اخبار رسانه

آغاز نوزدهمین رقابت مراکز استانی صدا و سیما

مراسم آغاز به كار نوزدهمين جشنواره توليدات مراكز استاني صدا و سيما در اهواز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي رسانه ملي،نوزدهمين جشنواره توليدات راديويي و تلويزيوني مراكز استان‌ي صدا و سيما در اهواز آغاز به كار كرد. در مراسم افتتاحيه اين جشنواره كه با حضور آيت‌الله موسي جزايري نماينده ولي فقيه در استان خوزستان و امام‌جمعه اهواز، غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان و مديران، برنامه‌سازان، هنرمندان و پژوهشگران راديويي و تلويزيوني در اهواز برگزار شد دكتر دارابي معاون امور مجلس و استان‌هاي رسانه ملي با تشريح جايگاه رسانه در جهان امروز، سواد رسانه‌اي را ابزاري براي بالا بردن آگاهي و مصونيت‌ بخشي مردم در برابر هجمه هاي باطل دانست و افزود: در جهان رسانه‌اي، خوب و بد، ارزش و ضدارزش و حق و باطل در قاب تلويزيون‌ معرفي مي‌شوند و رسانه‌ها پيشگامان رفتارسازي، فرهنگ‌سازي و ايدئولوژي‌سازي هستند . در اين شرايط وظيفه و مسئوليت ما در حوزه رسانه بسيار سنگين است و بايد بتوانيم در جهان رسانه‌اي امروز سواد رسانه‌اي جامعه را بالا ببريم تا در اين فضا آگاهي‌بخشي و مسئوليت‌بخشي شكل بگيرد.

وي تنوع، تكثر و تعدد را سه مولفه تاثيرگذار براي جلب مخاطب ارزيابي كرد و افزود: صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران با درك اين مهم، شبكه‌هاي استاني‌ را در دستور كار خود قرار داده است. دارابي گفت: شبكه‌هاي استاني براي،حمايت از تنوع فرهنگي، پاسداشت ميراث تمدني، صيانت از آداب و رسوم، ‌اشاعه و گسترش مناسك و آيين‌ها و اهتمام بايسته براي توسعه پايدار استان‌ها ايجاد شده است و تحكيم وحدت و انسجام ملي از جمله كاركردهاي شبكه‌هاي استاني است كه هم نگاه عام و ملي در توليداتشان وجود دارد و هم كاركردهاي خاص و محلي خود را دنبال مي كنند.

معاون امور استان‌ها، رسانه‌هاي محلي را يكي از مهم‌ترين عناصر و لوازم شكل‌گيري استمرار جامعه پويا مبتني بر اخلاق دين برشمرد و گفت: رسانه‌هاي محلي نمودي از عدالت رسانه‌اي هستند، به نحوي كه از يك سو متضمن حيات و بازنمايي عناصر مهم تنوع فرهنگي مانند خرده‌فرهنگ‌ها، آداب و رسوم،‌ زبان و گويش‌ها هستند و از سوي ديگر امكان بروز استعدادهاي محلي را فراهم مي‌كنند كه اين عدالت رسانه‌اي به بركت استقرار نظام مقدس جمهوري اسلامي اكنون محقق شده است.

دارابي گسترش شبكه هاي اجتماعي را فرصتي براي اطلاع رساني سريع و صحيح ارزيابي كرد و گفت:شبكه هاي استاني نيز با بهره گيري از اين فرصت، استفاده از فضاي مجازي را در دستور كار مراكز قرار داده است و به زودي همه مراكز صدا و سيما در اين فضا فعال خواهند شد.

وي تاكيد كرد: در حال حاضر نظرسنجي‌ها و روند پژوهش‌ها نشان مي‌دهد كه ميانگين مخاطبان شبكه‌هاي استاني و محلي از ميانگين مخاطبان شبكه ملي و فراملي بيشتر است.

معاون امور استان‌هاي صدا و سيما در ادامه اعلام كرد؛ نقشه راه صدا و سيما با مديريت جديد در حوزه استان‌ها بر بيش از 120 برنامه در قالب يك برنامه پنج‌ساله استوار است و در اين مسير، حركت خود را بر چهار نهضت بزرگ برنامه ريزي كرده است .

دارابي پويانمايي و انيميشن در استان‌ها را يكي از اين نهضت‌ها معرفي كرد و گفت:ايران اكنون بزرگترين قطب پويانمايي جهان در حوزه توليدات اسلامي، پاك و اخلاقي است و تنها سازماني كه دغدغه توليدات پاك و اخلاقي دارد، رسانه ملي است و در اين ميان مراكز استاني نقش اول را ايفا مي‌كنند.

نهضت دومي كه وي معرفي كرد "مستندسازي" بود.

معاون امور استان هاي صدا و سيما با اشاره به مستند هاي موفق و متنوعي كه در مراكز استاني رسامه ملي توليد مي شود گفت:بسياري از جوايز و موفقيت‌هاي سازمان صداوسيما در جشنواره‌هاي ايراني و خارجي به مراكز استان‌ها اختصاص دارد.

وي سومين نهضت در اين نقشه راه را "نمايش" معرفي كرد و اضافه كرد: امروز ساختار نمايش از تأثيرگذارترين بخش‌هاي تلويزيون است و ما براي حضور فعال و موثر دراين عرصه تلاش هاي خوبي را در پيش گرفته ايم.دارابي به تدارك توليد سريال 300 قسمتي در مركز گيلان اشاره و آن را نمونه اي از برنامه ريزي براي حضور در عرصه نمايش دانست.

دارابي با اشاره به نهضت فيلمنامه‌نويسي هم گفت: بسياري از كارهاي خوب و فاخر مبتني بر متن زيبا و جذاب هستند و من همين‌جا از همه فيلمنامه‌نويسان دعوت مي‌كنم كه با مقدماتي كه در سيماي استان‌ها فراهم شده در اين نهضت مشاركت كنند .

وي در پايان افزود :بيش از 60 نفر از بهترين داوران و صاحب‌نظران در 45 روز بيش از 1500 اثر را در پنج حوزه سيما، صدا، شعر و موسيقي، خبر، پژوهش و تحقيقات ارزيابي كرده‌اند و از ميان اين آثار 200 اثر برگزيده

آمار بازدید خبر: 100110

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات

آخرین خبر