پخش زنده

اخبار انتخابات

افزایش یارانه ها باعث گرانی نمی شود

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: اینکه گفته شود افزایش یارانه ها باعث گرانی می شود، قبول ندارم؛ می توان جلوی گرانی را گرفت تا هم رونق وجود داشته باشد و هم گرانی نباشد.

محمد باقر قالیباف در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: یارانه ای که در سال 89 به مردم پرداخت می شده است، 45 هزار و 500 تومان بود؛ در این مدت بودجه جاری دولت سه برابر شده و از 104 هزار میلیارد تومان به 330 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است اما امروز قدرت خرید آن 45 هزار و 500 تومان سال 89 به اندازه 15 هزار تومان امروز است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: حداقل باید یارانه افرادی که زندگی آنها تنها با یارانه ها می چرخد، به اندازه تورم افزایش دهیم؛ قانون هم این اجازه را به ما داده است.
وی گفت: گاهی اوقات بعضی افراد می گویند نباید یارانه داد. از روز اول دولت و بعضی از حامیان دولت موافق یارانه نبودند؛ حتی آن روزی که می خواسنتد یارانه ها را که حق مردم است بدهند، می گفتند عذاب می کشیم و یارانه می دهیم.
قالیباف افزود: آنها به دنبال قطع یارانه هستند و این هم حتما به مصلحت شرایط بد اقتصادی کشور ما، مخصوصا شرایط مردم محروم نیست.
وی گفت: من در ایام عید امسال به منطقه دغاغله اهواز رفته بودم و به خانواده هفت نفره ای سر زدم که پدرشان را هم از دست داده بودند؛ این افراد جز یارانه هیچ منبع درآمد دیگری نداشتند، در این شرایط این خانواده ها چه کار باید بکنند؟
قالیباف افزود: کاری که در «دولت مردم» در زمینه افزایش یارانه ها انجام می دهیم از سیاست های کلان نظام خارج نیست و در اجرای این کار چهارچوب ها را رعایت می کنیم؛ حتما کار را بر اساس برنامه چشم انداز 20 ساله دنبال می کنیم و برنامه های ما نیز منطبق بر برنامه ششم خواهد بود.
وی گفت: یکی از اشتباهات دولت فعلی همین است که بلد نیستند دو کار را با هم انجام دهند؛ از یک سو می گویند می خواهیم گرانی را کنترل کنیم اما رونق از بازار گرفته شده است.
قالیباف افزود: هم اکنون رونقی در اقتصاد وجود ندارد؛ این در حالی است که هم باید رونق وجود داشته باشد و هم گرانی نداشته باشیم؛ یک مدیر باید قادر باشد این دو کار را با هم تنظیم کند نه اینکه رکود را حاکم کند و بگوید گرانی نیست.
وی گفت: البته اگر اقلام اساسی مردم را نگاه کنیم، شاهد هستیم گرانی هم وجود دارد؛ به عنوان نمونه قیمت قند و شکر از سال 92 تا کنون از 2500 تومان به 4500 تومان افزایش یافته است؛ بنابراین گرانی هم وجود دارد و نباید بگوییم گرانی نیست.
قالیباف افزود: منابع یارانه ای که ما عنوان می کنیم، موجود است و مجوزهای قانونی آن هم وجود دارد؛ برای اجرای این کار تنها نیاز است وقت بگذاریم و حال و حوصله داشته باشیم؛ اگر دغدغه ما دغدغه مردم باشد، این کار قابل انجام است.

می توان 50 درصد آلودگی هوا را کاهش داد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری: معتقدم در یک دوره پنج ساله، بیش از 50 درصد آلودگی هوا در شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد و اصفهان که منشا آنها آلودگی شیمیایی است، حل می شود.
وی با بیان اینکه برنامه مدون و مشخصی در این زمینه داریم افزود: مشکل آلودگی هوا در کلان شهرها ریشه صنعتی و شیمیایی دارد که بیشتر بر می گردد به کارخانجات و حوزه حمل و نقل و تردد خودروهای شخصی که این موضوع حتما در برنامه ای مدون قابل حل است.
وی افزود: اما ریزگردها منشا طبیعی دارد که منشا آن خارجی است و باید با تلاش بین المللی و اقدامات با همسایگان آن را پیگیری و این موضوع نیز قابل کنترل است.

اعلام لیست اموال، ضمانتی برای سوء استفاده نکردن از قدرت
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من فقط یک پیشنهاد ساده دادم که کاندیداها بیایند لیست اموالشان را به مردم اعلام کنند نمی‌دانم این پیشنهاد ساده چه بود که این‌قدر سر و صدا کردند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف، وی افزود: اعلام لیست اموال مسئولان سیاسی به مردم در بسیاری کشورهای دنیا وجود دارد و ضمانتی است برای اینکه از قدرت برای کسب ثروت استفاده نشود.
وی گفت: آقایان ظاهراً خیلی نگران شده‌اند اما اگر واقعاً ادعای شفاف‌سازی دارند، به‌جای اینکه بیایند با استندآپ‌های سیاسی این حرف روشن را به حاشیه ببرند، لیست اموال‌شان را به مردم اعلام کنند.
قالیباف افزود: بنده هم روز جمعه لیست اموالم را اعلام خواهم کرد آن‌وقت معلوم خواهد شد چقدر ضرر خواهند کرد.
وی گفت: البته با اینکه تمکن مالی بیش از اندازه را برای یک مسئول اجرایی مفید نمی‌دانم اما چون می‌دانم آقای روحانی حاضر نیستند لیست اموالشان را اعلام کنند و به همین دلیل مسائل شفاف نمی‌شود، اعلام آمادگی می‌کنم منزل مسکونی و همه اموال نه‌تنها خودم بلکه همه خانواده‌ام را فقط با نصف منزل آقای روحانی عوض کنم و همین الآن اعلام می‌کنم مبلغ اضافه آن با وضع موجودم را صرف قرارگاه جهادی امام رضا(ع) برای ایجاد شغل در مناطق محروم کشور خواهم کرد.
قالیباف افزود: من نمی‌دانم موضوع چه‌ربطی به وزرا دارد. مگر کسی از آنها درخواست کرده لیست اموالشان را به مردم اعلام کنند؟ مگر آنها نامزد انتخابات ریاست جمهوری‌اند؟ هر وقت نامزد شدند می‌توانند از این حرکت‌های فرار به جلو انجام دهند.
وی گفت: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد و دیده نشده که هم رئیس جمهور و هم معاون اول نامزد شوند و هم کل اعضای کابینه با یک نفر رقابت کنند.
قالیباف افزود: اگر این وزرای عزیز به قانون پایبند هستند در انتخابات دخالت نکنند و اگر خیلی علاقمند انتخابات هستند در دور بعد نامزد شوند.
وی گفت: بنده از نامزدهای ریاست جمهوری و نه وزرا و معاونان رئیس جمهور خواستم اموالشان را به مردم اعلام کنند. ناراحتی و آشفتگی برخی از وزیران از آن است که مبادا آقای روحانی مجبور به اعلام اموال خودش و نزدیکانش شود.
قالیباف افزود: خودشان را انداخته‌اند جلو که مسأله را کم‌ارزش جلوه دهند، لذا حرف من با آقایان این است همه چیز به‌نوبت.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 977

آخرین خبر