پخش زنده

اخبار انتخابات

مشکل ریزگردهای خوزستان ۴ ساله مهار می‌شود

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت‌: ریشه مشکل ریزگردهای خوزستان فنی است و با بررسی که ما کردیم بین ۳ تا ۴ سال مهار می‌شود و اگر کسی گفت که ۶ ماهه آن را مهار می‌کنم حرف غیرعلمی زده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سید مصطفی آقا میرسلیم با حضور در دانشگاه شهید چمران اهواز افزود‌: دیشب در مناظره من خواستم بیانگر نظر شما دانشجویان باشم و به نامزد‌ها اعلام کنم که دانشجو‌ها هم هستند و باید در جمع آن‌ها حضور داشته باشید.

وی در بخش دیگری از سخنانش، اشتباهاتی نظیر ساختن سد گتوند را باعث ایجاد ریزگرد‌ها خواند و گفت: باید این سد را بدون رودربایستی تعطیل کرد. مانند سدهایی که بر رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه زده شده است.

میرسلیم افزود: اگر ما در مناسبات سیاسی مان با کشورهای همسایه خودمان فعال باشیم می‌توانیم ریزگرد‌ها را مهار کنیم و بیابان زایی که در کشور همسایه ما ایجاد شده ناشی از خشک شدن سرچشمه فرات است.

وی افزود‌: امروز ترکیه در حال ساخت سد بر روی فرات است که ما باید با مناسبات سیاسی خودمان مانع از این مسأله شویم.

میرسلیم گفت: دولتی که فقط مذاکره با آمریکا را در شأن خودش می‌داند و امیدوار است لبخند دولت آمریکا متوجه ما شود دیگر اعتنایی نمی‌کند که با ترکیه مذاکره کند.

وی افزود‌: مذاکره با همسایگان نخستین اقدام است نه آخرین اقدام؛ و اگر می‌خواهیم با ریزگرد‌ها و قاچاق مقابله کنیم باید به مذاکره با همسایگان اعتنا کنیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود‌: ده‌ها سال است درباره سوزاندن گاز ترش در خوزستان اعتراض می‌کنم، اما این مسئله مربوط به این دولت نیست، اما در دولت یازدهم تشدید شده است.

وی گفت‌: همین گازی که در مشعل‌ها سوزانده می‌شود از نظر ارزش، برابر با ۲ ماه کل یارانه هاست؛ من پیشنهاد دادم که باید این گاز ترش را به انرژی برق تبدیل کنیم.

میرسلیم افزود‌: کشور پیشرفت نخواهد کرد مگر به اینکه به فعالیت‌های پژوهشی دانشجویان و استادان بها بدهیم و ما در مرکز تحقیقات خود سال‌ها کار کردیم بدون اینکه تسلیم خارجی شویم، حال دولت می‌گوید تا تحریم برداشته نشود ما آب و نان شما را نمی‌توانیم تأمین کنیم.

وی گفت‌: دانشجویان دانشگاه شریف ماهواره خودشان را آماده پرتاب می‌کنند، اما دولت یازدهم جلوی آن را می‌گیرد؛ آیا این بها دادن به علم است؟

میرسلیم افزود‌: وعده‌های هر دولتی که سرکار می‌آید محقق نمی‌شود مگر به دست افرادی که آلوده به فساد نباشد؛ افرادی هستند که سرمایه و پول دارند و سرمایه شان هزار میلیارد تومان است؛ اگر من خواستم از آن‌ها استفاده کنم باید به آن‌ها بگویم کاسبی خود کنار بگذارید و سپس سرکار بیایید.

وی گفت‌: برخی وزیران مانند نعمت زاده که من در ابتدای انقلاب با آن‌ها همکار بودم، عضو هیئت مدیره ۹۰ شرکت است. نمی‌توان در کابینه دولت کاسبی کردن و خدمت کردن را با هم جمع کنیم.

میرسلیم به اشاره به این که فساد از سرچشمه باید خشکیده شود افزود‌: وقتی وزیر و مدیر کل اصلاح شوند و مفسد نباشند، کارمندان آن هم درست می‌شوند.

وی گفت‌: اگر در این کشور بخواهیم طبق اهداف چشم انداز پیشرفت کنیم، نیرو کم خواهیم آورد. دولت یازدهم با سیاست مهار تورم صنایع و تولید را راکد و جوانان ما را بیکار کرد. هنر این بود که جوانان در کار بمانند و تولید پر رونق باشد و توأم با آن تورم مهار شود.

میرسلیم در واکنش به برخی شعارهای دانشجویان که در حمایت از روحانی و برخی سران فتنه سرداده می‌شد افزود‌: در سال ۵۴ وقتی دانشجویان به تشکیلات طاغوت اعتراض می‌کردند، گارد وجود داشت و دانشجویان را فلک و سر به نیست می‌کرد. از اینکه امروز می‌توانید به راحتی عقیده خود را مطرح کنید، قدردان باشید. قدر اینکه امروز می‌توانید نعره و فریاد بزنید بدانید. من به شما احترام گذاشتم و در جمع شما حاضر شدم، اما دیگر نامزد‌ها به حضور در جمع شما اهمیت نمی‌دهند.

وی گفت‌: مبادا روز ۲۹ اردیبهشت رأی خود را خراب کنید و بعد از ۴ سال از رأیی که دادید پشیمان شوید.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 460

آخرین خبر