پخش زنده

اخبار انتخابات

حسن روحانی؛ گفت و شنودها در مناظره سوم

حسن روحانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی براساس قرعه به عنوان سومین نامزد به سوالات مجری پاسخ داد و در گفت و شنود نامزدها دیدگاه های خود را مطرح کرد.

روحانی: بانک ها ارکان اقتصاد امروز و فردای ما هستند
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مناظره تلویزیونی خود در پاسخ به این سؤال که مهم ترین مشکل نظام بانکی چیست و چه برنامه ای برای تسهیل ارائه وام های هدفمند به تولید، خدمات، مسکن، ازدواج جوانان و سایر موارد ضروری دارد، گفت: یکی از ارکان های بزرگ برای اقتصاد امروز و فردای ما بانک ها هستند و ما اساساً در بودجه عمرانی هم تصمیم بر این داریم که بودجه عمرانی را با همکاری بانک ها و تقویت بانک ها افزایش دهیم و با همکاری هم بتوانیم طرح های عمرانی را انجام بدهیم.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ آقای روحانی افزود: بانک ها البته نیاز به اصلاح دارند و همانطور که اشاره شد برخی از مؤسسات اعتباری غیرمجاز در دولت قبل به وجود آمدند که وقت دولت یازدهم را گرفت که چطوری این ها را اصلاح بکنیم و پول مردم را به آن ها برگردانیم و چه اقداماتی انجام دهیم.
وی افزود: کار زیادی که برای این بانک دستگاه آقای رئیسی، میزان شده است، تلاش زیادی شد برای اینکه ما بتوانیم آن مشکلات را حل بکنیم و ما امروز برای اینکه بانک های ما تقویت بشوند تقریباً سرمایه به بانک های دولتی را دو برابر کرده ایم تا بتوانند در قبال مسائل اقتصادی تلاش بکنند.
روحانی ادامه داد: بانک ها را اولاً برای تولید نیاز داریم و در همین سالی که گذشت حدود 24 هزار واحد تولیدی از تسهیلات بانک ها استفاده کرده اند که باعث شد این بنگاه های کوچک و متوسطی که برخی آن ها خوابیده بود و برخی از همه ظرفیت ها استفاده نمی شود امروز فعال بشود.
وی گفت: ما همچنین از طریق بانک هاست که سرمایه خارجی را جذب می کنیم و اگر بخواهیم کشور وضع زندگی و معیشت مردم درست بشود، فقر ریشه کن بشود و اقتصاد ما بعنوان یک قدرت بزرگ ملی ظهور پیدا کند یکی از راه های آن تقویت بانک هاست و گرفتن اعتبارات از بانک های مختلف است.
روحانی افزود: همین امروز خوشحالم که بگویم با یکی از بانک های خارجی برای 10 میلیارد دلار به توافق رسیدیم.
وی گفت: اگر بخواهیم کشور را به رونق برسانیم باید از سرمایه داخلی و خارجی استفاده کنیم و اتفاقاً برای تحول در زندگی مردم هم ما نیازمند افزایش صادرات هستیم.
روحانی ادامه داد: یک نمونه بگویم که آقای میرسلیم هم روشن بشود، دوستان ما مرتب می گویند ما پول می دهیم، به مردم، پول می دهیم برای شغل و یارانه، نمی گویند این پول ها از کجا می آورید؟ از بانک مرکزی بگویم به معنای این است که از این جیب مردم می گیریم به آن جیب مردم می گذاریم؟ یعنی تورم 50 درصد تورم 60 و 70 درصد.
وی گفت: از کجا این پول را می آوریم چرا نمی گویند منابع آن کجا هست؟ و از کجا به دست می آید؟ الان 70 میلیارد کل یارانه ماست که طبق برنامه مجلس پرداخت می شود هم نقدی و هم غیرنقدی.
روحانی گفت: الان آیا مردم ما یارانه نقدی را بیشتر دوست دارند تا طرح تحول سلامت را؟ ما در طرح تحول سلامت در واقع یارانه درمانی پرداخت می کنیم؛ ما الان برای شغل روستایی در دولت بعد برنامه داریم که هر روستایی که سرمایه ای برای اشتغال اش بیاورد ما بتوانیم دو برابر آن از طریق بانک ها به او تسهیلات بدهیم تا شغل روستایی راه بیفتد.


جهانگیری: نظام بانکی می تواند پشتیبان جدی در طرح های آینده باشد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بتوانیم موانع نظام بانکی را برطرف کنیم نظام بانکی می تواند پشتیبان جدی در طرح های آینده باشد.
اسحاق جهانگیری افزود: نظام بانکی ما نقش اصلی در اقتصاد ایران دارد و می توان گفت اقتصاد ایران بانک محور است.
وی افزود: متأسفانه در دوره گذشته به علت آنکه با بانک ها مانند خزانه دولت برخورد می شد، منابع بانکی به شدت در جاهای مختلف حبس می شد و یکی از آن جاها معوقات بانکی است. یک مجموعه ای از افراد منابع بانکی را گرفتند و برنگرداندند و موجب شد منابع بانک موفق شود، عده ای از این افراد به علت آنکه جایگاه اقتصادی داشتند، تحت شرایط سخت اقتصادی قرار گرفتند و باید به آنها فرصت داد.
جهانگیری ادامه داد: بخشی نیز افراد سودجو بودند که کمیته ای در بانک مرکزی تشکیل شد متشکل از قوه قضائیه، دولت و بانک مرکزی که باید وضع آنها را پیگیری کند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: نظام بانکی باید افزایش سرمایه داشته باشد که برای آن برنامه ریزی شده و طرح تحول نظام بانکی تهیه شده و جزو مهمترین طرح هایی است که در دست اقدام است و ما باید با طرح تحول قادر باشیم نظام بانکی را مهم ترین حمایت کننده سرمایه و تولید کنیم.
جهانگیری افزود: سال گذشته یعنی در سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل؛ نظام بانکی موفق به راه اندازی تولید شد و سهم مهمی را برعهده گرفت.
وی گفت: در وام ازدواج برای نخستین بار وام ازدواج از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش یافت، فکر می کردیم ممکن است منابع قرض الحسنه کم بشود و نتوان پرداخت کرد ولی خوشبختانه به 1 میلیون نفر وام ازدواج پرداخت شد.
جهانگیری ادامه داد: اگر بتوانیم موانع نظام بانکی را برطرف کنیم، نظام بانکی قادر خواهد بود پشتیبانی جدی در طرح های اقتصادی آینده باشد.

رئیسی: جناب روحانی، اقدامات را به دولت بعدی حواله ندهید
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مصاحبه قبل اعلام کردم یک بار برای همیشه مناظره ای، رسانه ملی میان آقای روحانی و مسئولان دولت قبل برگزار کند و این بحث را برای همیشه تمام کند زیرا هرچه سوال می پرسیم می گویند دولت قبل، این بحث را تمام کنید تا واقعا مردم بتوانند تصمیم بگیرند.
حجت الاسلام رئیسی در دو دقیقه نقد صحبت های آقای روحانی افزود: در همه دلالت های آقای جهانگیری و آقای روحانی می گویند در دولت قبل چنان بوده است بنابراین یک بار برای همیشه این موضوع را تمام کنید.
وی گفت: آقای روحانی اشاره می کند که ما برای کشاورزی این کار را در دولت بعد خواهیم کرد، جناب آقای روحانی! چرا همین دولت اقدام نکردید؟ آدم بعد از چهارسال آیا قول می دهد چهارسال دیگر این کار را انجام می دهم؟ شما اعلام کردید که صد روز بعد از تشکیل دولت دوازدهم گزارشی درباره این اقدامات خواهم داد شما تا پایان این دولت صد روز وقت دارید گزارش دادن را همین الان شروع کنید.
رئیسی گفت: تمام عرض بنده این است که چهارسال کشور را به ناحق و ناروا معطل گذاشتید الان هم می گویید ان شاالله کشاورزی را در صد روز دولت بعد گزارش خواهم داد، شما یکی از گلابی هایی که اعلام کردید باید از برجام می چیدید سرمایه خارجی بود خودتان بگویید عدد سرمایه خارجی چقدر است؟ بفرمایید چهار میلیارد دلار یا دو میلیارد دلار بوده است؟ سال 95 را بفرمایید چقدر بوده است؟
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: کل سرمایه خارجی جذب شده در سال 95 پانصد میلیون دلار و کمتر از یک میلیارد دلار بوده است این وضع شما در جذب سرمایه خارجی است، نمی گویم بعد از این نمی شود جذب کرد اما واقعا بیایید مداوم به آینده حواله ندهید.
رئیسی گفت: شما باید صادرات را دقیق حساب کنید، آماری که ما داریم این است که صادرات غیرنفتی 10 درصد کاهش داشته است، شما می گویید صادرات غیرنفتی افزایش یافته است، شما میعانات را از صادرات حذف کنید زیرا میعانات باید در حساب صادرات نفتی لحاظ شود نه در صادرات غیرنفتی آن وقت ببینید صادرات کاهش یافته است یا خیر؟ آمار سازی که کار درستی نیست.

میرسلیم: ضرورت تجدیدنظر در قانون بانکداری
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حتما ضروری است که در قانون بانکداری تجدید نظر اساسی انجام شود.
آقای سید مصطفی آقا میرسلیم در ادامه سومین مناظره تلویزیونی با محوریت اقتصادی افزود: وضع فعلی از دولت قبل و شاید دولت های قبلی به ارث رسیده است.
وی گفت: اینکه نگوییم دولت های قبلی چه کرده است یعنی معوق کردن مراجعه به تاریخ؛ ما همیشه باید در رسیدگی به مسائل، مسائل تاریخی را درنظر بگیریم، نمی شود از یک مقطعی ببریم و بگوییم از این مقطع دیگر باید خوب بشود.
میرسلیم افزود: آنچه در گذشته بوده تاثیر مستقیمی بر آینده دارد.
وی ادامه داد: نظام بانکداری ما یک اصلاحاتی کرده است اما اصولا نظام بانکداری که به اصطلاح اسلامی است یک نظام بانکداری اروپایی است چون بانک بحث اروپایی بوده و جدید است و ما آمده ایم عقود اسلامی را در آن به عنوان یک پوشش سوار کرده ایم و کسی که مراجعه می کند و نه کارمندان و نه مدیران نمی دانند که چه چیزی را امضا می کنند.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: من سه سال در بانک صنعت و معدن بودم و ما نه مدیران و مسئولان و کارشناسان می دانستند چه چیزی امضاء می کنند و نه کسانی که مراجعه می کردند.
میرسلیم افزود: اگر قرار است بانک در کشور ما به تولید، تجارت و صادرات ما کمک کند باید خیلی شفاف باشد و باید موضوع قرض دادن و وام دادن را مطرح کند وگرنه همین گونه که بانک های ما به موسسات سرمایه گذاری و موسسات بنگاهداری تبدیل شده اند و ناچار هم هستند ادامه پیدا می کند.
وی تاکید کرد: حتما ضروری است که در قانون بانکداری تجدیدنظر اساسی انجام شود.

قالیباف: درختی که 4 سال میوه ندهد دیگر میوه نمی دهد
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در 4 سال گذشته هیچ اصلاحی در امور بانکی صورت نگرفته است.
محمدباقر قالیباف در سومین مناظره تلویزیونی افزود: بانک ها نقش جدی در بحث مربوط به تولید، کار و اشتغال دارند دولت در اداره و نظارت بر بانک ها کارآمد نبوده، بیش از 500 هزار میلیارد تومان وام داده شده اما این وام ها به چه کسانی تعلق گرفته است؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: این وام ها را می توان به چندین هزار نفر پرداخت کرد در حالی که مردم برای یک وام جزیی وثایق بالایی پرداخت کردند.
قالیباف با بیان اینکه آقای جهانگیری می گویند ما وام ازدواج را به 10 میلیون تومان افزایش داده ایم، افزود: دولت در مجلس با وام 10 میلیون تومان مخالفت کرد، این مجلس بود که با این وام موافقت کرد این در حالی است که دولت همین وام را هم به زوج ها نداده است، دولت وام را به تولید کنندگان نمی دهد و وام را به افراد خاص می دهد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: شما در تأمین امنیت سرمایه سرمایه گذاران ضعف داشتید؛ آقای روحانی وقتی می گوییم "دولت قبل" از نظر من و مردم دولت قبل شما هستید؛ 4 سال بودید و در این 4 سال باید بگویید چه کردید؟ برای 4 سال دیگر وعده می دهید؛ این هیچ اصلاحی در امور بانکی صورت نگرفت، هیچ شفافیتی صورت نگرفت و جریان نقدینگی را به 3 برابر افزایش دادید که نتیجه آن بیکاری بود.
قالیباف افزود: آیا خانه ای هست که در آن بیکار نباشد؟ اعتقاد دارم که درختی که در 4 سال میوه ندهد بعد هم ثمر نخواهد داد.

میرسلیم: بدهکاران اصلی بانکی نورچشمی های دولتی هستند
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خطاب به حسن روحانی گفت: 190 نفر از بدهکار اصلی بانکی از نورچشمی های دولتی هستند و شما چگونه می خواهید برخورد کنید؟ و واقعاً بفرمایید که راه حل چیست؟
سیدمصطفی آقامیرسلیم افزود: بعضی از دولتمردان شما در بانک ها شریک هستند که هم آقای جهانگیری و هم آقای قالیباف به آن اشاره کردند و شما در این زمینه چه کار می خواهید انجام دهید؟
وی تأکید کرد: بانکداری شما اکنون بانکداری رباخواری است و قرار بود بانکداری بدون ربا باشد اما اکنون برای آن کلاه شرعی درست کرده اند و دارند رباخواری می کنند و مراجع هم می گویند و شما گوش نمی کنید و همین طور روز به روز بدتر می شود مشخص نیست که شما چه کار می خواهید انجام دهید.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید در این زمینه واقعاً جدی بود و باید بگویید که چگونه می خواهید با این غارتگرانی که منابع بانکی را برده اند و خورده اند برخورد کنید؟
میرسلیم افزود: در شرایطی که بدهکاران عمده بانکی وجود دارند کارخانه های شما ورشکسته شده اند و نتوانستند اقساط بانک ها را پرداخت کنند و این اقساط روی هم مانده اند و از آن طرف شما بهره را به مردم داده اید این شرایط بانک ها را به ورشکستگی کشانده باید بگویید که چه کار می خواهید انجام بدهید؟
وی تصریح کرد: بانک صادرات، بانک تجارت و بانک ملت شما گرفتار هستند، اگر مردم متوجه شوند چه شرایطی وجود دارد سلب اعتماد خواهد شد و شما با این شرایط چه کار خواهید کرد؟
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: برای بانکداری مطلوب باید یک مقداری جدی تر برخورد کرد وگرنه ما به جایی نخواهیم رسید، در اعطای وام های کوچک به مردم کلی مصیبت درست می کنید، در مقابل در وام های بزرگ به راحتی در اختیار افراد قرار می دهید چرا؟ به خاطر اینکه در این نوع وام ها زد و بند وجود دارد.
میرسلیم افزود: این راه درستی نیست و اصلاحات می خواهد به کشاورز بنده خدای روستایی می گویید باید از شهر وثیقه ای پیدا کن و برای دریافت وام بیاور آیا این درست است؟! این شیوه ها به نظرم ما را به جایی نخواهد رساند.
وی خطاب به روحانی تأکید کرد: اگر می خواهید این روند را اصلاح بکنید باید به طور قاطع بگویید چه کار می خواهید انجام بدهید؟ اکنون در رقم کارمزد قبلی ایستاده اید و بعد می گویید تورم را به زیر 10 درصد رسانده اید این شرایط تناقض است، نمی شود نرخ تورم زیر 10 درصد باشد در طرف مقابل بهره بانکی 18 یا 15 درصد باشد شما باید بگویید که این تناقض را چگونه می خواهید حل کنید؟


روحانی: ما آماده مناظره راجع به همه موضوعات با حضور خبرنگاران هستیم
نامزد انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای رئیسی چند بار گفتند که بین دولت فعلی و دولت قبلی مناظره برگزار شود، ما حاضریم با خود آقای رئیسی مناظره کنیم چرا که افراد دولت قبلی در ستاد ایشان هستند و آماده ایم با آقای رئیسی راجع به همه موضوعات با حضور خبرنگاران مناظره کنیم.
آقای حسن روحانی افزود: ایشان می گویند آن وقت بوده، گذشته، خوب مگر شما در قوه قضاییه نبودید؟ چطور رسیدگی نکردید؟ چطور 3،6 میلیارد دلار پول مردم را آمریکایی ها توانستند ضبط بکنند درحالیکه در سال 86 و 87 ده ماه فرصت داشتیم تمام این پول و این اوراق را برگردانیم.
وی گفت: در آن دولت که نفت داده شد به یک آدم فاسد شما چه کار کردید؟ در همین تامین اجتماعی که یکی از دوستان قضایی شما بود رفت آنجا و بسیاری از مفاسد و مفاسد نفت هم از همان تامین اجتماعی شروع شد اکنون 3،8 میلیارد پول مردم معلوم نیست کجاست. چه کسانی این کار را کردند؟ بعضی از آنها را آقای رئیسی می شناسد چون ایشان در قوه قضاییه و سازمان بازرسی بودند.
روحانی افزود: چطور اینها در دولت قبل رسیدگی نشده؟ مگر دولت قبل سازمان نظارت و بازرسی نداشته است؟ مگر قوه قضاییه آن زمان نداشته است؟ چطور الان کوچکترین تخلفی رخ می دهد سخنگوی قوه قضاییه می آید و اعلام می کند که البته کار خوبی می کند اگر براساس عدالت باشد، بسیار هم خوب است.
وی گفت: کجا بود این سخنگوی قوه قضاییه در دولت قبل؟ زمانی که در خیابان دارو نبود و مردم صف بسته بودند و اینکه در بیمارستان ها وسایل جراحی و سوزن جراحی نبود شما مگر مسئول نبودید و نظارت نمی کردید؟ چرا نیامدید و به مردم اعلام نکردید؟ و الان دارید می گویید.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما می گویید که به آینده حواله می دهیم کشاورزی آینده خوب می شود ما که در گندم پارسال خودکفا بودیم امسال هم ان شاء الله خودکفا هستیم به آینده حواله می دهیم، که 21 میلیون تن به موادغذایی مان در این دولت افزوده شد به آینده حواله می دهیم.
روحانی گفت: ما وضع کشاورزی و کشاورزان امسال که پول گندم را 17 برابر سال 91 دریافت کردند به آینده حواله می دهیم البته نمی خواهیم بگوییم که وضع کشاورزان بدون نقص و اشکال است، باید اشکالات رفع شود.
وی افزود: در مورد بانک ها که گفته می شود 15،1 درصد معوقات در اول این دولت بوده است امروز معوقات ما 9 درصد و حداکثر 10 درصد است پس ما توانسته ایم بانک ها را در مسیر درست قرار دهیم نظارتی که امروز بر بانک ها می شود آیا با دولت قبل قابل مقایسه است؟ آقای قالیباف خودش می داند که نظارت بانک مرکزی ما خیلی بهتر از سال های قبل شده البته ما هم کمک کردیم مصوبه شورای عالی امنیت ملی، دستور رهبری بوده و همه کمک کردند سال گذشته ما 9 هزار میلیارد تومان وام ازدواج به جوانان دادیم.
روحانی گفت: 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت شد، 43 درصد تسهیلات بیشتر پرداخت شد نباید ما غیراخلاقی حرف بزنیم، آقای قالیباف چرا کلام غیراخلاقی بکار می برید شما که نیاز ندارید در طول همه این چهار سال با همه امکاناتتان علیه این دولت کار کردید، هر روز تخریب کردید، شما و دوستانتان ساختمان های مجلل در شمال تهران گرفتید، فیلم درست کردید، شبانه روز علیه دولت در روزنامه های خودتان همه تیترها علیه دولت بوده و نیازی نیست بیش از این تخریب که حالا دوستانتان شبانه سی دی و جزوه پخش می کنند.
وی افزود: فکر می کنم نیازی به این حرف ها نباشد شما تخریب به اندازه کافی کرده اید مردم در روز جمعه 29 اردیبهشت تصمیم خود را اعلام خواهند کرد.


بخش دوم مناظره

روحانی: مهمترین مسئله در نقدینگی، تورم است
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در مسئله نقدینگی مهمترین مسئله، تورم است که باید مراقب باشیم تورم ایجاد نشود.
آقای روحانی در مرحله آخر مناظره امروز در پاسخ به سؤالی که فرصت ها و تهدیدهای رشد نقدینگی چیست، افزود: قبل از اینکه به این سؤال پاسخ بدهم به مطالبی که برادرم آقای رئیسی اشاره کردند، پاسخ می دهم با اینکه روز میلاد امام زمان(عج) است و ایشان هم لباس و دوست بنده هستند و بنده نمی خواهم اینها را بگویم. ایشان می گویند که چرا بنده در ماههای آخر برای افتتاح به استان ها رفته ام؟ استان ها رفتم و مصوبه گذرانده ایم به این سفرها رفته ایم و افتتاح کرده ایم. آیا شما از افتتاح ها ناراحت هستید؟ شما می فرمایید چرا در ماههای اولیه 96 قانون تصویب کرده ایم. ما این قانون را شهریور سال گذشته نوشتیم. دیماه آن را تقدیم مجلس کرده ایم، مجلس آن را تصویب کرده و ما آیین نامه آن را تنظیم کرده ایم و موظفیم به اجرا.
وی افزود: شما ظاهراً به مسائل قانونی آشنا نیستید. با آنکه ادعا دارید یک مقداری هم حقوق خوانده اید. شما هنوز هم یک قاضی محترم هستید. به این شکل به مردم تهمت می زنید؟ شما می خواهید رئیس جمهوری شوید که از حقوق ملت ایران دفاع بکند. چرا اتهام می زنید بدون دلیل بدون دادگاه؟
وی افزود: من با هیچ کس عقد اخوت ندارم. هر کس تخلفی کرده و در هر کجا هست باید با اشد وجه مجازات شود. هیچ کس مانع این کارها نیست. شما کار انتخاباتی می کنید آقای رئیسی شما اگر با فساد مخالفید؛ در پرونده 12 هزار میلیاردی که یک طرف آن قاضی ای بود که میلیاردها تخلف کرده بود و عزل شد و یک طرف دیگر همکار شما در آنجای محترم بود که الان فرار کرده و یک طرف آن مقام دولتی بود که در ستاد شماست.
وی افزود: شما اگر با فساد مخالفید چرا فساد روشن پرونده ای را که شما از آن مطلع هستید چرا از آن استفاده می کنید. من نمی خواستم این مطالب را مطرح کنم اما چون شما آغاز کردید من هم گفتم.
روحانی گفت: در مسئله نقدینگی هم مهمترین مسئله مسئله تورم است باید مراقب باشید تورم ایجاد نشود.

جمع بندی پایان مناظره

روحانی: در چهار سال بعد تحریم های غیر هسته ای را برمی دارم
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:من آمادگی دارم در 4 سال بعد تحریم های غیرهسته ای را با قدرت بردارم و عزت ایران را بازگردانم.
حسن روحانی در سومین مناظره تلویزیونی، اظهار داشت: من پرونده سال 84 آقای قالیباف که دست من بود، در دبیرخانه دعوا کردم که این پرونده نباید در زمان انتخابات منتشر شود.
وی گفت: من اگر آن مردانگی را نمی کردم شما الان اینجا نبودید، شما که حرفت لوله کردن بود و می گفتید بگذارید دانشجو ها را ظرف دو ساعت لوله می کنم، ما اگر جلوی شما نبودیم الان دانشگاه ها پر از لوله بود.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: شما نمی خواهد درباره املاک و اموال مردم صحبت کنید چرا ریا کاری می کنید ، من اگر بیشتر از یک خانه داشتم مال شما، اگر تخلفی داشتم بروید شکایت کنید و می دانید آن زمین من هم معوض چه بوده است، شما بهتر است به طرقبه رسیدگی کنید و ببینید بستگان شما چکارمی کنند.
روحانی در ادامه گفت: آقای رئیسی شما هر صحبتی می خواهید بکنید و هر تهمتی می خواهید بزنید، شما قاضی هستید دست شما باز است، شما دادستان روحانیت هم هستید و می توانید همه علما را دستگیر کنید باید بپرسیم علما چه ازشما کشیده اند.
وی افزود: ازشما خواهش می کنم امام رضا (ع) را برای مردم بگذارید، امام رضا (ع) را حزبی و جناحی نکنید، امام رضا متعلق به همه ایرانیان و شیعیان است و اگر می خواهید نبات و پارچه سبز برای روستاها بفرستید این کار را بگذارید برای بعد از انتخابات.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آن افراد و نهادهای انقلابی و امنیتی که اتوبوس می آورند از بیت المال استفاده می کنند، شما که قاضی هستید چرا برخورد نمی کنید؟
روحانی افزود: مردم، ما چهار سال پیش با هم یک عهد بستیم و در برابر تحریم ها ایستادگی کردیم و آن را برداشتیم و PMD را که بهانه جنگ بود از بین بردیم و الان این آمادگی را دارم در چهار سال بعد غیر از تحریم های هسته ای بقیه تحریم ها را با قدرت بردارم و عزت ایران را بازگردانم.
وی گفت: ما عهد بستیم که از رکود خارج شویم و به رشد برسیم و تعهد کردیم تورم را کاهش دهیم و دادیم ضمن اینکه ما در تولید گندم خودکفا شدیم و با یاری شما 21 میلیون تن مواد غذایی تولید کردیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما آب های مرزی را به سرزمین برگرداندیم و کشاورزان ما در پاییز با این آب کشاورزی خواهند کرد و ما به کمک مردم برای نجات خشکسالی قدم بر می داریم.
روحانی گفت: ما با کمک مردم جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه و یک طوفانی که می توانست زندگی 14 میلیون نفر در غرب کشور را تحت تاثیر قرار دهد، گرفتیم.
وی با بیان اینکه ما عهد بستیم به خانواده شهدا و ایثارگران توجه کنیم، افزود: اکنون مطالبات سال های 76 تا 94 خانواده شهدا و ایثارگران را پرداخت کرده ایم.
روحانی گفت: عهد من با شما راستگویی، صداقت و کار با یکدیگر است.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 720

آخرین خبر