اخبار رسانه

«پلپلاسی» می کوشد دیدگاه مردم نسبت به سیستان را تغییر دهد

کارگردان مستند «پلپلاسی» گفت: این فیلم در مناطق مختلف سیستان به تصویر کشیده شده و می کوشد تا دیدگاه مردم را نسبت به سیستان تغییر دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صدا و سیما ، مرتضی کاویانی کارگردان مستند «پلپلاسی» درباره این تولید جدید شبکه مستند توضیح داد: این مستند روایتگر نوروز باستانی در سیستان از زبان پلپلاسی یا همان «پرستو» به عنوان اولین مهمان بهاری منطقه است و به آداب و سنن مردم سیستان در نوروز می پردازد.
وی افزود: ایده این فیلم زمانی شکل گرفت که به سفر تحقیقاتی برای ساخت فیلم در مورد نوروز رفته بودم. پرستو نوید بهار و نوروز را در منطقه سیستان به مردم می دهد و به نظرم آمد که بهترین نوع روایت را می شود از زبان پرستو شنید. این شد که راوی فیلم عنصری از طبیعت شد.
این مستندساز با بیان اینکه «پلپلاسی» با ساختار مشاهده گر ساخته شده، یادآور شد: این فیلم در مناطق مختلف سیستان پس از بازدید لوکیشن ها که به همراه تصویربردار فیلم صورت گرفت، به تصویر کشیده شد.
کاویانی تصریح کرد: هدف از ساخت این فیلم در واقع روایت زیبایی های پنهان سیستان و بلوچستان بود که کمتر به تصویر کشیده شده است و من به عنوان فیلمساز بومی این منطقه، چنین کاری را وظیفه خود می دانستم. شاید اینگونه بتوانم قدری دیدگاههای نامناسب نسبت به این استان را تغییر بدهم.
وی تأکید کرد: به نظرم ساخت فیلم مستند قبل از هر چیزی عشق و علاقه می خواهد و علی رغم همه دشواری هایی که این هنر در پی خود دارد؛ علی الخصوص مشکلات مالی که مهم ترین مشکل همیشگی ما است، عشق و علاقه باعث می شود که بدون در نظر گرفتن چنین مصائبی به ساخت فیلم اقدام کرد.
«پلپلاسی» تولید جدید شبکه مستند دوشنبه 30 اسفند ساعت 22:15 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و سه شنبه 1 فروردین ساعت 9:45 بازپخش می شود.

آمار بازدید خبر: 1981

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

 • توضیحات:
 • نام ونام خانوادگی:
  ایمیل:
 • کد امنیتی:

نظرات

   • فاطمه
    سه شنبه, 1 فروردین 1396  11:05
   • سلام، مستندی بسیار تماشایی بود، با تشکر از دستندرکاران و عوامل مربوطه، سال نو تون مبارک

آخرین خبر