اخبار رسانه

اجازه دهید دامداران صادرات داشته باشند

رئیس شورای تامین دام کشور گفت: حداقل در ازای واردات گوشت قرمز به تولیدکنندگان داخلی دام اجازه صادرات داده شود.

متاسفانه به دلیل وارداتی بسیار زیاد گوشت قرمز تولید داخلی در حال حاضر به حاشیه رفته و مشتری ندارد.
وی اظهارداشت: تولیدکنندگان دام در کشور همانند دیگر بخش های اقتصادی به سبب بروز نوسانات ارزی در داخل با مشکلاتی مواجه شدند.
رئیس شورای تامین دام کشور گفت: علی رغم تمامی این مشکلات تولید در بخش دام سبک و سنگین همواره بر مدار افزایشی بوده است.
وی افزود: دام سنگین باید در موقع و زمان مناسب به بازار مصرف شود چون نگهداری این دام ها کار بسیار دشوار ومشکلاتی برای تولید کنندگان ایجاد می کند.
پوریان اظهارداشت: تولید کشور به خصوص در بخش گوساله از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون با کمبود و حتی نبود مشتری رو به روست.
وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: تولید داخلی در بخش دام سبک و سنگین از قبل هم در شرایط مناسبی قرار داشت اما در برخی از فصول سال به دلیل خشکسالی و مواردی از این دست با نوساناتی همراه می شد.
رئیس شورای تامین دام کشور گفت: تولید در کشور همیشه از تقاضا جلوتر بوده ولی با توجه به خشکسالی های اخیر، بروز بیماری تب برفکی در سال های ۹۴ و ۹۵ وبسیاری موارد دیگر تحت تاثیر این شرایط با اندکی کاهش رو به روشد.
وی افزود: واردات گوشت قرمز با هدف تنظیم بازار در جای خود اقدام مناسبی بود اما اینکه بخواهد ادامه دار باشد و به تولید داخل ضربه بزند به هیچ وجه پذیرفته نیست.
پوریان اظهارداشت: تولید دام سنگین در حال حاضر از تقاضا پیشی گرفته از اینرو ضرورت دارد مسئولان چاره اندیشی اساسی برای این موضوع داشته باشند.
وی گفت: بطورکلی در ایام ماه محرم بویژه روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی که باید اوج گرانی باشد دام سبک و سنگین امسال با کاهش قیمت رو به رو بوده است.
رئیس شورای تامین دام کشور افزود: قیمت دام زنده هم اکنون در کشور کاهشی و این خیلی خوب است منتها باید به تولید داخل اهمیت داد ونگذاشت دچار آسیب شود.
وی اظهارداشت: همانطوری که می دانید کشور همیشه ۱۰ درصد نیاز به واردات گوشت قرمز برای مصارف صنعتی دارد اما اینکه بخش زیادی گوشت قرمز وارد و تولید داخلی بدون مشتری باقی بماند ظلمی نابخشونی به بخش تولید و تولید کنندگان است.
پوریان گفت: متاسفانه در ایام ماه محرم حجم قابل توجهی گوشت برزیلی در داخل کشور توزیع و این روند تا آخر سال هم ادامه دار خواهد بود.
وی ضمن اشاره به اینکه گوشت گوساله هم اکنون به ازای هرکیلو بین ۷۰ تا ۷۵ هزار تومان در حال عرضه است، افزود: دامداران امروز در معرض ضرر و زیان جدی قرار دارند و دولتمردان باید فکری عاجل برای بخش تولید دام کشور داشته باشند.
رئیس شورای تامین دام کشور اظهارداشت: فشار به تولید و تولیدکنندگان برای اقتصاد کشور بسیار خطرناک است.
وی همچنین با رد این نکته که گفته می شود دامدار گوشت را به نرخ مصوب در اختیار دیگر زنجیره های خرید و مصرف قرار نمی دهند، اظهارداشت: چنین حرف هایی به هیچ وجه صحت ندارد امروز دامداران با چک مدت دار در حال عرضه دام به بازار هستندفقط به دلیل اینکه از فشار تولید خارج شوند.
پوریان گفت: قیمت دامی که دامدار عرضه می کند با قیمت میادین بسیار متفاوت است چرا که همیشه دام در میادین هفت تا هشت تومان بیشتر از قیمت دامدار عرضه می شود.
وی توضیح داد: دلالان و واسطه ها دام را از دامدار خریداری می کنند چون دامدار به دلیل سکونت در خارج از شهر دسترسی به بازار و کشتارگاه را ندارد یا برای دامدار بسیار دشوار است بنابراین افرادی در قالب چوبدار دام را از دامدار خریداری و در نقاطی محصور و سپس با قیمت های بالاتر به بازار عرضه می کنند.
رئیس شورای تامین دام کشور افزود: گوساله امروز در دامداری ها به دلیل فشار بالای هزینه های نگهداری با قیمت ۲۶ هزار تومان به ازای هر کیلو با چک مدت دار چهار ماهه عرضه می شود.
وی اظهارداشت: دامداران امروز در اطراف و ورودی های شهر تهران لاشه را به قیمت ۸۵ هزار تومان عرضه می کنند که یک فاجعه است.
پوریان گفت: یک فروشنده نهایی مثل قصاب و امثالهم هرگز قیمت گوشت را پائین نخواهند آورد به دلیل اینکه سعی می کند دراین فضای بوجود آمده نهایت استفاده را ببرد.
وی افزود: دامداران امروز حاضرند تحت هر شرایطی دام خود را در اختیار فروشندگان قرار دهندچون خود امکان عرضه مستقیم را ندارد.
رئیس شورای تامین دام کشور اظهارداشت: بارها دامداران تقاضای عرضه مستقیم گوشت قرمز را کرده اند اما متاسفانه این خواسته دامداران همواره بدون پاسخ مانده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنها بخش تولید و دامدار متضرر است، گفت: جمعیت دام گوسفندی کشور طبق آمار سازمان دامپزشکی کشور ۶۳ میلیون راس و دام سنگین نزدیک به ۱۲ میلیون راس است که این میزان دام نیاز به بازار دارد.
پوریان افزود: این میزان تولید خود یک مزیت است و باید از توان موجود به نحو احسن استفاده کرد.
وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه حضرتعالی فرمودید

آمار بازدید خبر: 238

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات

آخرین خبر