پخش زنده

اخبار انتخابات

مشارکت بالای مردم؛ نشانه آن است که خود را شریک حکومت می بینند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: مشارکت 73 درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری، نشانه این است که مردم رای خود را صاحب اثر می دانند و خود را شریک حکومت می بینند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقامحمدی با حضور در برنامه "نگاه یک" شبکه یک سیما با بیان اینکه حضور و همراهی مردم با حکومت و اعتماد آنان سرمایه بزرگی است، ادامه داد: مردم با وجود صف های طولانی پای صندوق های رای ماندند و مسئولان هم باید به خواسته های مردم توجه کنند.

وی گفت: بلوغ سیاسی حاصل شده است زیرا همه جناح ها و گروه ها به صندوق های رای، آری گفتند و راه حل را در رای دیدند و ساز و کار آن را پذیرفته اند.
آقامحمدی با اشاره به اینکه ایرانی های مقیم 103 کشور در انتخابات شرکت کردند، اضافه کرد: این سرمایه بزرگی است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شورای انقلاب فرهنگی مصوبه ای با نام سوادهای 10 گانه دارد که از جمله شامل سواد سیاسی، اجتماعی، آماری، اقتصادی، فرهنگی و رسانه ای می شود که افراد باید این سوادها را داشته باشند و فقط سواد خواندن و نوشتن کافی نیست.
آقامحمدی افزود: این مصوبه مهجور مانده است و باید ساز و کارهای اجرایی آن فراهم شود و با این کار، بلوغ مردم کامل می شود.

وی با بیان اینکه باید بتوانیم فیبر نوری را به همه خانه ها برسانیم، ادامه داد: شبکه های اجتماعی مانند تلگرام باید ملی و وسیع شود تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند و شبکه ملی اطلاعات هم باید راه اندازی شود و پرداختن به فضای مجازی برای کار انتخاباتی هم باید مورد توجه قرار گیرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه حضور مردم کشورمان در انتخابات بر روی کشورهای غیر دموکراتیک منطقه تأثیر تعیین کننده دارد، گفت: این کشورها سعی می کنند حوادثی را ایجاد کنند تا این آثار دیده نشود مثلا سفر ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان هم زمان با انتخابات ما انجام شده است و حملات به یمن را هم شدت بخشیدند.
آقامحمدی افزود: عربستان صعودی می خواهد 110 میلیارد دلار اسلحه بخرد و به خیال خود مردم کشور ما را بترساند در حالی که مردم ما اهمیتی به این موضوع نمی دهند و پیام کشور ما صلح و دوستی است.
وی ادامه داد: آمریکایی ها به بی راهه می روند و این نشانه جلوه کردن تضادهایشان است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکایی ها به جایی این که در روش هایشان تجدید نظر کنند عقب گرد می کنند و نتیجه این رفتار شکست است.
وی افزود: سفر ترامپ به عربستان بد موقع بود و اثری در کشورمان ایجاد نکرد.
آقامحمدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مهم این نیست چه کسی رای می آورد مهم این است که پیام مردم شنیده می شود و این در رفتار آینده دولت هم موثر است.
وی افزود: همچنین به کسانی که دولت در سایه هستند و رای نیاوردند هم پیام های مهمی می دهد که آن ها باید به بسیاری از مسایل ، فکر و برنامه ریزی کنند.
آقامحمدی با اشاره به اینکه خواسته های مردم منسجم تر شد، اضافه کرد: مشارکت جوانان هم پرشور بود و این سرمایه مهمی است و مردم با هم بودن، کار جمعی کردن و مراقب هم بودن را یاد گرفتند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حضور مردم خیال جنگ، تجاوز و شرارت را از ذهن دشمن دفع و امنیت کشور را تضمین کرده است و ملت یکپارچه شدند.
آقامحمدی افزود: مردم با یک روز رأی دادن، صدها کار را انجام دادند و ثواب این کار با چیز دیگری قابل مقایسه نیست و انسجام ایجاد شد.
وی با اشاره به اینکه دولت باید در جهت اهداف برنامه های ششم توسعه از جمله رشد اقتصادی 8 درصدی، کاهش نرخ بیکاری و تورم حرکت کند، افزود: باید طرح عدالت بنیان کردن اقتصادی که از اهداف اقتصاد مقاومتی است جدی گرفته شود.
آقامحمدی با بیان اینکه درآمد 38 درصد از جامعه برای اداره زندگی کافی نیست، اضافه کرد: عدالت بنیان کردن اقتصاد از مهمترین اقدامات است که باید انجام شود و برای این منظور نظام بانکی باید اصلاح شود.
وی گفت: هر سال 110 هزار میلیارد تومان سود به سپرده گذارها داده می شود و بانک ها هم با نرخ سود بالاتر پول را به کسانی دیگر وام می دهند و وام گیرنده ها هم پس نمی دهند و بر بدهی های معوق افزوده می شود و این یک فاجعه است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: باید به طبقات ضعیف توجه شود.
آقامحمدی گفت: نباید صادرات ما به چند کشور محدود باشد و باید دیپلماسی ما به این موضوع توجه کند.
وی در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور منتخب چگونه می تواند قدردان حضور ملی و اعتماد مردم باشد؟ گفت: اگر رئیس جمهور به وعده های خود عمل کند و کابینه خود را متناسب با سن کشور، جوان کند مردم راضی خواهند شد.
آقامحمدی با بیان اینکه توقع مردم این است که آرامش داشته باشند، افزود: باید از ثروت های ناملموس مانند سرمایه انسانی هم استفاده کرد و مهارت های مردم افزایش یابد و نهضت مهارت آموزی انجام شود.
وی با بیان اینکه نباید به گونه ای رفتار کنیم که اعتماد مردم از بین برود، گفت: یکی از ضعف های مناظره ها این بود که اعتماد را ضعیف کرد.
آقامحمدی با تاکید بر اینکه از دروغ و غیبت باید پرهیز کرد و باید مثبت ها را ببینیم، افزود: مسئولانی را که دروغ می گویند باید از سمتشان برکنار کرد و با این اقدام سرمایه اجتماعی ما تغییر خواهد کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مردم از رفتارهای نهادهای حکومت یاد می گیرند بنابراین این نهادها باید مراقب باشند.
آقامحمدی افزود: نظام های اداری باید اعتماد مردم را جلب کنند و کارراه انداز باشند و زمانی که مردم به هم اعتماد کنند با یکدیگر مشارکت و سرمایه گذاری می کنند.
وی گفت: با نحوه رفتار منتخبین در این دوره کلید این کار زده شده است و باید گذشته را فراموش کنیم.
آقامحمدی افزود: دولت باید در زمینه های مهم از گروه های مختلف نظرخواهی و مشورت و در نهایت، خودش جمع بندی کند و این کار با دولت الکترونیک، شدنی است و می توان در آن تبادل نظر کرد.
وی گفت: دولت الکترونیک باید دولت ارتباط و دوطرفه باشد و ساز و کار آن باید تهیه شود.
https://t.me/iribentekhabat
http://www.irib.ir/entekhabat

آمار بازدید خبر: 2919

آخرین خبر