان داشت که فضای انتقاد را در کشور مسدود می کند و در نهایت سبب ایجاد فساد می شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه در درون آستان قدس، سازمان حسابرسی ایجاد کردم به طوری که 70 حسابرس رسمی در درون آستان مشغول فعالیت بودند گفت: پا به پای حسابرس درون آستان قدس حسابرس بیرون سازمان هم باید وجود داشته باشد که این امر نیز صورت گرفت.

** در 4 سال گذشته تمام فرصت ها معطل نگاه به بیرون بود

وی با اشاره به اینکه باید به توانایی های مردم نگاهی متفاوت داشت افزود: در 4 سال گذشته تمام فرصت ها معطل نگاه به بیرون بود.

رئیسی تصریح کرد: هیچ وقت رئیس جمهور، دولت فلان کشور و یا فلان شرکت بدون در نظر گرفتن منافع خود به دنبال گره گشایی در کشور ما نخواهد بود لذا ما در اقتصاد نگاه به بیرون داریم اما نه اینکه از بیرون انتظار داشته باشیم تا برای کشور گره گشایی ایجاد شود پس نگاه ما به دستان ملت است.

**گره گشایی در ضمن تعامل با همه دنیا همراه با عزت و اقتدار است

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه توانایی های مردم و ثروت درون کشور سبب گره گشایی می شود خاطر نشان کرد: نگاه ما برای گره گشایی به درون کشور است مردم عزیز ایران باید بدانند من به عنوان یک طلبه گره گشایی را در ضمن تعامل با همه دنیا همراه با عزت و اقتدار می دانم.

وی با اشاره به اینکه در درون کشور نیروی انسانی و سرمایه های مادی داریم گفت: اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و باید ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی با کشورهای همسایه را توسعه دهیم.

رئیسی با اشاره به اینکه سفیر ایران در فلان کشور نباید بازار فروش روغن پالم در ایران را فراهم کند گفت: سفیر ایران نباید به جای زمینه سازی برای صادرات به دنبال زمینه سازی برای واردات باشد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه فعالان خوبی در سطح جهان دارد که باید در این عرصه نقش آفرین باشد افزود: روابط خارجی باید بر حوزه اقتصاد حاکم شود لذا دغدغه سفیر باید اقتصاد مقاومتی باشد.

وی با اشاره به اینکه جریان مقاومت در کشورهایی مانند سوریه، یمن، فلسطین و لبنان امتداد راهبردهای انقلاب اسلامی است خاطر نشان کرد: مدافعان حرم به جای سنگر زدن در خیابان های تهران فرسنگ ها دور از مرز از انقلاب اسلامی و مردم ایران و کشور پاسداری می کنند.

** مظلومان عالم باید مورد حمایت نظام جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرند

رئیسی با اشاره به جایگاه مقاومت در میان مردم و قانون اساسی افزود: مظلومان عالم باید مورد حمایت نظام جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرند و لذا ظالمان مورد نفرت و تنفر هستند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: حمایت از جریان مقاومت به عنوان مستضعفان محرومان با مسلمانان تحت ظلم از برنامه های جدی ما است از سوی دیگر باید تحریم ها را فرصت تلقی کرد و برای توانمند شدن اقتصاد کشور باید تلاش کنیم و ما باید ببینیم دشمن چگونه می خواهد تهدید کند.

**آن روزی تهدیدها علیه ما کارساز خواهد بود که در مقابل دشمنان اظهار ضعف کنیم

وی تصریح کرد: اگر پیامی که غربی ها و دشمنان از سخنان دریافت می کنند پیام ایستادگی، مقاومت، تبدیل تحریم به فرصت و اقتصاد مقاومتی باشد حتما عقب نشینی خواهد کرد پس قطعا دشمنان به یک یا دو گام بسنده نخواهند کرد تا جایی جلو می آیند که اهداف و منافعشان تامین شود و آن روزی تهدیدها علیه ما کارساز خواهد بود که در مقابل دشمنان اظهار ضعف کنیم.

رئیسی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری گذشته برخی از کاندیداها اعلام کردند که تحریم به لحاظ اقتصادی بر ما تاثیر گذاشته و یا اینکه خزانه کشور خالی است لذا این پیام را امریکایی ها و غربی ها گرفتند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه عزت، کرامت و غرور ملی و میهنی ایجاب می کند خود را مقاوم کنیم افزود: باید در جهت پیشبرد اهداف کشور گام های موثری برداشته شود.

وی گفت: تیم مذاکره کننده هسته ای اقداماتی را انجام داد اما معتقدیم سند برجام اشکالات جدی دارد لذا جمهوری اسلامی ایران تعهدات خود را انجام و پیش پرداخت های لازم را نیز داده است اما دشمن تعهدات خود را نقض می کند.

رئیسی با بیان اینکه برجام به دلیل مبدل شدن به سند حقوقی برای هر دولتی که بر سر کار بیاید سند محسوب شده گفت: با توجه به الزامات 9 گانه رهبر ما رعایت این بندها درباره برجام را ضروری می دانیم.

وی با اشاره به اینکه باید در مقابل کسانی که نقض عهد می کنند ایستادگی کرد و گفت: قرار بود برجام بسیاری از تحریم ها را بردارد لذا رئیس جمهور اعلام کرده بود که همه تحریم ها برداشته می شود اما این اتفاق نیفتاد.

رئیسی با تاکید براینکه باید در برابر همه تهدیدها خود را مقاوم کرد اظهار داشت: باید در جهت توانمند کردن کشور گام های موثری برداریم.

وی با بیان اینکه توانمندی کشور در حوزه هوا، فضا کشاورزی و صنایع و معادن باید باتقویت شود، افزود: رفع بیکاری به توانمندی کشور کمک می کند لذا هر نگاهی که کشور را توانمند کند سبب عقب نشینی دشمن می شود بنابراین بنده در پایان اعلام آمادگی می کنم تا به هر نوع سوالات و شبهات پاسخگو باشم میزان رای ملت است و آنچه رضای خداوند باشد به دست ملت رقم خواهد خورد.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 901

آخرین خبر