پخش زنده

اخبار انتخابات

سیدمصطفی آقامیرسلیم؛ گفت و شنودها در مناظره سوم

سیدمصطفی آقامیرسلیم نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان دومین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

میرسلیم: توسعه صادرات باید در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای توسعه صادرات و جلوگیری از خام فروشی برنامه بسیار مهمی در چارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی تصویب شده است که به نفت به عنوان ماده خامی که می تواند تولید کننده مواد میانی و با ارزش باشد توجه شده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سیدمصطفی آقا میرسلیم در سومین مناظره تلویزیونی افزود: بنابراین خام فروشی نفت تحت الشعاع استفاده از نفت قرار می گیرد برای تامین کالاهای میانی و اساسی با توجه به ارزش افزوده ای که کالاهای میانی و اساسی نسبت به خام فروشی دارند این خود باعث طول عمر استفاده درست و بهینه از نفت ما را وادار نمی کند که مخازن نفتی خود را به صورت غیر صیانتی استخراج کنیم.
وی گفت: روشی که دولت اتخاذ کرده و به آن افتخار می کند که توانسته است تولید نفت را از روزی یک میلیون بشکه به دو میلیون بشکه رسانده است این خام فروشی بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی است و جای افتخار ندارد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این روش باعث وابستگی بیشتر به خارج می شود ای کاش درآمدهای حاصل از نفت را می توانستیم در کشور خود به اختیار خودمان استفاده می کردیم و مجبور نمی شدیم در بانک های خارجی نگهداری کنیم و مجبور شویم کالاهایی را وارد کنیم که در نتیجه آن باعث کاهش تولید در کشور و بیکار شدن جوانان خودمان شویم.
میرسلیم گفت: توسعه صادرات نیازمند مقررات ویژه گمرکی است باید توجه کنیم تسهیل صادرات نباید به گونه ای باشد که مانع تقویت صدور کالاهای تولیدی ما و گسترش آنها در بازار های هدف و کشور های همسایه ما باشد.
وی افزود: در حال حاضر متاسفانه تعرفه ها به گونه ای تنظیم شده است که سود برخی کالاهایی که صادر می کنیم غیر مستقیم به کشورهایی مثل عراق می رسد، این نحوه صادرات به شکلی نیست که ما را تقویت کند در جهت صادرات و جایگاهی مناسب برای درآمد ارزی در مجموع باید صادرات مورد تشویق قرار گیرد و به گونه ای باشد بتوانیم جبران برخی از مشکلات که باعث می شود تولید در کشور گران تمام شود بتوانیم این کالا را به لحاظ جایگاه فروش و صادرات در کشور تقویت کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: دولت باید حتما تشویق کننده باشد، تشویق کننده کیفیت و افزایش رقابت پذیری کالاها و این از برنامه های مهم ما خواهد بود که تولید کنندگان را به توسعه تحقیقات و تقویت تولید تشویق کنیم تا بتوانند تولیداتی با کیفیت و رقابت پذیر را داشته باشند برای اینکه بتوانیم در بازارهای جهانی و رقابتی حضور پیدا کنیم.

روحانی: افتخار این دولت این است که بازار صادرات را باز کرد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: افتخار این دولت این است که بازار صادرات را باز کرد زیرا مساله صادرات بسیار مساله مهمی است.
آقای حسن روحانی که در پاسخ به سخنان آقای میرسلیم سخن می گفت، افزود: با برجام بازار صادرات بر روی کشور ما باز شد.
وی گفت: پتروشیمی ما که ماه ها مانده بود و نمی توانست صادر شود، صادر شد و میعاناتی که روی آب ها باقی مانده بود صادر شد.
روحانی افزود: صادرات نفت خام که آقای میرسلیم درباره آن صحبت می کند بر مبنای قانون مجلس و چارچوب سیاست های کلی است و از ایشان متعجبم.
وی گفت: ما الان منبع مشترک در پارس جنوبی داریم که علاوه بر گاز از آن نفت استخراج می شود و ما برای اولین بار امسال شروع به استخراج نفت خام از آن کردیم ولی آقای میرسلیم می گوید ما این را استخراج نکنیم و بگذاریم قطری ها ببرند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما در غرب کارون امروز 300 هزار بشکه در روز می توانیم نفت صادر کنیم که قبلا 50 تا 60 هزار بشکه بود و باید تا 700 هزار بشکه ادامه دهیم.
روحانی گفت: آقای میرسلیم می گوید در غرب کارون ما نفت استخراج نکنیم تا عراقی ها ببرند.
وی با بیان اینکه بخشی از قدرت اقتصادی ما در دنیای امروز به خاطر حضور ما در بازار نفت است، افزود: یکی از افتخارات ما این است که در بازارهای نفتی و اوپک توانستیم حق و بازار خود را پس بگیریم.
روحانی گفت: بازار ما را عربستان داشت می برد و استفاده می کرد و ما این بازار را پس گرفتیم.
وی افزود: در اوپک تولید نفت همه کشورها را کاهش دادند جز ایران که نفت خود را افزایش داد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: تولید میعانات ما در پالایشگاه خلیج فارس از این پس پالایش می شود و بعدا می توانیم میعانات را صادر کنیم.

جهانگیری: در جلوگیری از خام فروشی خیلی خوب عمل کردیم
داوطلب دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: راجع به خام فروشی خیلی خوب عمل کرده ایم.
اسحاق جهانگیری در نقد صحبت های میرسلیم درباره اقتصاد مقاومتی افزود: اطلاعات ایشان در این خصوص خیلی ناقص است، تصور می کردم با توجه به حضورش در مجمع تشخیص مصلحت اطلاعاتش کافی باشد.
وی گفت: خام فروشی یک سیاست جدی اقتصاد مقاومتی است و من فرمانده اقتصاد مقاومتی هستم اتفاقاً درباره این مسئولیت نیز مقام معظم رهبری فرمودند ما با آقای رئیس جمهور توافق کردیم "جنابعالی این مسئولیت را داشته باشید چون هم مورد قبول آقای رئیس جمهور هستید و هم مورد اعتماد من".
جهانگیری گفت: در بحث اقتصاد مقاومتی ما در خام فروشی خیلی خوب عمل کردیم و جلوگیری از خام فروشی را به حد اعلاء رساندیم و تقریباً در تمام زمینه ها تلاش کردیم که تبدیل به کالایی شود که قابل صادرات باشد.
وی افزود: در دو سال گذشته تراز مثبت صادرات کالا نسبت به واردات ثبت شد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نخستین بار در تاریخ ایران است که میزان صادرات کالای ما بدون اتکا به نفت خام از واردات ما بیشتر است.
جهانگیری افزود: این برای اولین بار در این دولت اتفاق افتاده است، به این دلیل که بنده به طور مرتب در شورای عالی صادراتی که تشکیل داده ایم تصمیم گیری کردیم که چگونه از صادرات کالا حمایت کنیم.
جهانگیری گفت: هم قیمت ارز را مناسب نگه داشتیم و هم بازارهای صادراتی خودمان را به صورت جدی شناسایی و تمرکز کردیم روی کالاهای صادراتی و هم عوارض برای خام فروشی گذاشتیم یعنی از کسانی که بخواهند کالای خام صادر کنند، عوارض وصول کنیم.
وی افزود: خط اعتباری برای کشورهایی گذاشتیم که کالای ایران را می برند، صندوق توسعه ملی، خط اعتباری ارزی گذاشته است برای کشورهایی که می آیند از ایران کالا خرید می کنند و همین طور خط اعتباری ریالی گذاشتیم با سود کمتر برای کالاهای صادراتی.
جهانگیری ادامه داد: یک بسته حمایتی کامل تهیه کردیم که براساس آن می توانیم از صادرات حمایت کنیم.

رئیسی: باید از خام فروشی نفت جلوگیری کرد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر پالایشگاههایی در استان ها ایجاد شود از خام فروشی نفت جلوگیری می شود و نفت با ارزش افزوده به فروش می رود.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سومین مناظره تلویزیونی افزود: متاسفانه تاکنون اینگونه نشده است، دولت به جای مالیات گرفتن از کاسب ها و تولیدکنندگان از کسانی که فرار مالیاتی دارند و صدها کانتینر کالای قاچاق وارد می کنند مالیات بگیرد، اما با آنها برخورد نمی شود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیشگیری مقدم بر درمان است و ما معتقدیم عزم و اراده جدی برای پیشگیری از قاچاق کالا نیست و گرفتن مالیات منجر به تعطیلی کارگاههای تولیدی شده است.
رئیسی افزود: 250 هزار واحد تولیدی به خاطر دادن مالیات تبدیل به واحدهای توزیعی شده اند و گویا قرار است دولت به پرونده های فساد بیفزاید و بعد می گویند چرا دستگاه قضایی برخورد نمی کند.

هاشمی طبا: تولید باید با نگاه به صادرات باشد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تولید باید با نگاه به صادرات باشد.
سید مصطفی هاشمی طبا افزود: توجه به تولید باید با نگاه به جهش صادراتی باشد تا تولید ما در دنیا معرفی شود و هم بتوانیم رونق ایجاد کنیم.
وی با اشاره به مسئولیتش از سال 68 تا 72 در مرکز توسعه صادرات ایران افزود: آن زمان صادرات کشور ابتدا 400 هزار دلار بود که با برپایی نمایشگاه های زیاد در داخل و خارج به 5 میلیارد دلار رساندیم و خوشحالیم که امروز این مبلغ به 45 میلیارد دلار رسیده است.
هاشمی طبا تاکید کرد: اینکه با مشاغل زود بازده بگوییم اقتصاد مقاومتی رشد می کند منطقی نیست از سوی دیگر ایجاد پالایشگاههای زیاد به منظور توسعه صادرات هم چندان نمی تواند کارساز باشد.

قالیباف: اظهارات آقای جهانگیری باید در مراجع قضایی رسیدگی شود
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: مشکل صادرات حل نخواهد شد با وجود همین عملکرد چهار درصدی هایی که اجازه نمی دهند چون منفعت آنها در واردات است.
محمد باقر قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی با اشاره به اظهارات آقای جهانگیری در خصوص املاک نجومی افزود: این موضوع دروغ آشکار است و حتما باید در مراجع قضایی رسیدگی شود.
وی گفت: آقای جهانگیری به من می گوید دو هزار و 200 میلیارد تومان دزدی در املاک نجومی شده است که باید ثابت شود و این یک تهمت بزرگ است و این حق برای من محفوظ است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما بدانید، در املاک نجومی گفته شد که بنده خودم نامه نوشتم به دادستان کل و ایشان نیز رسیدگی کرد و اعلام شد که جرم و تخلف سازمان یافته ای دراین حوزه صورت نگرفته است.
قالیباف گفت: ولی چون این فساد حقوق نجومی شما در آمده بود به گفته دادستان تهران آقای نجفی مشاور آقای روحانی جلسه گذاشت و در آن جلسه اعلام شد برای جلوگیری از خراب کاری و کثافت کاری های مربوط به حقوق های نجومی موضوع املاک نجومی مطرح شود.
وی افزود: این همان روحیه چهار درصدی است که خیلی قدرت دارد، پررو هستند و جوسازی می کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بانکی تخلف کرده است برخورد با آن وظیفه دولت است از جمله بانک گردشگری که متعلق به برادر آقای جهانگیری است.
قالیباف افزود: چون شما گفتید هر کسی از من هر چی دارد بگوید من هم این مطالب را گفتم، آقای جهانگیری مثل آقای روحانی اینجا می ایستد و راست راست نگاه می کند و دروغ می گوید.
وی با اشاره به اینکه املاک نجومی را امثالی مانند آقای جهانگیری برده اند، گفت: آقای جهانگیری، شما که در دولت های پیشین وزیر بودید همین زمین 385 متری را که در منطقه سه در اختیار دارید متری 140 هزار تومان خریداری کردید این همان املاک نجومی است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما املاک نجومی را به کارگران و رفته گران بر اساس ضوابط و قوانین داده ایم.
قالیباف گفت: اگر مجلس و شورای اسلامی شهر تهران درباره املاک نجومی تحقیق و تفحص نکرد به خاطر این بود که آن را سیاسی کاری تشخیص دادند.

میرسلیم: آیا از برجامی که سنگش را به سینه میزنید استفاده کردید؟
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به آقایان جهانگیری و روحانی گفت: قرارمان بر این نبود که افزایش صادرات نفت خام داشته باشیم.
سید مصطفی آقامیرسلیم در سومین مناظره افزود: قرار بود با کشورهایی همچون قطر مذاکره کنیم، برادران این مخازن مشترک ماست چرا باید زودتر تحویل دهیم، سستی ما در سیاست خارجی این است که نخواستیم با کشور عراق و با کشور قطر بر سر مخازن مشترک مذاکره کنیم چرا باید این منافع مشترک ما به تاراج رود به نفع کسانی که دشمن ما هستند شما باید آنها را تحدید کنید که زودتر مخازنتان را خالی نکنند این فرماندهی نیست این سستی است، فرماندهی این است که بتوانیم به همسایگانمان ثابت کنیم که این منافع مشترک است و در واقع این موضوع به اصل صادراتمان برمی گردد یعنی صادرات مواد خام، کاری که شما کردید.
میرسلیم گفت: منتهی از ما برنامه خواستید، ما بجای اینکه صادرات خود را به چند کشور و منطقه محدود کنیم باید آن را توسعه دهیم قرارمان هم این بوده است.
وی با بیان اینکه ما باید برنامه ریزی عمومی برای افزایش صادرات داشته باشیم گفت: شما هر سال مقررات صادرات و واردات را تغییر می دهید این ثبات مالی ایجاد نمی کند، آیا از برجامی که اینقدر سنگش را به سینه میزدید درست استفاده کردید؟ برای اینکه بتواند به نفع کشور باشد؟ نه نکردید شما هیچ کاری نکردید که از هم آنچه که در برجام نوشته شده است به نفع صادرات خارجی استفاده نکردید اما ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد تا به نفع صادرات خارجی مان باشد ما برنامه ریزی داریم و نیاز نیست این همه نفت را استخراج و استفاده کنیم.
میرسلیم ادامه داد: چرا از زمین هایی که به کشور ما برمی گردد و میتوانیم با عبوردادن کالا و ترابری زمینی و دریایی از آن استفاده کنیم، استفاده نشده است؟ چرا برای اینها برنامه ای نداشتید؟ ضمنا اگر من به موضوع خام فروشی اشاره می کنم برای این است که می دانم نیازی نیست از نفت عمومی استفاده کنیم حتی یک دهم میزانی که امروز استفاده می شود.
وی با بیان اینکه در همان پتروشیمی که 5 درصد از خوراک نفتی استفاده می شود، گفت: بروید سراغ افزایش صادرات صنایع دیگر، همین الان هم صنعت کشور موادی دارد که می توان از آن برای تکمیل این زنجیره استفاده کرد.
میرسلیم ادامه داد: یک مدیریت جدی لازم است برای اینکه بتوانیم پایین دستی های پتروشیمی هایمان را گسترش دهیم، برخی از محصولات پتروشیمی ده ها برابر نفت خام سود دارد ، عقل ما کجا رفته؟ این چه قصوری است که شما بر آن تاکید دارید؟ سیاست خارجی صحیح این بود که از مخازن مشترک استفاده کنید نه خالی کردن مخازن مشترک.
وی گفت: امروز برنامه ریزی های ما باید بگونه ای باشد که سراغ بهبود کیفیت و افزایش استفاده از صنایع غیر از نفت عمومی برویم ضمنا باید از قراردادهایی که استعماری است مانند آی پی سی جلوگیری شود، دقت باید شود که محصولاتی که ما الان استفاده می کنیم کیفیت پایین تری از محصولات خارجی دارد در غیر این صورت است که بتوانیم در صادرات جایگاهی مناسب بدست آوریم.

بخش دوم مناظره

میرسلیم: از مسائل مهم رشد همکاری صنعت و دانشگاه است
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از مسائل مهم رشد کشور آنست که همکاری صنعت و دانشگاه را برقرار کنیم.
سید مصطفی آقامیرسلیم در پاسخ به سوالی درباره برنامه شما برای کسب و کار دانش بنیان افزود: ما با استفاده از جوانان مستعد دانشگاه هسته علمی را در صنعت ایجاد کردیم و نسبت به نیاز صنعتی اقدام کردیم.
وی افزود: به این ترتیب مبادرت به طراحی ، نمونه سازی و تولید انبوه کردیم که این از نمونه های هسته اقتصاد مقاومتی است.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هسته های فناوری را در دانشگاه ها با دانشجویان جوان با همکاری استادان آنها در جهت صنعت فعال کردیم افزود: به این ترتیب می توان بین دانشگاه و صنعت پیوند برقرار کرد.
میرسلیم با بیان از این نمونه ها باید دولت پشتیبانی کند گفت: اما متاسفانه دولت یازدهم یا فرصت پیدا نکرد و یا فرصت را سوزاند که این گونه هسته ها را تقویت و الگو سازی کند.
وی افزود: فرمانده اقتصاد مقاومتی که اینجاست از این فرصت ها استفاده نکرد و متاسفانه این جوانان را از دست دادیم در حالیکه می توانستیم برای رشد کشور از آنها استفاده کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی از این جوانان استفاده نشود آنها تمایل به خارج از کشور پیدا می کنند و با حضور در شرکت های رقیب ما باعث افزایش فاصله ما و آنها می شوند.


جمع بندی پایان مناظره

میرسلیم: برای حل مشکلات اقتصادی ادعای معجزه ندارم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان مناظره گفت: شخصاً ادعای معجزه برای رفع مشکلات را ندارم مگر با یاری خود شما و یاری خدا و یا ادعای داشتن برنامه ای مستقل و عزم جزم برای باز کردن گره ها.
میرسلیم گفت: مهم ترین مسئله امروز کشور ما فساد است و آن هم فساد در دستگاه های اجرایی و سایر فسادها ناشی از فساد دستگاه های اجرایی است.
میرسلیم افزود: من با رباخواری در نظام بانکداری که موجب بیچارگی خانواده های زیادی شده است جنگ خواهم کرد.
وی گفت: مبارزه قاطع با فساد در دستگاه های اجرایی خواسته شما و مقام معظم رهبری است که آن جزء با انتخاب افرادی که خود فسادستیز و پاک دست باشند موثر نخواهد شد و دولت من دولتمردان کاسب نخواهد بود.
میرسلیم افزود: مهار تورم با ایجاد رونق اقتصادی و افزایش تولید کالا و خدمات هنر است و دولت یازدهم با ایجاد رکود تورم را کاهش داده که عین بی هنری است و کمر مردم و اقتصاد را شکسته است.
وی ادامه داد: با شناختی که از طریق دفاترمان در سراسر کشور داریم ما برنامه فوری برای توسعه بخش کشاورزی با توجه به وضعیت بحرانی منابع آب کشور داریم.
میرسلیم گفت: ما برنامه فوری نجات صنعت خودروسازی که موجب بحران اقتصادی و بحران محیط زیست و نارضایتی عمومی شده است و شایسته مردم نیست را داریم.
وی افزود: رسیدگی فوری به وضع کارکنان دولت و کارگران که متأسفانه عده کثیری از آنها قراردادی هستند و تأمین شغلی آنها موثر نیست و گرفتاری مالی آنها را رنج می دهد در برنامه ماست.
میرسلیم ادامه داد: توجه به روستاییان و عشایر از اولویت های برنامه ماست و تأمین مالی صنایع کوچک و متوسط که بخش عمده ای از صنایع ما را تشکیل می دهد و ایجاد بازار صادراتی برای آنها از برنامه های اصلی است.
وی گفت: ما برنامه دقیق برای ایجاد اشتغال نیروی جوان و تحصیلکرده بر مبنای شرکت های دانش بنیان داریم و امروز می خواهم سلام این جوانان عزیز را در دانشگاه ها خدمت همه نامزدها برسانیم و بگویم که آنها منتظر اجابت دعوت شما هستند برای حضور در میان آنها و به آنها اعتنا بفرمایید.
میرسلیم افزود: نکات تکمیلی مهم دیگری دارم که در برنامه مستقیمی که چهارشنبه با شما خواهم داشت ان شاء الله تقدیم حضور همه شما خواهم کرد و امیدوارم که ان شاء الله با هماهنگی که بین افراد شایسته انتخاب شده دولت پاکدست بتوانیم از بین وظایف مهمی که برعهده ما قرار خواهد گرفت بربیایم برای خدمت به مردم و تعالی کشور و پیشرفت کشور جمهوری اسلامی ایران برآییم.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 729

آخرین خبر