اخبار رسانه

«جهان آرا» با موضوع نامزدهای متعدد اصول گرایان تا کاندید دوم دولت مستقر

چهل و پنجمین قسمت برنامه تحلیلی و گفت وگو محور «جهان آرا» دوشنبه 28 فروردین از شبکه افق پخش شد.

به گزارش سازمان صداو سیما؛ این برنامه با موضوع «آرایش سیاسی کشور در آستانه انتخابات» و با حضور محمدعلی وکیلی، مدیر مسئول روزنامه ابتکار، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی و سید نظام الدین موسوی، مدیرعامل خبرگزاری فارس و وحید یامین پور به عنوان مجری و کارشناس با موضوع «تحلیل آرایش سیاسی کشور در آستانه انتخابات ریاست جمهوری» به روی آنتن این شبکه رفت.
وکیلی با بیان پیچیدگی اوضاع و در خصوص علت آن گفت: در گذشته علی رغم اینکه جریان های اصولگرا و اصلاح طلب به عنوان حزب واحد در ساحت رقابت ها حضور نداشتند، اما مثلاً در سال های 1384 و 1392 به لحاظ نمادها تکثر اقطاب اصولگرا و اصلاح طلب را شاهد بودیم که همین موجب پیچیده کردن اوضاع شده است و مشخص نیست برخی نماینده کدام قرائت اصولگرایی یا اصلاح طلبی هستند.
وی با تأکید بر اینکه ترجیح است نماینده ها با شناسنامه های مشخصی شرکت کنند خاطرنشان ساخت در رقابتی با حد و اندازه ریاست جمهوری انتظار عمومی این است که رفتار حرفه ای تری را از احزاب و حضور نمایندگی شده ای شاهد باشیم. ضمن اینکه اداره کشوری همچون ایران با یک شخص بدون هویت و شناسنامه امکان پذیر نیست. انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراها و حتی مجلس شورای اسلامی متفاوت است و باید برای مردم معلوم شود این، صدا و ادعای کدام بخش از جامعه است.
مدیر مسئول روزنامه ابتکار در جواب اینکه «پس چرا ادعای مستقل بودن برای کاندیداها جذاب است، حتی نامزدهایی که شناسنامه حزبی دارند؟» عنوان کرد: زیرا احزاب ما در قامت حزب فراگیر نشده اند و هزینه بخشی از احزاب به قدری بالا رفته است که برخی از آنها مردم گریز هستند و بعضی هم مشکل در ساحت قدرت دارند، از این رو عده ای مایلند وسط حرکت کنند تا برایشان کم هزینه باشد که این امر معنادار نیست، زیرا جمهوری اسلامی از بدو تثبیت به عنوان یک گفتمان هژمون دو خرده گفتمان رسمی اصولگرایی و اصلاح طلبی را تولید کرده و سال هاست این دو در قالب یک دموکراسی ایرانی قدرت را دست به دست کرده اند. ضمن اینکه جامعه ایران هم این دو خرده گفتمان را پذیرفته است.
وی با رد اینکه مطالبه مستقل بودن کاندیداها از سوی مردم موجب این ادعا شده است تصریح کرد خاستگاه رأی آوری مهم است. مثلاً روحانی با خاستگاه رأی آوری اصلاح طلبی به ساحت قدرت آمد. در گذشته هم چنین بوده است و در کنار هر کدام از این دو جریان سیاسی جریان ها و اشخاصی بودند که داعیه استقلال نسبت به این دو جناح سیاسی را داشتند، اما مردم اقبالی نشان ندادند. همواره یا اقبال به سمت جریان اصولگرای شناسنامه دار بوده است یا اصلاح طلب شناسنامه دار. البته در مقطعی احمدی نژاد از نردبام اصولگرایی پرید و بعداً گفت من جریان سیاسی اصولگرایی به معنای مصطلح حزبی نیستم. این انکار پس از پیروزی نمی تواند واقعیت تأثیرگذاری جریان های حزبی را در موفقیت وی بپوشاند.
مدیر مسئول روزنامه ابتکار افزود در عین حال این انکار و حزب ستیزی به لحاظ توسعه معقول نیست. احزاب BRAND، تأثیرگذار و دارای منشور حکومت داری شاخص توسعه هستند. باید اشکالات احزاب را برطرف کنیم. دلیل اول به هم ریختگی گفتمانی این است که گرفتار به هم ریختگی حزبی هستیم. بنابراین کاندیداها نماینده احزاب شناسنامه دار باشند تا مردم بتوانند آنها را تشخیص بدهند. در واقع افرادی که مستقل ثبت نام می کنند به نوعی در پی گریز از مطالبات و شناسنامه حزبی اند.
موسوی با بیان اینکه در مردم سالاری ها و دموکراسی های رایج دنیا رقابت بین احزاب امر پذیرفته شده و قابل قبولی است و احزاب به عنوان نماینده بخش ها و طبقات مختلف وارد صحنه می شوند و رقابت می کنند، اظهار کرد در ایران در باره این ظرفیت که جریان ها و افراد، مخصوصاً در انتخابات ریاست جمهوری لزوماً در بستر احزاب وارد عرصه شوند اما و اگر وجود دارد.
وی با اشاره به رسمیت شناختن احزاب از سوی قانون اساسی و آزاد بودن فعالیتشان در چهارچوب قانون، تصریح کرد تجربه نشان داده است نوعی حزب گریزی در جامعه ما وجود دارد که دلیل عمده اش به عملکرد احزاب برمی گردد و هنوز جناح های سیاسی تثبیت نشده اند، مثلاً احمدی نژاد در مقطعی با تابلوی اصولگرایی می آید و بعداً انکار می کند یا علی رغم اینکه عقبه روحانی اصلاح طلبی نیست و جزو جامعه روحانیت مبارز و چهره شاخص جریان راست بوده است در انتخابات سال 1392 در قامت فردی ظاهر می شود که بریده از عقبه خودش است و با عنوان جریان جدیدی به اسم اعتدال آمده است و در عین حال پیوستگی کامل به جریان اصلاح طلبی را نمی پذیرد و انکار می کند. لذا موضوع ساده ای نیست که به راحتی از آن نتیجه گرفت.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حتماً روحانی به عنوان عضو حزب اصلاح طلب نیست و عضویت در یک حزب اصلاح طلبی را انکار می کند، تأکید کرد بعی

آمار بازدید خبر: 652

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات

آخرین خبر