اخبار رسانه

روایت «سوته دلان» در شبکه قزوین

سیمای مرکز قزوین، با هدف احیای هنر نقاشی قهوه خانه ای زندگی، احمد خلیلی یکی از استادان نقاشی قهوه‌خانه‌ای ایران را روایت می‌کند.

مستند داستانی سوته دلان با ساختار پرتره، سرگذشت زندگی احمد خلیلی، استاد نقاشی قهوه خانه ای ایران را از زمان تولد تا روزهای پایانی زندگی ایشان، درمصاحبه با دوستان و نقاشان طراز اول کشور ، عکس ها، فیلم ها و دست نوشته‌هایی که از او وجود دارد به تصویر می‌کشد.
این مستند تلاش می‌کند در مرحله اول استاد احمد خلیلی را با نمایش آثار نقاشی‌اش در قاب تصویر معرفی کند و به مفهوم نقاشی قهوه‌خانه‌ی و ضرورت حفظ این هنر بپردازد و سپس سند تصویری ماندگاری از نقاشی و نقاشان قهوه‌خانه‌ای برای نسل‌های بعد بر جای بگذارد.
مستند «سوته دلان» در کنار معرفی این شخصیت و هنر نقاشی قهوه خانه ای،برای شناساندن و احیای هنرهای اصیل و بومی ایرانی همچون: نقالی و پرده خوانی به مخاطبان تلاش می‌کند و علت کمرنگ شدن و به فراموشی سپرده شدن این هنرهای بومی و اصیل را در سال های اخیر بررسی می‌کند.
مستند تلویزیونی «سوته دلان» به تهیه کنندگی، نویسندگی و کارگردانی گیتی باقری به مدت 52دقیقه در سیمای مرکز قزوین در حال تولید است.
گفتنی است آثار استاد خلیلی هم اکنون در موزه هنرهای معاصر تهران، دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، کاخ موزه نیاوران، کاخ موزه سعدآباد و موزه آزادی نگهداری می‌شود.

آمار بازدید خبر: 657

آخرین خبر