پخش زنده

اخبار انتخابات

مردم خواستار رونق اقتصادی و حذف دغدغه بیکاری هستند

نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تاکید کرد: مردم خواستار رونق اقتصادی و حذف دغدغه بیکاری هستند و دولت کار و کرامت هم نگاه عزتمندارانه به همه قشرها دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سید ابراهیم رئیسی در گفتگو با شبکه خبر سیما افزود : برای همکاری در کابینه دولت کار و کرامت باید افرادی که وارد می شوند،کارآمد بوده و روحیه انقلابی و جهادی داشته و برای کارهای خستگی ناپذیر برای مردم آماده باشند.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: اعضای کابینه باید برای مردم و همه بیکاران کارآفرینی و فضا را برای بهبود کسب و کار با تلاش شبانه روزی آماده کنند چون مردم خواهان رونق کسب و کار اشتغال و رونق اقتصادی هستند.
سید ابراهیم رئیسی افزود: باید کرامت جامعه را با نگاه عزتمندارانه به فرد، خانواده و ارتباطات درون کشور و ارتباطات با خارج از کشور نهادینه کنیم و همه جا نگاه عزتمندانه به مردم، فرهنگیان ، کارمندان ، کارگران ، جوانان و همه گروه ها و اقشار داشته باشیم و شاخص های همکاری با دولت کار و کرامت همان تلاش شبانه روزی و جهادی برای پیشرفت کشور خواهد بود.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تاکید کرد: ممکن است یک فردی چهره سیاسی و خوش نام باشد اما کار آمد نباشد که ما ترجیح می دهیم افراد کارآمد باشند حتی اگر از جریان های خاص سیاسی هم باشند ، هدف این است که دغدغه مردم را داشته باشند و برای رفع این دغدغه ها و مشکلات تلاش کنند ، اساس کار در دولت کارو کرامت را کارآمدی تشکیل می دهد.
سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت : حضرت امام (ره) به جوانان اعتماد داشتند و هر جا این قشر حضور داشت ما پیشرفت و خلاقیت و کارآمدی را دیدیم و خودم در سن 20 سالگی وارد مدیریت اجرایی شدم و باید به جوانان میدان دهیم و اگر کارآمدی و موفقیت کشور را می خواهیم با همکاری جوانان امکانپذیر است.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت : از زمان حضور در آستان قدس رضوی سامانه ارتباط با جوانان را راه اندازی کردم و با جوانان و صاحبنظران ارتباط داریم و بانک ایده ها را ایجاد کردیم و در دولت کار وکرامت در این عرصه برنامه ریزی می شود چون حضور جوانان در هر عرصه ای به معنای گره کشایی از مشکلات خواهد بود.
سید ابراهیم رئیسی درباره اینکه آیا در کابینه خود از اعضای خانواده و آشنایان خود هم استفاده هم خواهد کرد ، گفت: در بیش از 30 سال خدمت در عرصه های مختلف داشته ام و همواره از مشاوره این عزیزان بهره مند بودم و همه آنها فعال اجتماعی و دارای تحصیلات عالی هستند اما من در دولت کارو کرامت از حضور آنان استفاده نخواهم کرد چون فکر می کنم آنان هم راحت خواهند بود و هم من بهتر کار می کنم.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری درباره استفاده از ظرفیت های حاکمیتی و همچنین همکاری با دیگر قوا برای پیشرفت کارها گفت: رئیس جمهور بعداز مقام معظم رهبری، بالاترین مقام اجرایی است و اگر همه قوا و نهادها درکنار قوه مجریه برای پیشرفت کشور تعامل داشته باشند بهتر می توانیم به کارآمدی برسیم ، البته استقلال قوا را هم محترم می شماریم اما این استقلال به این معنی نیست که همگرایی نباشد بلکه برای پیشرفت و سرافرازی کشور نیاز داریم به همه همکاری کنیم و حتما با کار جمعی بهتر می توانیم مشکلات را حل کنیم و شاهد ارتقای شاخص های کمی و کیفی باشیم.
سید ابراهیم رئیسی افزود: اگر هم جایی نارسایی هم باشد وظیفه رئیس جمهور است که نقش تعاملی خود را پررنگ تر کند ، چون دیگر کشور این ظرفیت ها را ندارد که هر روز یک مشکل ایجاد شود و مردم را نگران کند.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری تاکید کرد : رئیس جمهور در شوراهای مختلفی از جمله شورای اقتصاد، شورای اداری و شورای عالی انقلاب فرهنگی ، شورای عالی امنیت ملی در کنار دیگر نهادها و دستگاه حضور دارد و به راحتی می تواند ضمن احترام به استقلال قوا در این زمینه هم تلاش کند و اگر هم مشکلی وجود داشته باشد می توان در این عرصه ها برطرف کرد ، نباید مردم را نگران کنیم ، بلکه ضروری است این مسائل در نشست های مشترک روسای قوا و همچنین شوراها حل و فصل شود.
سید ابراهیم رئیسی گفت: اینکه شائبه های سیاسی و کشمکش های سیاسی را در جامعه تشدید کنیم ، چرخ اقتصاد کشور نخواهد چرخید و مشکلات مردم برطرف نخواهد شد، اگر خواهان توسعه اقتصادی ، افزایش صادرات و کاهش واردات و رونق اقتصادی و اشتغال و تولید هستیم ، باید اجازه دهیم چرخ اقتصاد به گردش دراید.
نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت : نرخ بیکاری به بیش از 12 درصد رسیده است و باید برای همه افراد اشتغال ایجاد کنیم و دولت کار وکرامت تلاش خواهد کرد کشور به عرصه کارآفرینی و تولید ثروت تبدیل و فقر از چهر این کشور زدوده شود.
سید ابراهیم رئیسی اظهار داشت: باید دغدغه بیکاری مردم حذف شود که با رونق کسب و کار امکانپذیر است.حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت : ما معتقدیم مدیریت انقلابی ترجمان آن است که ما می توانیم ، ما می توانیم فقر را در این کشور انشاالله ریشه کن کنیم ، ما می توانیم بیکاری را بعنوان یکی از دغدغه ها از خانواده ها بزداییم .
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در برنامه گفتگوی ساعت 21:30 شبکه خبر افزود : ما می توانیم با توانایی و ثروت کشور ادارات و سازمانها و دستگاهها و با حضور در عرصه های کارآمدی، مردم را از دغدغه خارج کنیم و لذا بنظرما می رسد دستیابی به این موارد بعنوان یک شعار انتخاباتی و یا یک آرمان به هیچ وجه نیست کاملا قابل تحقق است و ما برای همه اینها برنامه داریم با روحیه جهادی و انقلابی تمام این کارها کاملا امکانپذیر است .
وی گفت : اصولا باید به اختیارات توجه داشت ، مثلا رئیس جمهور با اختیارات قانونی می آید که در قانون اساسی درج شده است و هرکسی که می خواهد رئیس جمهور شود باید ببیند که اختیاراتش چیست دوم حتما همکاری مردم در جهت فعال کردن حوزه های مختلف نقش بسزایی دارد .
رئیسی افزود : ما بخش خصوصی داریم ، بخش تعاون داریم و بخش دولتی داریم برای اینکه بتوانیم از تصدی گری دولت بکاهیم بر نقش مردم بیشتر بیافزاییم یعنی دولت بیشتر در نقش نظارت ، هدایت و حمایت ظاهر شود تا متصدی بودن ، مردم هم بتوانند کار و نقش خودشان را در حوزه فرهنگ ، هنر ، اقتصاد ، بازار داشته باشند .
وی گفت : حتما حضور مردم هم بسیار حضور اثر بخشی خواهد بود و در این رابطه آنچه که بعنوان یک رئیس جمهور می تواند بصورت محوری در آن موفقیت به ارمغان بیاورد ، آن نگاه در ضمن اختیارات و توجه به قانون نوعی برخورداری از خلاقیت و ابتکار و نوآوری و پیش بردن کشور بسوی اهداف عالی که در سند چشم انداز و در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده و در نهایت نگاه به آن آرمانهایی که امام ، رهبری ، ملت بزرگوارمان بر آن تاکید دارند .
رئیسی افزود : با انتقاد باید بعنوان یک غنیمت برخورد شود نه بعنوان یک مزاحم ، من خودم در بخش هایی از دوران مدیریتم در دستگاههای نظارتی بودم ، 10 سال در سازمان بازرسی بعنوان ناظر بر دستگاههای اداری کشور و وزارتخانه ها بودم ، شعار ما آن زمان هم این بود که ناظر را بعنوان مزاحم و مچ گیر ندانید بلکه بعنوان یک فرصت و غنیمت باید به ناظر نگاه کرد که ببیند نصف لیوان خالی و نصف لیوان پر را ، عیب ها و کاستی ها را بیان کند .
وی گفت : ما معتقدیم رسانه ها ، فرهیختگان حوزه و دانشگاه ، صاحبنظران و صاحب بصران اینها انتقادشان حتما می تواند در جهت پیشرفت کشور نقش آفرین باشد ما باید انتقاد را بعنوان یک غنیمت نگاه کنیم نه بصورت یک مزاحم ، اگر دولتی آمد نماینده مجلس را یا فلان روزنامه را بخاطر یک انتقاد یا بخاطر بیان یک اشکال برخورد کرد و او را تعقیب و فضای انتقاد را در کشور مسدود کرد شاهد این باشد که فساد کشور را بگیرد .
رئیسی افزود : یکی از راههای جلوگیری از فساد و رخنه کردن فساد در مجموعه ادارات کشور نقدپذیری است و حضور مردم بعنوان یک حضور نقادانه و حضور رسانه های نقاد.
یک سازمان حسابرسی درون آستان قدس داریم که 70 حسابرس رسمی دارد ، از روزی که رفتم پای حسابرسان خارج از آستان قدس را بازکردم گفتم حتما اینها هم باید حسابرسی کنند ، حسابرسی درون سازمان کافی نیست ، ما به حسابرسان بیرون سازمان هم نیازمندیم ، آنها هم باید خوب ببینند جامع ببینند و این درجهت اصلاح امور بسیار موثر است .
وی گفت : ما قبل از اینکه به مردم عزیز عرض کنیم این تعهد را با خدای خودمان داریم و آنچه که در این کسوت خودمان را عرضه کردیم باید به توانایی های مردم نگاهی داشته باشیم متفاوت ، دو نگاه وجود دارد امروز ، آنچه متاسفانه در این چهارسال تمام فرصت های کشور را معطل گذاشت یک نگاه به بیرون بعنوان اینکه آنها بیایند مشکل کشور ما را حل کنند ، هیچ وقت رئیس جمهور یا دولت فلان کشور یا آن شرکت و کمپانی بزرگ در دنیا بدون درنظر گرفتن منافع خود نمی آید در کشور ما مشکل گشایی کند .
رئیسی افزود : البته ما در اقتصادمان حتما نگاه به بیرون داریم اما نگاه به بیرون داریم نه اینکه از بیرون انتظار داشته باشیم بیایند در کشور گره گشایی کنند ، نگاه ما برای گره گشایی به دستان توانای ملت است ، معتقدیم جوانان کشور ، مردم کشور توانایی هایشان و ثروت های درون کشور این زمینه را به ما می دهد که گره گشایی را بخواهیم در درون کشور ببینیم لذا نگاه به اینکه بیرونی ها بیایند گره ای از ما بگشایند از هیچ ملتی آنها گره نگشودند که دومی آن ما باشیم .
وی گفت : اما اینکه ما در درون کشور ما سرمایه های زیادی داریم که هم مادی و هم نیروی انسانی بسیار متراکم ، ما نگاهمان برای گره گشایی به درون کشور است ، مردم عزیز هم این را بدانند من بعنوان یک طلبه به کسی که در جای جای مدیریتی کشور حضور داشتم و گره گشایی را هم در ضمن این می دانیم ، تعامل با همه دنیا با عزت و اقتدار اما برای گره گشایی نگاهمان به درون و توانایی های درون کشور است انشاالله ، اساس اقتصاد درونزا و برون نگر هم همین است .
رئیسی افزود : اولویت ارتباط خارجی ما با همسایگان خواهد بود ، با همسایگان ما خیلی می توانیم مناسبات اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی داشته باشیم ، بازار صادرات کشور ما بسیار می تواند در کشورهای همسایه بازار فراهمی باشد بعد هم کشورهای منطقه ، آمریکای لاتین ، آسیای شرقی و اروپای شرقی وقتی می گوئیم رابطه ، رابطه با چند کشور فقط نیست وقتی می گوئیم رابطه آن چند کشور خود را جهان معرفی کنند و یا ما آنها را جهان بپنداریم ، جهان اینطور نیست شما در غیر متعهدها بسیاری از کشورها هستند که ما اینجا اجلاس برگزار می کنیم می آیند با ارادت جدی نسبت به ایران و ایرانی و کالای ایرانی و ما با همه کشورها تعامل عزتمندانه خواهیم داشت و ارتباطات را هم تقویت خواهیم کرد بنظرم می رسد این سالها ما با همسایگان ارتباطاتمان قوت لازم را نداشته باید تقویت شود و باکشورهای دنیا ، آمریکای لاتین و همه آنچه که ظرفیت می تواند برای کشور ما تلقی شود لذا نگاه من به وزارت امورخارجه ام نگاه یک وزارت روابط امور خارجه است به این معنی که سیاست ما باید نقش آفرینی کند در حوزه اقتصاد
رئیسی افزود: ما معتقدیم وزارت امور خارجه که فعالان بسیار خوبی هم در سطح جهان دارد بتواند در این عرصه نقش آفرینی کند و حتما می تواند در خدمت اقتصاد کشور این روابط تجاری اقتصادی بازارهایی که باید برای تولید ملی پیدا کند بسیار می تواند مفید باشد می شود روابط خارجی که این روابط خارجی حوزه اقتصاد حتما باید تاثیرگذار باشد بر وزارت خارجه بنحوی که دغدغه یک سفیر ما هم اقتصاد مقاومتی و بازار برای صادرات کشور بشود .
وی گفت : من یاد شهدای مدافع حرم را گرامی می دارم و به روحشان درود می فرستم ، انصافا کاری که مدافعان حرم کردند بجای سنگر زدن در خیابانهای تهران امروز این سنگرها را فرسنگها دورتر از تهران درحال پاسداری از انقلاب اسلامی و از وطن و مردم کشور هستند . ما حتما مقاومت را بعنوان امری که هم در قانون اساسی ما پایگاه و جایگاه دارد و هم در دیدگاههای امام و رهبری و هم در خواست ملت ، بعنوان حمایت از همه مستضعفان و محرومان عالم بویژه حمایت از مسلمانان که در ظلم قراردارند حتما با نگاه به اینکه حتما باید مظلومان عالم مورد حمایت نظام جمهوری اسلامی قرار بگیرند و ظالمان و مستکبران عالم بدانند همیشه در این کشور و نظام مورد نفرت هستند .
رئیسی افزود : من معتقدم تحریم را باید یک فرصت تلقی کرد برای توانمند شدن به لحاظ اقتصادی و کشور ما بجای اینکه بخواهد درمقابل تحریم ها کوتاه بیاید لازم است خود را مقاوم کند و آن عرصه ای که آنها می خواهند زمینه تهدید و فشار بر ما قرار دهند همان عرصه را باید نقطه قوت و اقتدار تبدیل کنیم و این توانایی بدور از هرگونه شعار وجود دارد یعنی ما باید ببینیم دشمن چگونه می خواهد تهدید کند .
وی گفت : ما یادمان است که در همین انتخابات گذشته ریاست جمهوری برخی از نامزدها در سخنان خود اعلام کردند بنحوی که این پیام را آمریکایی ها و غربی ها گرفتند که ما به لحاظ اقتصادی تحریم بر ما تاثیر گذاشته ، خزانه کشور خالی است یعنی این پیام را از این گفتگو ها گرفتند ، من معتقدم اگر پیامی که آنها دریافت می کنند پیام تبدیل کردن تهدیدها و تحریم ها به فرصت ها برای اداره کشور ، اقتصاد مقاومتی و پایداری باشد یقین بدانید آنها مجبور به عقب نشینی و تنازل مجبور می شوند و را ه این موضوع این است که ما عزت ، کرامت و غرور ملی و میهنی ما ایجاب می کند که ما خود را مقاوم بسازیم نه اینکه نوعی وادادگی در مقابل آنچه که آنها می خواهند ، قطعا آنها هم به یک گام و دوگام بسنده نخواهند کرد می آیند جلو تا جایی که به اهداف و منافع خودشان برسند .
رئیسی افزود : این روحیه را امام در ملت ما ایجاد کرد که هم اعلام و اثبات به اینکه این قدرت در میان ملت ایران وجود دارد و هم اینکه آنها دارند تهدید می کنند تهدیداتشان توخالی است ، آقای سیدحسن نصرالله با سوگند و فریاد بلند اعلام کرد که تشکیلات اینها تشکیلات دولت غاصب اسرائیل تشکیلات عنکبوتی است ، این یک حقیقت است ما اگر خود را متصل به خدا و نگاهمان به داشته ها و توانمندی ملت باشد یقین بدانیم که آنها به هیچ عنوان به ملت ما کوچکترین ضربه ای را وارد نخواهند کرد ، آنروزی را ما منتظر باشیم که علیه ما تهدیدها کارساز باشد یعنی شیطان بزرگ در شیطنت خود موفق شود که یک احساس و اظهار ضعف کنیم اگر با قوت و قدرت تواناییهای ملی را تقویت کردیم و ضعف را کاستیم یقین بدانیم که از دشمن کاری برنمی آید .
وی گفت : قراربود که برجام بسیاری از تحریم ها را بردارد ، قول و قرار این بود و اعلام آقای رئیس جمهور هم این بود که در یک روز همه تحریم ها نه تعلیق همه تحریم ها برداشته می شود ، این اتفاق نیافتاد یعنی معلوم است که طرف ما دارد نقض پیمان می کند ، در مقابل کسانی که نقض عهد می کنند حتما باید با عزت و اقتدار عمل کرد و راهش این است که ما خودمان را در مقابل همه تهدیدات مقاوم کنیم و همان چیزی که از آن بعنوان اقتصاد مقاومتی یا استقلال اقتصادی یاد می کنیم ، گام برداشتن در جهت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد توانمند و در جهت توانمند کردن هرچه بیشتر قطعا بازدارندگی دارد ، توانمندی کشور در حوزه هوا و فضا در حوزه اقتصادی در حوزه کشاورزی در حوزه صنایع و معادن و در تمام حوزه ها در کشور ، رفع بیکاری و فقر به توانمندی کشور کمک می کند و هر اقدامی که کشور ما را توانمند کند دشمن عقب نشینی می کند این قطعی است و تجربه ما در این سالها همین را نشان می دهد و بعد از این هم این روش دنبال می شود .
رئیسی افزود : ما به برخی از مواردی که سیاست داخلی و خارجی است اشاره کردیم ممکن است ابهامات و سئوالات دیگری برای مردم باشد در این مدت تا انتخابات اگر سئوال یا شبهاتی باشد که مردم از هر کاندیدایی از جمله بنده دارند بفرمایند در همین زمینه ها که در صدا و سیما قرارداده شده است پاسخگو باشیم ، میزان رای مردم است و یقین داریم آنچه خیر و صلاح ملت ایران باشد بدست توانای ملت رقم خواهد خورد .

آمار بازدید خبر: 835

آخرین خبر