پخش زنده

اخبار انتخابات

دست رانت خوارها را کوتاه می کنیم

نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه دست رانت خوارها را کوتاه می کنیم، گفت: شیوه اجرا مهم تر از ارائه برنامه های جدید است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمدباقر قالیباف در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: بر اساس سند چشم انداز کلی کشور سیاست های کلی تهیه و شده و به تصویب رهبری رسیده و ابلاغ شده است و بر اساس آن نمایندگان برنامه ششم را نوشته اند کاندیداها باید بگویند شیوه اجرایی آنها برای این برنامه مدون چگونه است.
او گفت: بر اساس یک ساعت کار در هفته حدود 3 و نیم میلیون نفر بیکار داریم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: متولدین دهه هفتاد 64 تا 74 حدود 1 میلیون ودویست نفر هستند که در حوزه اشتغال وارد می شوند.
قالیباف گفت: ایجاد 5 میلیون شغل طبق برنامه است و کسی نمی تواند بگوید شغل از کجا بوجود می آید.
او افزود: تحقق برنامه ششم را با همین 5 میلیون شغل انجام خواهد شد.ما فقط نیازمند سرمایه نیروی کار تکنولوژی هستیم که همه را در کشور داریم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما یک درصد جمعیت و وسعت جهان و 5 درصد منابع را داریم پس بحران کجاست؟ در اجرای اینها و عملیاتی کردن این ها مدیریت نیاز است ، کار به عمل است نه سخنرانی.
قالیباف افزود: مدیریت فعلی کشور ما به 60 سال قبل بر می گردد با این مدیریت نمی شود توقع داشت که برنامه ها به درستی صورت پذیرد.

00:00
01:57
محمد باقر قالیباف در ادامه گفتگوی ویژه خبری گفت: امروز هم بیکاری و هم گرانی داریم. بعضی ها معتقدند گرانی نداریم و می گویند تورم تک رقمی شده است.
این نامزد ریاست جمهوری افزود: تعریف تورم در علم اقتصاد این است که بیش از 350 کالا قیمت تمام شده کالا را با سال قبل مقایسه می کنند و می گویند تورم تک رقمی شده است اما آیا مردم هم تورم را 7 یا 8 درصد می بینند؟ حتما اینطور نیست.
در سال 93 شکر کیلویی 1500 بود و امروز 3500 تومان است این چند درصد تورم می شود؟ به عنوان نمونه قبض گاز و آب یک ساختمان مشخص در سال 92 برابر با 39400 تومان بود، همین ساختمان با همان مصرف شده 71 هزار تومان.
تعریف علم اقتصادی تورم به جای خود درست است اما امروز مردم ما گرانی را می بینند و رکود هم هست. بارها گفته اند از رکود عبور کردیم اما معقتدیم عبور نکردیم.
اگر بدون نفت محاسبه کنیم حدود 1.5 درصد رشد داریم و در مسکن منفی 16 هستیم.
قالیباف گفت: ما باید رونق را بیاوریم. رونقی که به دنبال خودش گرانی نیاورد اگر گرانی آورد دچار اشکال می شود. برای این کار باید خلق پایه های درآمدی جدیدی برای دولت انجام دهیم. به عنوان نمونه برای واردات لوکس باید تعرفه های سنگین بیاوریم یا اگر ناگزیر به آوردن هستند تعرفه سنگین ببندیم.
ما 40 درصد فرار مالیاتی داریم که باید گرفته شود اما به تولید کننده شغل و صنایع کوچک و متوسط معافیت دهیم و حداقل 50 درصد معافیت دهیم. حتی در حوزه مشاغل می توانیم حداقل 50 درصد کاهش دهیم . خود این کاهش درآمد ما را بالا می برد چون انگیزه برای پرداخت مودیان بیشتر می شود از آن طرف مالیات بر ثروت را بیشتر کنیم.
در حوزه یارانه ها بحثی است وقتی می خواهیم افزایش دهیم می گویند تورم ایجاد می کند. من می گویم چطور می شود بودجه جاری دولت سه برابر می شود. در آغاز دولت بودجه 104 هزار میلیارد بود و امسال 330 هزار میلیارد شده این در حالی است که بودجه عمرانی تغییری پیدا نکرده است.
بودجه جاری سه برابر می شود و باعث گرانی نمی شود اما وقتی می خواهیم یارانه مردم را بدهیم می گوییم گرانی می شود.
معتقدیم می توانیم هم رونق داشته باشیم و هم گرانی نداشته باشیم دولت ها باید بلد باشند دو کار را با هم انجام دهند
ما گرانی، بیکاری و رکود داریم هر سه باید با هم رفع شود.
رکود ایجاد می کنیم و می گوییم می خواهیم تورم را حل کنیم اما بازار کسب و کار همه مردم دچار مشکل است . اینکه نشد مدیریت اقتصادی!

00:00
00:56

محمد باقر قالیباف در ادامه گفت وگوی ویژه خبری گفت: یکی از اشکالات جدی که بر این دولت وارد است اینکه بیشترین افزایش نقدینگی داشته است. امروز 1280 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور است.
این نامزد ریاست جمهوری افزود: این دولت از ابتدای شروع کارش تاکنون 800 هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه کرده است که به ازای هر خانوار 40 میلیون تومان می شود.
اگر این کار درست مدیریت می شد باید تحول جدی اتفاق می افتاد. اگر می خواهند رونق ایجاد کنند و جریان نقدینگی درست هدایت نشود حتما تورم ممکن است اتفاق بیفتد.این پول عمدتا در اختیار بانک هاست.
وی گفت: بانک های ما نقش جدی در حوزه سرمایه دارند که پول های مردم و همه نقدینگی کشور در آنجا یا در اختیار بانک مرکزی است اما امروز مدیریتی بر اینها نمی شود و ناعدالتی است.
الان وام ازدواج بخواهید بگیرید ماه ها و سال ها منتظر می مانید. حتی وام 10 و 20 میلیون تومانی آنقدر سند و ضمانت می خواهد که شما منصرف می شوید اما 4 درصدی ها کسانی هستند که با رابطه به بانک ها می آیند گاهی اوقات بدون سند و با یک چک و سفته، چند ده و چندصد میلیارد وام از بانک ها به اسم تولید می گیرند اما در مسیر دیگری هدایت می کنند.
قالیباف گفت: باید سیستم نظارتی دقیق داشته باشیم. پول از مسیر بانک بیاید و در جایی برود که تخصیص داده شده است. امروز این کنترل وجود ندارد و رهگیری تا مقصد صورت نمی گیرد و وام ها هدفمند نیست. لذا می بینیم دچار مشکلات جدی می شویم و تولید شکل نمی گیرد.
وی افزود: شاهد هستیم چند صد هزار میلیارد تومان به افرادی داده می شود که بیشترین سهم را می برند. شاید چند هزار نفر بیش از 80 درصدظرفیت وام بانک ها را می گیرند و 20 درصد وام به 96 درصد مردم می رسد. ضعف در جایی است که حتی امنیت سپرده های ثابت هم برقرار نمی شود.
یکی از برنامه های ما هدایت و نظارت بر این بخش و اصلاح سیستم نظام بانکی است.


نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی رویکردها بر مبنای بی توجهی به قشر عمومی جامعه است شاهد این شرایط هستیم می گویند سه میلیون مسکن اضافی در کشور وجود دارد سوال کنید چقدر افرادی هستند که خانه ندارند. این سه میلیون در اختیار چه کسانی است.
قالیباف افزود: اینها همان 4 درصدی ها هستند که اموال خود را از طریق قاچاق واردات غیر ضروری و دلالی پیدا کرده اند. اینها کسانی هستند که یک خانه خودشان دارند یک ویلا در کیش و شمال می گیرند و خانه کنار دستی می گیرند و در مقابل یک خانواده 5 نفره مستاجر است.
وی گفت: توزیع مسکن عادلانه نیست از این رو در برنامه این است که به سرعت مابقی مسکن مهر را به اتمام برسانیم که بعد از این همه از رنج و زحمت نجات پیدا کنند.
قالیباف افزود: کار اصولی در دولت مردم این است که بافت های فرسوده در حاشیه شهر های بزرگ، شهرهای کوچک و متوسط را احیا کنیم همه زیر ساخت ها در بافت فرسوده آماده است و نیاز به سرمایه گذاری سنگین نیست.
اگر شهرکی در خارج از شهر ساخته شود، هر متری 2.5 میلیون تومان هزینه زیر ساخت هاست اما برای احیای بافت فرسوده می توانیم قیمت تمام شده را ارزان تمام کنیم . این مسکن را می توان در اختیار خانواده مستضعف و محرومان قرار داد .
وی گفت: از دیگر سو بودجه جاری دولت باید کاهش پیدا کند. الان باید این بودجه به بخش عمرانی هدایت شود. در کارهای عمرانی هم مجددا اشتغال ایجاد می شود و با این کار می توانیم از رکود بخش مسکن خارج شویم و 500 هزار شغل با فعال کردن بخش مسکن ایجاد شود.

00:00
01:32
وی گفت: مهم ترین مشکل نظام بانکی این مدیریت های بانک هاست. اخیرا بین هیات مدیره و هیات عامل در بخش نامه بانک مرکزی تغییراتی ایجاد شده است اما امروز ریشه بسیاری از مفاسد افتصادی اینجاست که افراد صاحب نفوذی که وصل به بالاترین مراجع کشوری هستند پیدا می شوند. از برادر رئیس جمهور، برادر معاون اول رئیس جمهور در این حد تعیین تکلیف می کنند که چه کسی مدیرعامل و چه کسی هیات مدیره بانک شود.
وقتی از جایی که صلاحیت کار ندارند در این بخش می آورند به عنوان نمونه بانک ملت، یعنی 30 تای اعضای هیات مدیره ها خرید و فروش می شود. در نتیجه وام بدون بهره می دهند و این رقم وام ها چند صد میلیارد تومان است.
قالیباف افزود: حتی الان برای وام قرض الحسنه 4 درصد سود می گیرند اما این وام ها بدون بهره پرداخت می شود و بعد همان پول را در همان بانک سپرده گذاری می کنند و سود می گیرند.
در دولت مردم این دست ها را قطع می کنیم و توزیع منابع را عادلانه انجام می دهیم. وقتی اولویت تولید است وام باید به این بخش برود.
وی گفت: بانکها را از حالت بنگاه داری خارج می کنیم به بانک باید به عنوان سرمایه نگاه کرد. امروز اکثر بانک ها دارایی ثابت زیادی پیدا کرده اند و سرمایه آنها بلوکه شده است.
امنیت سپرده گذاران مهم است. روزی هست نبینید کاسپین، میزان و ... تجمع نکنند؟ آنها مصوبه بانک مرکزی داشته اند اما الان اصل سپرده و پول آنها از بین رفته است. در این شرایط فردا ممکن است این اتفاق برای بانک ها هم اتفاق بیفتد. باید در سیستم بانکی تحول صورت گیرد و امنیت سپرده گذاری داشته باشیم.
قالیباف افزود: ما برنامه ای برای ضمانت وام ها داریم . تا سقف 15 میلیون تومان از محل یارانه ها. کسانی که شغل ندارند 250 هزار کارانه یا 150 هزار تومان یارانه را می گیرند اگر وام تا سقف 15 میلیون داشتند ما خودمان ضمانت اینها را می کنیم و از محل پرداخت یارانه ها، قسط وام ها را بدهیم. مخصوصا اینجا جریان هدایت کار باید وجود داشته باشد به این معنی که اگر وام بیشتری خواستند بدهیم اما برای اشتغال.
تنها یارانه را برای هزینه جاری ندهیم بلکه یارانه تولید را به توانمندی در صنایع کوچک و خانگی بدهیم این اصلاح نظام مالی می شود.

محمد باقر قالیباف گفت: قانون به ما گفته است که در حامل های انرژی ، نان و ... قیمت ها را متعادل و از محل این افزایش قیمت ها، نقدینگی ها را جمع کنیم تا در سازمانی به نام سازمان هدفمند کردن یارانه ها بریزیم. بعد این یارانه ها را هدفمند توزیع کنیم.
وی افزود: در توزیع باید 50 درصد به مردم 30 درصد تولید و 20 درصد برای دولت توزیع شود.
او گفت: سوال این است روزی که 45 هزار و 500 تومان به مردم می دادیم قیمت بنزین 100 تومان و 400 تومان بود اما امروز قیمت بنزین 1000 و 1200 تومان است. ما به تفاوت این پول در بخش هایی مثل برق، گازوئیل، آب و بنزین کجا می رود؟ 85 هزار میلیارد تومان از این محل آورده است و همه این پول باید به صندوق برود.
البته نمی گویم یارانه همه مردم را باید افزایش دهیم. کسی که در خانه جکوزی و استخر را روشن می کند و 4 ماشین دارد چه یارانه ای نیاز دارد؟ اما جمعیت کمی نداریم که تنها با یارانه زندگی می کنند . در حقیقت می خواهیم یارانه این افراد را به 150 هزار تومان برسانیم و حق آنها هم هست .
قالیباف گفت: بخشی از یارانه برای توانمند سازی همین افراد باید به بخش تولید برود.
جوانی جوایای کار است می خواهد مهارت خود را حفظ کند و بعضی متاهل هستند ، ماهانه 250 هزار تومان کارانه به این افراد پرداخت می شود.
قادر هستیم درآمد ارزی کشور را به دو برابر افزایش دهیم . امروز یکی از مشکلات کشور خام فروشی است. امروز ببینید صنایع فولاد دست چه کسی است؟ بانک ها را چه کسانی اداره می کنند و پتروشیمی ها چه کسانی هستند.
این نامزد ریاست جمهوری ادامه داد: اینها گاز ارزان را با فاصله زمانی پرداخت دو سه ساله در مجتمع ها تبدیل به مواد اولیه می کنند، به جای اینکه به صنایع پائین دستی بدهند که ارزش افزوده دو سه برابر دارد، خام فروشی می کنند.
این صنایع پائین دستی پتروشیمی الان از چین و سایر کشورها وارد می شود. الان تکنولوژی اش را داریم اما چرا خیانت می کنیم و مواد اولیه را به کشورهای دیگر می دهیم .
بعضی اوقات این ها با خود کارخانجات خارج از کشور شریک هستند ما هم باید گران تر کالا را بخریم هم بیکاری را تحمل کنیم. اگر این را اصلاح کنیم جلوی واردات بی رویه و قاچاق را بگیریم حتما می توانیم اشتغال ایجاد کنیم و با گرانی مقابله کنیم.
ما تضمین می کنیم اقلام اصلی مردم که در زندگی جاری با آن سر و کار دارند تورم آنها را تک رقمی نگه داریم
اختلاف طبقاتی به جایی رسیده است که یک نفر از افراد برخوردار در همین دولت 12.5 برابر یک فرد مستضعف در حوزه شخصی مصرف می کند، اگر امروز مردم در حوزه اقتصاد گله مندند برای این موارد است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از نابسمانی های اقتصاد ما ریشه در فساد دارد. یک بخش فساد باید اصلاح ساختاری و هوشمند سازی شود. اما مهم تر آن اراده مسئولان است اگر مسئولان خودشان روحیه فساد ستیزی نداشه باشند فساد ریشه کن نمی شود این مهم تر از برخورد قوه قضائیه است.
محمد باقر قالیباف افزود: متاسفانه امروز این روحیه فساد ستیزی در این دولت نیست. نمونه هایش روشن است.
وی گفت: امروز بخشی از روحیه مسئولان در مجموعه دولت شده است یک روحیه اشرافی و تاجرمسلکی. یعنی خودشان تاجرند. نه در یک و دو شرکت بعضا 20 و 30 شرکت فعالیت افتصادی می کنند.
یکی از حرف های ما در نظام اسلامی این است که تولید ثروت و ثروت اندوزی چیز بدی نیست مردم باید این را انجام دهند اما مدیر و مسئول در رده بالای دولت و رده های پائین تر وقتی مسئولیت دارند چه معنی دارند تاجر مسلک باشند؟ بعد از رانت اطلاعات استفاده می کنند و مجبور می شوندتسلیم فساد و دروغ گویی شوند.
می آیند وعده می دهند و نمی تواننند وعده شان را عمل کنند ، بعد حرف کذب می زنند.
قالیباف گفت: مثل دوره قاجار طوایف مختلف با ارتباط سفارتخانه ها و خارجی ها دور هم جمع شده بودند و مردم رها شده بودند.
امیرکبیر قهرمان شد چون هم کارآمد بود و هم با فساد مبارزه و دست اینها را کوتاه کرد. آنهایی که خودشان تاجر مسلک هستند حتما سیستم درست نمی شود. دوست دارم وقتی این حرف ها گفته می شود سند دهیم.
الان کسانی باور نکردند اموال قالیباف اینقدر است. محمد باقر قالیباف تا این لحظه در جمهوری اسلامی هیچ فعالیت اقتصادی حتی مباح هم انجام ندادم و در آینده نیز نه خودم انجام می دهم نه اجازه می دهم مدیران انجام دهند.
دولتی که وزیرش کالای خلاف قانون وارد کند و از یک روستایی مستضعف کارت بازرگانی موقت می گیرد، توقع دارید فساد ریشه کن شود؟
من حرف پاداش ها را زدم و سند ارایه دادم و البته می دانم این حرف هزینه های سنگینی دارد و از فردا صبح تخریب و تهمت است.
مدیران نباید به سمت ثروت اندوزی روند اگر به این سمت روند دیگر این مفاسدی که می بینیم وجود دارد و روز به روز هم بدتر خواهد شد.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 480

آخرین خبر