اخبار رسانه

مستند «از خون جون»

مستند «از خون جون» در دو قسمت با موضوع فعالیت های دینی و عزاداری های شیعیان نیجریه، روزهای ۱۵ و ۱۶ آبان از شبکه افق پخش می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در لهوف سید بن طاووس آمده است که «غلام سیاهی بود اهل آفریقا که «جون بن حوی» نام داشت؛ در روز عاشورا و در میانه معرکه، جون از امام حسین(ع) اذن میدان گرفت ولی امام به او فرمودند تو غلام هستی جون، و غلامان از جنگ معافند. جون به پای امام علیه السلام افتاد و عرضه کرد مولای من، انصاف نیست که در وقت آسایش کنار شما باشم و هنگام سختی، شما را رها کنم، گرچه بوی خوشی ندارم و رنگ من سیاه است اما به خدا سوگند از شما جدا نخواهم شد تا خون تیره من با خون سرخ شما درآمیزد؛ پس اذن گرفت و به میدان رفت و پس از نبردی نمایان، به شهادت رسید و به صف شهدای عطشان دشت نینوا پیوست. آنگاه امام علیه السلام بر بالینش حاضر شد و فرمود خدایا رویش را سفید و بویش را معطر کن و با محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله محشورش گردان».
مستند «از خون جون» در دو قسمت به فعالیت های دینی و عزاداری های شیعیان نیجریه می پردازد.
در این مستند با برخی فعالان مسلمان و شیعیان از جمله رهبران جنبش اسلامی نیجریه گفت وگو شده همچنین تصاویری از راهپیمایی ها و عزاداری های شیعیان این کشور به نمایش در می آید.
شیعیان نیجریه با تاثیر از انقلاب اسلامی ایران و امام خمینی(ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به این مذهب گرویدند و رهبر مردمی آنها هم شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی است.
مهدی رضوانی تهیه کنندگی این مستند را بر عهده داشته و مجتبی رضوانی هم کارگردان آن بوده است.
این مستند در دو قسمت طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۱۵ و ۱۶ آبان ساعت ۲۰ و تکرار آن ساعت‌های ۱:۳۰ و ۱۳:۳۰ روز بعد از شبکه افق پخش خواهد شد.

آمار بازدید خبر: 1034

آخرین خبر