اخبار رسانه

تخریب محیط زیست، تهدید کننده سلامت است

عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: تخریب محیط زیست می تواند سلامت تک تک ما را به خطر بیندازد.

سید محمد حسین جوادی، عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفتگو ی زنده با شبكه رادیویی سلامت با اشاره به نقش مددکاری اجتماعی در حفاظت از محیط زیست افزود: اگر به شرایط روزهای اخیر نگاه کنیم، آن وقت به اهمیت نقش مددکاران اجتماعی، بیشتر آگاه خواهیم شد. وقتی بلایای طبیعی اتفاق می افتند، جامعه هم آزار خواهد دید. سیل های این چند روزه و آمار آسیب دیدگان، عاطفه ملت را جریحه دار کرده است.
وی ادامه داد: بخشی از بلایای طبیعی که با آن مواجه هستیم، مربوط به از بین رفتن بافت طبیعی زیستگاه های ماست. بالاترین فراوانی بلایای طبیعی در کشور ما، سیل است که به دلیل عدم مدارای اجتماعی ما با محیط زیست اتفاق می افتد.
جوادی در ادامه بیان كرد: اگر ما به عنوان شهروندانی که به صورت جمعی، زندگی می کنیم و سرنوشت مشترکی با هم داریم، آگاه باشیم که تخریب محیط زیست می تواند سلامت تک تک ما را به خطر بیندازد، شاید آن موقع نگاه متفاوت تری نسبت به حفاظت از محیط زیست داشته باشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران در ادامه تصریح كرد: مددکاران اجتماعی با رویکردهای اجتماع محور، می توانند محیط هایی که در معرض آسیب های زیست محیطی هستند را شناسایی کرده و برای حساس سازی مسئولان و افزایش آگاهی اجتماعی شهروندان، اقدام کنند تا از وارد شدن آسیب های بیشتر به زیستگاه ها جلوگیری کنند تا سلامت انسان ها و محیط زیست حفظ شود.
جوادی در ادامه افزود: می توان برای حفظ طبیعت، از راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت استفاده کرد. یکی از راهکارها. ایجاد همکاری، میان ارگانهاست که چند سالی است همکاریهایی میان سازمان بهزیستی، آموزش و پرورش و سازمان حفاظت محیط زیست شروع شده است؛ اما هنوز این همراهی ها کمرنگ هستند. وی اظهارداشت: راهکار دیگری که وجود دارد این است که مددکاران اجتماعی می توانند برنامه هایی را در مهدهای کودک در سازمان بهزیستی اجرا کنند که از طریق آنها، مفهوم دوستی با محیط زیست را به کودکان، آموزش دهند تا کودکان بتوانند در بزرگسالی هم ارتباط خوبی با محیط زیست داشته باشند.
گفتنی است، شبكه رادیویی سلامت با شعار «صدای دانش، نشاط و آرامش» علاوه بر پوشش رسانه ای «سی و دومین همایش مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی» در پخش زنده رادیویی خود، به طور ویژه به موضوع «مددکاری اجتماعی، مدارای اجتماعی و محیط زیست» پرداخت.

آمار بازدید خبر: 818

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات