اخبار رسانه

«ارمغان طبیعت» و کمک به ارتقای بهره وری در صنعت دام و طیور

یک فعال در حوزه صنعت طیور گفت: در حال حاضر هیچ گونه توازن و همخوانی بین تولید و مصرف مرغ در کشور وجود ندارد.

عبدالعلی طهماسبی در برنامه «ارمغان طبیعت» رادیو اقتصاد افزود: صدور مجوز تاسیس مرغداری برای تولید گوشت در مملکت امروز بیش از اندازه نیاز مصرف داخلی است.
وی همچنین اظهارداشت: مصرف سالانه گوشت مرغ در ایران دو میلیون تن است در حالیکه بیش از چهارمیلیون تن مجوز برای تولید گوشت سفید در کشور صادر شده است.
این فعال در حوزه صنعت طیور گفت: ظرفیت فعلی سالانه تولید مرغ در مملکت سه میلیون تن است که متاسفانه بازار جدیدی در داخل و خارج از کشور برای این میزان تولید ایجادنشده است.
وی افزود: متاسفانه مشکلات و چالش های بسیار زیادی منجمله نوسان قیمت نهاده های دامی، نرخ بالای سود تسهیلات بانکی، صدور بی رویه جواز تاسیس و موارد مشابه دیگر در مسیر تولید مرغ در کشور وجود دارد.
طهماسبی در ادامه قیمت تمام شده مرغ در ایران را بسیار بالا عنوان کرد و یادآورشد: دولتمردان برای کاهش هزینه های تولید، بازار فروش مناسب، توسعه صادرات و غیره باید دست تولیدکنندگان در این عرصه را به گرمی بفشارد و از آنان به معنای واقعی حمایت کنند.
یک کارشناس و مشاور پرورش مرغ گوشتی نیز در برنامه «ارمغان طبیعت» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به ضریب تبدیل دان به گوشت گفت: از مولفه های اقتصادی مهم برای محاسبه شاخص تولید در واحدهای مرغداری می توان به ماندگاری گله، میانگین وزن پایان دوره، تعداد روزهای پرورش وضریب تبدیل دان به گوشت را نام برد.
حمیدرضا ضیایی افزود: شاخص تولید بیانگر عملکرد تولیدی یک واحد است و این بحث نباید با عملکرد اقتصادی اشتباه گرفته شود چرا که عملکرد تولیدی با واقعیت های تولید و عملکرد اقتصادی با واقعیت های بازار ارتباط دارد.
وی ادامه داد: ضریب تبدیل دان مهمترین معیار اقتصادی در ارزیابی سود آوری گله های پرورش جوجه های گوشتی است.
این کارشناس و مشاور پرورش مرغ گوشتی تصریح کرد: گام های اساسی باید در راستای بهبود ضریب تبدیل دان در مرغداری های کشور برداشته شود چرا که این امر بطور مستقیم در کاهش هزینه ها و همینطور رشد عملکرد تولید بسیار تاثیرگذار است.
برنامه «ارمغان طبیعت» کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی الهام مصطفوی روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه ساعت ۱۳,۳۰ به مدت ۳۰ دقیقه با هدف کمک به ارتقای بهره وری در صنعت دام و طیور با معرفی نمونه‌های موفق و ارائه راهکارهای کارشناسی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

آمار بازدید خبر: 266

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات