اخبار رسانه

صدا و سیمای استان‌ها در روایت حماسه حضور

ثبت حماسه حضور مردم نقاط مختلف كشور بر عهده مراكز استاني صدا و سيما بود و ديروز اين مراكز نشان دادند كه امانت داران خوبي براي حماسه آفرينان عرصه هاي مختلف انقلاب و كشور هستند .

29 ارديبهشت امسال باز هم روز ملت ايران بود، ملتي كه 39 سال است پاي انقلابشان ايستاده‌اند، خون‌ها داده‌اند و فداكاري‌ها كرده‌اند، در راهپيمايي‌هاي مختلف شركت داشته و از همه مهم‌تر، وقتي پاي «انتخاب» كارگزاران نظام اسلامي ميان بوده، حضور ميليوني‌شان، اقتدار و عظمت نظام جمهوري اسلامي را به رخ جهانيان كشيده است.
ثبت اين حماسه شورانگيز و غرورآفرين كاري بس دشوار است، در جاي جاي اين سرزمين نوراني، مردان و زنان و دختران و پسران صف در صف ايستاده بودند تا در تعيين سرنوشت خود دخيل باشند، نمي‌توان دوربين تلويزيون را پاي هر صندوق برد و با تك تك اين مردمان هميشه در صحنه به گفت‌وگو نشست، گزارشگران و خبرنگاران نمي‌توانند همه اين صحنه‌ها را در قاب عكس و فيلم يا بر امواج راديو بنشانند و به جهان مخابره كنند اما مي‌توان نمونه‌هايي بي بديل از اين حضور به هنگام و مقتدرانه را برگزيد و به همگان نشان داد، ايرانيان تا پاي جهان بر سر عهد و پيماني كه بهمن 57 بستند خواهند ايستاد.
علاوه بر شبكه‌هاي سراسري، شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني استاني هم در اين بين نقشي اساسي ايفا كردند؛ با تدبير مديران ارشد سازمان صدا و سيما، ستاد انتخابات معاونت امور استان‌هاي رسانه ملي از پاييز سال گذشته شكل گرفت و برنامه‌هاي انتخاباتي شبكه‌هاي استاني و شبكه سراسري «شما» را پي‌ريزي كرد. برنامه‌هايي گوناگون از مرحله ثبت نام كانديداها تا روز رأي‌گيري و ثبت حماسه حضور و حتي پس از آن براي اعلام نتيجه انتخابات شوراها در هر يك از استان‌ها.
همانگونه كه پيش‌بيني مي‌شد، مردم نقاط مختلف كشورمان از آغازين لحظات فرآيند اخذ رأي در حوزه‌هاي منتخب حضور يافتند به طوري كه تصاوير صف‌هاي طويل كساني كه شناسنامه‌ به دست آمده بودند تا در تعيين سرنوشت خود دخيل باشند، زينت‌بخش همه شبكه‌هاي استاني شد؛ مديران و ساير كاركنان رسانه ملي در مراكز مختلف صدا و سيماي استان‌ها از صبح زود آماده انعكاس اين حماسه‌آفريني بودند به طوري كه اولين تصاوير و گزارش از لردگان در استان چهار محال و بختياري آن هم در ساعت 4 صبح مخابره شد.
آنچه بيش از پيش در ثبت لحظات حماسه‌آفريني ملت ايران در جاي جاي اين سرزمين پر گهر خودنمايي مي‌كرد اين بود كه شبكه‌هاي تلويزيوني در استان‌ها با قاب‌بندي مناسب از سراسر كشور حتي روستاها و شهرهاي كوچك، اين حضور دشمن شكن را به تصوير كشيدند.
براي بزرگي كار شبكه‌هاي استاني و معاونت امور استان‌هاي رسانه ملي در اين زمينه بايد گفت 400 گروه تصويري در قالب برنامه‌هاي سيما، 270 گروه در برنامه‌هاي صدا، 200 گروه خبري، 280 دفتر خبري در شهرستان‌ها و در مجموع 1500 خبرنگار رسانه ملي در سراسر كشور اين رويداد بزرگ را در 29 ارديبهشت سال 1396 پوشش دادند.
علاوه بر اين، 1200 نفر مهندس و تكنيسين فني و 1650 نفر نيروي خدماتي و پشتيباني نيز در كنار خبرنگاران، تصويربرداران و گزارشگران صدا و سيما مشغول فعاليت بودند تا همه آنچه را كه مي‌توان در گزارش‌هاي خبري راديويي و تلويزيوني منعكس كرد، با بهترين كيفيت به سراسر كشور مخابره كنند.
در برنامه‌هاي انتخاباتي شبكه‌هاي استاني هم بيش از دو هزار ميهمان ويژه از جمله خانواده‌هاي معظم شهدا، هنرمندان بومي، كارشناسان فرهنگي، سياسي و اجتماعي و نيز مسئولان دولتي در استان‌هاي مختلف حضور يافتند.
حجم گسترده برنامه‌هاي توليدي و زنده شبكه‌هاي استاني را بايد به تفكيك راديو و تلويزيون بيان كرد تا بتوان تصور جامعي از تلاش كاركنان رسانه ملي در اقصي نقاط كشور داشت.
در حوزه صدا، 27 هزار و 720 دقيقه ويژه برنامه روز انتخابات توليد و از 40 شبكه راديويي پخش شد علاوه بر اين مخاطبان راديوهاي استاني شنونده 264 ارتباط گزارشي زنده و 66 ارتباط استوديو به استوديو بين شبكه‌هاي استاني صدا بودند.
ارسال 720 گزارش از روستاها و شهرهاي استان به صداي مراكز، 60 ارتباط استوديو به استوديو و 100 ارتباط گزارشي زنده بين صداي مراكز با شبكه‌هاي سراسري و پخش هزار و 400 آنونس راديويي در روز انتخابات از ديگر اقدامات صورت گرفته توسط راديوهاي محلي، شهري و استاني بوده است.
همچنين شبكه‌هاي راديويي با استفاده از ظرفيت راديو نما توانستند حضور گسترده مردم را در قالب مسابقه‌هاي گوناگون مردمي به تصوير بكشند.
اما در حوزه سيما، همه شبكه‌هاي استاني از ساعت 7 صبح روز جمعه 29 ارديبهشت ماه برنامه‌هاي ويژه اين روز را روي آنتن بردند به طوري كه همه مراكز، تصاوير مختلفي از شهرها و روستاهاي كشور در اختيار شبكه‌هاي سراسري گذاشتند.
200 ارتباط زنده تلويزيوني با شبكه‌هاي سراسري سيما به مدت 2 هزار دقيقه مهمترين فعاليت اين شبكه‌ها به شمار مي‌رود كه اين امر نتيجه برنامه‌ريزي صورت گرفته براي استقرار گروه‌هاي مختلف در نقاط گوناگون كشور بود تا شكوه و عظمت انتخابات و حضور گسترده مردم به تصوير كشيده شود.
براي تصور ابعاد گسترده اين كار بايد

آمار بازدید خبر: 350

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات

آخرین خبر