پخش زنده

اخبار انتخابات

اسحاق جهانگیری؛ گفت و شنودها در مناظره سوم

اسحاق جهانگیری نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان نخستین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

جهانگیری: یکی از مهم ترین سیاست هایی که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده، تولید داخلی است
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حتما یکی از مهم ترین سیاست هایی که در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شده تولید داخلی است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ اسحاق جهانگیری که به قید قرعه نخستین کاندیدا برای آغاز مناظره انتخاب شده بود در پاسخ به این پرسش که برنامه شما برای مقابله موثر با قاچاق کالا و کاهش و مدیریت واردات در راستای اقتصاد مقاومتی چیست؟ پاسخ داد: تولید داخلی به صورت جدی از 2 تا 3 جهت آسیب می بیند که مهمترین آن قاچاق کالاست و قاچاق کالا همواره توسط کسانی انجام می شود که می خواهند با آن روش به تولید کشور آسیب بزنند و از رانت ها استفاده کنند و فرصتی است که رانت جویان سعی می کنند اقتصاد داخلی کشور را از مسیر واقعی خود منحرف کنند.
وی گفت: متاسفانه در گذشته قاچاق کالا به شدت افزایش پیدا کرد به طوری که وقتی که دولت را تحویل گرفتیم میزان قاچاق کالا با برآوردهایی که اعلام می شد حدود 25 میلیارد دلار بود خوشبختانه در این 3 سال گذشته با برنامه ریزی دقیقی که انجام گرفته است قاچاق در مقطع فعلی به حدود 12 میلیارد دلار کاهش یافت.
جهانگیری افزود: البته بخشی از قاچاق در بحث کولبرها و ته لنجی هاست که نمی خواهیم به هیچ وجه مزاحم کار اینها شویم و اینها از لحاظ مقررات کار خود را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه برای آینده هم برنامه دقیقی انجام گرفته است، گفت: 10 کالای اساسی که در قاچاق سهم عمده دارند مشخص شده که ان شاء الله به سرعت با آنها مقابله خواهد شد از این رو امیدواریم بتوانیم این بلیه را از اقتصاد ایران برطرف کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آنچه که مهم است این است که در یک مقطعی از تاریخ، مسایل کشور به جای حل به سمت شعاردادن رفت. قاچاق و فساد به همین دلیل افزایش یافت و اقتصاد کشور به سمت فروپاشی رفت و سیاست خارجی کشور به همین دلیل به سمت تنش رفت و نمایندگان با همان تفکر امروز در صحنه مبارزه حضور دارند با همان شعارها و با همان روش ها می خواهند با مسایل کشور برخورد کنند.
جهانگیری گفت: مردم باید دقت کنند چقدر حرف هایی که کاندیداها برای حل مسال کشور می زنند حرف های واقعی است و چقدر از آنها شعارهای فریبنده است.
وی افزود: آقایان کاندیداها باید برنامه اعلام کنند اما متاسفانه تا این لحظه برنامه ای دیده نشده است.
جهانگیری گفت: آقای رئیسی یک ماه به ثبت نام گفتند هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته ام و می خواهم اینجا در خدمت حضرت امام رضا(ع) باشم باردیگر اینجا در مناظره قبلی جزوه ای نشان دادند و گفتند 6 ماه است که روی این برنامه کار شده است درحالیکه تا این لحظه ندیده ایم این برنامه ای که اعلام کرده اند، چیست. فقط یکسری شعار اعلام شده است.
وی افزود: من از کاندیداهای محترم خواهش می کنم از سابقه خود نترسند و شفاف، سابقه خود را به مردم بگویند، بگویند این مسئولیت ها را داشتیم، در نیروی انتظامی بودیم، این کارهای مهم را انجام دادیم. در قوه قضاییه بودیم با قاچاق اینگونه مبارزه کردیم، با فساد اینگونه مبارزه کردیم، کسی که بیشترین سابقه حضور در قوه قضاییه را دارد و باید پاسخگوی بیش از 30 سال عملکرد قوه قضاییه باشد آقای رئیسی است زیرا در مسئولان قوه قضاییه هیچ کس به اندازه آقای رئیسی نیست که جزو مقامات رده اول قوه قضاییه باشد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مهمترین مسئولیت های قوه قضاییه مبارزه با فساد و قاچاق بوده است اگر ضعفی وجود دارد وی (رئیسی) باید پاسخگو باشد.
جهانگیری افزود: آقای قالیباف در یک دوره طولانی مسئول ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است. باید عملکرد خود را توضیح دهد چه اقدامی انجام داده است.

رئیسی: چرا دولت با کالای قاچاق برخورد نمی کند
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پشتوانه برنامه ما، کارهای بسیاری است که در دانشگاه های مختلف کشور انجام شده است.
حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در بخش اول سومین مناظره تبلیغاتی امروز با محور اقتصادی و درباره برنامه های کاری اش افزود: پشتوانه برنامه ما، کارهای بسیاری است که در دانشگاه های مختلف کشور انجام شده است و از روزی که وارد عرصه انتخابات شده ام از نظرات و دیدگاه های کارشناسانه نه چندماهه بلکه مدت های کثیری که دانشگاه های مختلف به دلیل دغدغه های کشور انجام داده اند استفاده کرده ام و این ها پشتوانه علمی برنامه ماست.
وی تاکید کرد: برنامه مدونی داریم و در اختیار همه عزیزان خواهد بود تا بتوانند نظر بدهند.
رئیسی درباره ورود قاچاق کالا این سوال را مطرح کرد که کالای قاچاق کجا تولید می شود؟ و افزود: امروز 18 میلیارد و یا به قول آقای جهانگیری 12 میلیارد دلار قاچاق کالا وارد کشور می شود، این از کجاست؟ دستگاه اجرایی پرونده تولید می کند و به دستگاه قضایی می دهد و در سراسر کشور قضات رسیدگی می کنند.
رئیسی گفت: نکته مهم این است که آیا ما می توانیم از ورود کالای قاچاق پیشگیری کنیم و آیا دولت می تواند؟ ما معتقدیم بله دولت می تواند اما کدام دولت؟ دولتی که وزرا و مسئولین آن در بخش خصوصی مسئولیت نداشته باشد اگر خودشان در بخش خصوصی باشند و از طرفی هم بخواهند کار دولتی انجام بدهند طبیعتاً اتفاق نمی افتد.
وی تاکید کرد: ما مدعی هستیم و این کار یکی از دغدغه های ماست که چرا آقایان دولتی با قاچاق کالا برخورد نمی کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: می شود 10 میلیارد دلار قاچاق کالا را کاهش داد و از این رقم یک میلیون شغل ایجاد کرد و این شعار نیست و کاملاً امکان پذیر است، به جهت اینکه مبادی ورودی کاملاً کنترل شود، کما اینکه دو بندر انجام شده و جواب داده است.

هاشمی طبا: مقدار کالای قاچاق در کشور بسیار جای تاسف دارد
مصطفی هاشمی طبا گفت: برای کشوری که استقلال آن توسط رزمندگان و شهدا و مرزداران ما تضمین شده است بسیار جای تأسف است که این مقدار کالای قاچاق وارد کشور می شود.
مصطفی هاشمی طبا افزود: اطلاعاتی را که فقط از روزنامه های خودمان کسب کردم عرض می کنم که روزنامه های ما نوشتند از 114 اسکله رسمی قاچاق وارد کشور می شود.
وی گفت: این معنی در هیچ کجای دنیا قابل درک نیست که چگونه است عناصر و افرادی می توانند از اسکله های رسمی قاچاق وارد کنند.
هاشمی طبا افزود: البته تاکید بر این است که گمرک ایران مبادی خودش را محکم کرده است و اظهار بر این است که مناطق آزاد حداکثر رقمی که کالایی از طریق آن وارد می شود در حدود 450 میلیون دلار است.
وی گفت: از برادرانی که اطلاعات بهتر و دقیق تری دارند تقاضا دارم واقعاً بگویند این 114 اسکله برای چه کسی است و چرا باندهایی که قاچاق می کنند شناخته نمی شوند و به مردم اعلام نمی شود و جلوگیری نمی شود.

قالیباف: دولت وظیفه جلوگیری از قاچاق را بر عهده دارد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تخلفات زیادی صورت گرفته، دولت چگونه می گوید می تواند از قاچاق جلوگیری کند.
محمدباقر قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی افزود: آقای جهانگیری اگر بحث 4 درصدی ها را به میان می کشیم به همین دلیل است که چرا مبارزه با قاچاق کالا انجام نمی شود اولین شرط مبارزه پیشگیری است وقتی در دولتی برخی از اعضا و مدیرانش که اقتصاد کشور را در دست دارند در حین اینکه یک کارگر حقوقش 800 هزار تومان است البته در سالهای اخیر کمی افزایش پیدا کرده عقب ماندگی حقوق پیدا می کنند ولی وزرای آنجا پایه گذار حقوق های نجومی هستند.
قالیباف گفت: جنابعالی در دوره وزارت پاداش های چند میلیاردی هم تصویب می کنید برای خودتان و همکارانتان چطور می توانید توقع داشته باشید که از قاچاق جلوگیری کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما وقتی دیدی در هفته گذشته وزیری که کار فرهنگی انجام می دهد واردات غیرقانونی انجام می دهد چطور می توانید از قاچاق پیشگیری کنید، وظیفه شما پیگیری و پیشگیری از قاچاق است.
قالیباف گفت: آقای روحانی، آقای جهانگیری وقتی شما امروز نمی توانید امنیت سپرده گذاران مستضعف را در موسسه هایی مانند کاسپین و میزان تامین کنید چطور می توانید سرمایه گذار خارجی وارد کنید و امنیت آن را تامین کنید.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: وقتی شما در مسکن مهر با مشکل روبرو هستید چون وزرای شما مشغول کار تجاری و شخصی خود هستند وقتی شما کسی را می گذارید که مدیرعامل بانک را تعیین می کند و می رود رقم 400 میلیارد تومان را بدون هیچگونه روالی در حساب دیگر جابجا می کند و آن فرد هم آن پول را جابجا می کند به طور طبیعی است که قاچاق کالا صورت می گیرد.

میرسلیم: نامزدها قبل از ایراد به دیگر نامزدها برنامه خود را اعلام کنند
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در نقد سخنان اسحاق جهانگیری گفت: شما قبل از اینکه به برنامه های دیگر نامزدها از جمله آقای رئیسی ایراد بگیرید برنامه خودتان را اعلام کنید.
سید مصطفی آقا میرسلیم افزود: موضوع 12 میلیارد دلار قاچاق موضوع ساده ای نیست که شما به راحتی از آن می گذرید.
وی افزود: اگر فرض بگیریم این مسئله درست باشد شما پاسخ دهید چه خسارتی به کشور وارد می کند و چه بلایی به سر جوانان کشور می آورد.
این نامزد انتخابات تصریح کرد: باید دید قاچاق چه مشکلاتی برای کشور به همراه دارد و در زمینه قاچاق چه موانعی را ایجاد می کند.
میرسلیم همچنین گفت: آقای جهانگیری بفرمایید چرا در اوایل سال ناگهان مسئولان گمرکی کشور متوجه شدند که وسایل و تجهیزاتی وجود دارد که می شود بوسیله آنها تشخیص داد که قاچاق چگونه صورت می گیرد.
وی افزود: باید مشخص شود که این افراد در این چهارسال خواب بوده اند و جنابعالی و دولت حواسش به این موضوع نبوده است و اکنون تازه متوجه شده ایم.
این نامزد انتخابات گفت: این چه شکل دقت نظری است که شما به کار بسته اید؟ 4 سال است که قاچاق مملکت را بیچاره کرده است، آثار وحشتناکی از خودش به جا گذاشته است و حالا شما تازه می گویید دیگران برنامه ارائه کنند؟ خود شما بفرمایید که چه برنامه ای داشتید که این اتفاقات نیفتد.
میرسلیم تاکید کرد: شما برای ردگیری مالی چه راه حلی را پیشنهاد می دهید و چگونه می خواهید قاچاق را پیگیری کنید و در دولت فخیمه شما چگونه ردگیری مالی صورت می گیرد؟
وی گفت: شما به آمار 12 میلیارد قاچاق چقدر اعتماد دارید و به قول آقای رئیسی این مبلغ 18 میلیارد نیست و دوم ردگیری مالی قاچاقی که وارد کشور می شود از سوی شما چگونه صورت می گیرد.

روحانی: در مسئله قاچاق باید به ریشه ها توجه کرد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مسئله قاچاق و مفاسد اولین توجه ما باید به ریشه های مسئله باشد و چرا اصلا قاچاق به وجود می آید.
حسن روحانی در سومین مناظره در نقد سخنان اسحاق جهانگیری افزود: اگر بتوانیم کیفیت تولیدات داخلی را بالا ببریم و بتوانیم با قیمت ارزان کالا تولید کنیم قاچاقی وجود نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: هم اکنون در جهان قاچاق کالا معنا ندارد، معنای قاچاق اکنون اسلحه، قاچاق مواد مخدر یا قاچاق انسانی است، پس باید در کشورمان رقابت آزاد ایجاد کنیم و برای ایجاد رقابت آزاد باید به بخش خصوصی فرصت بدهیم، نه اینکه خصولتی ها بیایند و همه فضا را بگیرند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: گروههایی که حامی امنیتی و سیاسی دارند، نمی گذارند، رقابت آزاد شکل بگیرد تا بتوانیم کالای خوب تولید کنیم و جلوی قاچاق کالا را از ریشه بگیریم.
روحانی افزود: باید روستاهای مرزی ما تولید کننده شوند و استان های مرزی ما صادرکننده شوند، اگر استان های مرزی ما صادر کننده باشند جلوی برخی از کالاهای قاچاق بطور حتم گرفته می شود.
وی تاکید کرد: باید شفاف سازی کنیم و باید به رسانه ها اجازه دهیم که حرف بزنند و اگر رسانه، کلمه ای حرف زد و گفت که چرا فساد در املاک نجومی بوجود آمده و این املاک را به چه کسانی داده اند فوری او را دستگیر نکنیم، او را آزاد بگذاریم تا حرفش را بزند و جلوی مفاسد گرفته شود.
این نامزد انتخابات گفت: ما باید دولت الکترونیک درست کنیم تا همه چیز شفاف باشد و جلوی قاچاق گرفته شود.

جهانگیری: آقای قالیباف عادت کرده اند این روزها دروغ بگویند
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای قالیباف در این دوره از انتخابات عادت کرده اند خلاف و دروغ بگویند و تهمت بزنند.
اسحاق جهانگیری در جمع بندی سخنانش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه برنامه ای برای مقابله موثر با قاچاق کالا و کاهش و مدیریت واردات در راستای اقتصاد مقاومتی دارید؟ افزود: من فکر می کنم که جناب آقای رئیسی باید سابقه و برنامه کاری شان را تنظیم کنند و به اطلاع برسانند؛ اینکه قوه قضائیه با فساد و قاچاق مبارزه کرده و روز به روز هم اضافه تر شده معنایش این بوده است که قوه قضائیه حداقل در مسئولیتی که ایشان داشته است خیلی ضعیف عمل کرده است.
وی گفت: ما در زمانی که دولت اصلاحات بودیم بحث قاچاق دو سه میلیارد دلار بود؛ آقای میرسلیم! روزی که تحویل گرفتیم 25 میلیارد دلار بود، من تعجب می کنم از کسی که یک دوره کار اجرایی هم کرده است این طوری حرف می زند؟ اینکه در سه سال موفق شدیم قاچاق کالا را به نصف تقلیل دهیم بزرگترین موفقیت است.
جهانگیری افزود: دولت ایده آل شما قاچاق کالا را به 25 میلیارد دلار رساند و باید انسان شرمنده باشد وقتی این ارقام را می شنود نه اینکه طلبکار باشد.
وی گفت: جناب آقای قالیباف خیلی خوب شد شما عادت کرده اید مسائل خلاف را خیلی محکم بگویید؛ ملت ایران! نه چند میلیارد تومان پاداش بلکه اگر ایشان مشخص کنند بنده چند صد میلیون تومان پاداش گرفته ام یا پاداش داده ام بقیه حرف های ایشان را قبول می کنم؛ ایشان عادت کرده اند که در این دوره دروغ هایی بگویند و تهمت هایی بزنند که هیچ جا ثابت نشده است.
جهانگیری افزود: آقای قالیباف! شما درباره حقوق های نجومی می گویید؛ فضای مجازی بحث حقوق های نجومی را باز کرد و دولت با افتخار دنبالش ایستاد و گفت دیوان محاسبات رسیدگی کند و به هر میزان است برخورد کند.
وی گفت: در همین زمینه تعدادی مدیران متخلف کنار گذاشته شدند و قوانین و مقررات به گونه ای اصلاح شد که احدی نتواند تخلف کند؛ رئیس مجلس هم اعلام کرد که براساس گزارش دیوان محاسبات همه وجوه به خزانه برگشت داده شد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آقای قالیباف افزود: املاک مردم را چه کردید؟ طبق گزارش سازمان بازرسی کل کشور 2 هزار و 200 میلیارد تومان املاک مردم را بخشیدید؛ تخفیف های نجومی دادید؛ آپارتمان 10 میلیارد تومانی را 2 میلیارد تومان دادید و پول هم نگرفتید و گفتید 20 ساله بدهند.
جهانگیری گفت: هر کس خواست ورود کند اجازه ندادید و در ستاد مبارزه با مفاسد که به ریاست خود بنده تشکیل شد و مسئولان قوه قضائیه و مجلس حضور داشتند این موضوع مطرح شد و دادستان گفت که ما تا الان به 59 مورد تخلف در آنجا رسیده ایم.
وی افزود: مجلس خواست تحقیق و تفحص کند اما لابی کردید و جلوی آن را گرفتید؛ چرا جلوی آن را گرفتید و نگذاشتید نمایندگان مجلس شفاف بیان کنند؟ چرا جلوی تحقیق و تفحص شورای شهر را گرفتید؟ چرا نگذاشتید اعلام کنند؟ چرا کسی را که افشا کرد سه ماه در سلول انفرادی زندانی کردید؟
جهانگیری گفت: آقایان می خواهند همه مسائل کشور را با روحیه نظامی گری پیش ببرند بعد اعلام می کنند وزرا این طور هستند؛ اگر وزیری تخلف کرده است با او برخورد می شود و یک مورد اعلام کنید تا با او برخورد کنیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آقای قالیباف افزود: شما که از امنیت سپرده گذاری می گویید بیشترین تخلفات را در بانک های حول و حوش خود انجام دادید؛ اصلاً موسسات اعتباری را شما ایجاد کردید؛ شما می دانید امروز بانک قوامین چه وضعی دارد؟ ما فقط به خاطر رعایت مصالح ملی کشور نمی گوییم اما به نیروی انتظامی و سپرده گذاران می گوییم و فرمانده عزیز نیروی انتظامی هم با همه قدرت دنبال می کند و بنده 10 جلسه گذاشته ام و این مسائل حل و فصل شود.
وی گفت: آقای قالیباف! شما می دانید در بانک شهر چه می گذرد؟ شما می دانید بانک سرمایه را به چه قیمت و به چه کسانی واگذار کردید؟ ملت ایران باید بداند که بانک سرمایه که سهامش متعلق به شهرداری و به یکی از مفسدان اقتصادی بود به چه شیوه ای واگذار کردند؟
جهانگیری خطاب به آقای قالیباف افزود: شما طلبکار شدید؟ شما شدید طرفدار 96 درصد و من شدم طرفدار 4 درصد؟ آقای قالیباف وقتی که مردم ایران در سال 91 در تحریم ها گیر کرده بودند و دنبال دارو و مسائل ضروری می گشتند شما در برج میلاد بستنی 400 هزار تومانی برای چه کسانی سرو می کردید؟ اگر هشدار رهبری نبود شما جلویش را می گرفتید؟
وی گفت: آقای قالیباف نگذارید بگویم چه کسانی طرفدار 4 درصدی ها هستند و من این تفکیک ها و خط کشی را قبول ندارم؛ من با همه وجود از بخش خصوصی دفاع می کنم و کارنامه من این را نشان می دهد و همه می دانند با یک بخش خصوصی در زندگی ام سَر و سِرّی نداشته ام.
آقای قالیباف هم خطاب به جهانگیری گفت: امیدوارم عقب نشینی از حرف هایتان نکنید که جهانگیری در پاسخ گفت: حالا دیگه باید...

بخش دوم مناظره
جهانگیری: آقای قالیباف هر چیزی دارم به جز خانه ام متعلق به شما
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: هر چیزی جز خانه ای که در تهران در آن نشسته ام اگر زمین و ملکی در تهران دارم متعلق به آقای قالیباف؛ آدرس آن را دارید همین الان بروید و متعلق به شما؛ آقای قالیباف ادب و اخلاق و صداقت چیز خوبی است رعایت کنید.
آقای اسحاق جهانگیری در ادامه مناظره امروز در پاسخ به سوالی درباره شکوفایی و ارتقای کیفیت صنعت خودروسازی افزود: قبل از ورود به سوال به آقای قالیباف عرض می کنم که برادر عزیز، جنابعالی ظاهراً این دفعه آمده بودید که یک سری افراد را تخریب کنید ولی به شما اطلاعات غلط می دهند.
وی تصریح کرد: من باز هم ادب را رعایت می کنم و به شما نمی گویم دروغ می گویید.
جهانگیری گفت: هر چیزی جز خانه ای که در تهران در آن نشسته ام اگر زمین و ملکی در تهران دارم متعلق به آقای قالیباف؛ آدرس آن را دارید همین الان بروید و متعلق به شما؛ آقای قالیباف ادب و اخلاق و صداقت چیز خوبی است رعایت کنید.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ملت عزیز به شما عرض کنم هشت سال از همه پست ها کنار بودم و هشت سال در هیچ مسئولیتی حتی در حد یک اداره کل در دولت نبودم، زندگی مرا شخم زدند و امروز با افتخار عرض می کنم زندگی بنده از این کاغذ (اشاره به کاغذ روی میز) سفیدتر است و یک لکه در زندگی من و فرزندان من نیست، نه خیریه درست کردم که اموال به آنها بدهیم و اسمش را بگذارم خیریه.
وی درباره مسائل اقتصادی شعار ندهیم تیتری از روزنامه کیهان را نشان داد که روی آن نوشته بود "رئیس جمهور تا پایان دولت دهم بیکاری را ریشه کن می کند" گفت: این شعار صد بار تکرار شده است.
جهانگیری گفت: آقای قالیباف گوش ملت ایران از این شعارها پر است، برنامه نوشتن و شعار ساده است، بنویسند و به شما بگویند بگویید 5 میلیون و 10 میلیون شغل ایجاد می کنیم ولی با برنامه بگویید می خواهید چکار کنید.
وی افزود: یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی درون زا بودن است به این معنا که از تمام ظرفیت های کشور باید استفاده کرد تا اقتصاد شکوفا شود.
جهانگیری گفت: صنعت خودرو سازی از صنایع پیچیده است و باید از ظرفیت شکل گرفته استفاده کنیم.

جمع بندی پایان مناظره

جهانگیری: ما زمان سعی و خطا نداریم
داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ملت ایران از شما می خواهم حتما در انتخابات شرکت کنید و به سوابق کاندیداها نگاه و انتخاب کنید و رای بدهید.
اسحاق جهانگیری در آخرین فرصت از وقت مناظره سوم افزود: آیا کسانی که تحریم را فرصت برای کشور می دانند برای شما بهتر هستند یا کسانی که سابقه شان روشن و شفاف است.
وی گفت: ملت ایران، شرایط کشور شرایط دشواری است ما از تحریم ها عبور کردیم، منطقه ما منطقه حساسی است ما در این مرحله باید جنگی را از منطقه دور کنیم اوضاعی که در منطقه وجود دارد اوضاع نگران کننده ای است.
جهانگیری گفت: جنگ طلب ها در جای جای دنیا سرکار آمدند و ما باید مواظب آنها باشیم. باید از ایران حفاظت و حراست کنیم و نباید بگذاریم سفره مردم کوچک تر شود.
وی افزود: ما می توانیم با برنامه هایی که تهیه کردیم مسایل و مشکلات کشور را حل کنیم.
جهانگیری گفت: مردم ایران، کارکنان دولت، ماموران، کارکنان نیروهای مسلح، بازنشستگان دولتی و نیروهای مسلح و تامین اجتماعی، کارگران، کشاورزان، اعضای شورای اسلامی شهر و روستا، علما، طلاب، خبرنگاران، اصحاب رسانه، هنرمندان، اهالی فرهنگ و هنر، ورزشکاران، دانشگاهیان، خانواده های عزیز شهدا، وکلا، قضات، همه و همه به صحنه بیایید.
وی افزود: یک لحظه رای می دهید و آینده ایران را رقم می زنید، من خودم را ملتزم به این می دانم به آنچه گفته ام عمل کنم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما زمان سعی و خطا نداریم و باید تصمیم بگیریم.
جهانگیری در ادامه خطاب به قالیباف افزود: شما 12 سال است که شهردار تهران هستید و این سومین بار است که کاندیدا می شوید، آقای قالیباف مردم تهران فکر می کنید امروز نسبت به 12 سال قبل از ترافیک تهران، محیط زیست تهران و از وضع جمع آوری زباله های تهران و از وضع گداها در چهارراه های تهران راضی تر هستند. اگر راضی بودند در انتخابات سال 92 شما فقط 700 هزار رای آوردید، نفر آخر لیست نمایندگان تهران یک میلیون و خرده ای رای آورد، آقای قالیباف یک مقدار به خود بیایید.
وی گفت: ملت ایران برنامه های وسیعی برای توسعه کشور پیش بینی شده است و ما سهام عدالت را واقعی خواهیم کرد، به شما اطمینان می دهم شما 50 میلیون مردم ایران در کارخانه ها سهامدار خواهید شد، سه سال روی این طرح کار شد که سهام عدالت طوری ساماندهی شود که مردم مزه سهامدارشدن کارخانه را بچشند.
جهانگیری افزود: از شهریور 1396 هر تحت پوشش کمیته امداد مالک 10 میلیون تومان در کارخانه های کشور خواهد بود و بقیه 5 میلیون نفر جمعیت بین 5 تا 10 میلیون تومان سهام بهترین کارخانه را خواهند داشت و در سود کارخانه ها مشارکت خواهند کرد.
وی گفت: طرح های مهم نیز برای کشاورزی تهیه شده است در بخش صنعت با اطمینان به شما می گویم در جلسه گذشته اقتصاد مقاومتی تصویب کردیم برای سال جاری نهصد و پنجاه هزار شغل مطمئن ایجاد کنیم و در روستاها، عشایر و مناطق محروم یک و نیم میلیارد دلار از مجلس خواسته بودیم و رئیس مجلس قول داد که همین روزها تصویب کند.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 833

آخرین خبر